תכונת המשחק המצומצם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תכונת המשחק המצומצם בתורת המשחקים היא תכונת עקביות של פתרון של משחק שיתופי בצורה קואליציונית.

יש הטוענים שהיא מקבילה בחשיבותה לתכונת היציבות של שיווי משקל במשחק בצורה אסטרטגית.

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכונת המשחק המצומצם מתייחסת לסיטואציה הבאה: נניח שנתון מושג פתרון, והוא מחלק את השווי של הקואליציה הגדולה בדרך מסוימת.

לאחר שהשחקנים חילקו ביניהם את שוויה של הקואליציה לפי וקטור התשלומים שהוצע, וחלק מהשחקנים עזבו את המקום, יכולים השחקנים שנותרו לתהות האם החלוקה ביניהם היא חלוקה הוגנת.

הם יכולים להגדיר משחק בצורה קואליציונית שבו משתתפים רק השחקנים שנשארו (זהו המשחק המצומצם), ולבדוק האם הפתרון, כאשר נפעיל אותו על משחק זה, מתלכד עם הסכום שכל אחד מהם קיבל במשחק המקורי.

אם התשובה חיובית, ואם דבר זה נכון לכל משחק בצורה קואליציונית ולכל קבוצה של שחקנים שעוזבת את המקום, אנו אומרים שמושג הפתרון "מקיים את תכונת המשחק המצומצם" או "עקבי עם המשחק המצומצם".

כלומר, אף קבוצת שחקנים לא תרצה לסטות מהפתרון המוצע, כשהיא בוחנת את המשחק המצומצם עליה, משום שהשווי שלה במשחק המצומצם תואם את מה שקיבלה בפתרון המוצע.

את המשחק המצומצם על קבוצת השחקנים שנשארו ניתן להגדיר במספר אופנים. בספרות ידועות שתי הגדרות, המשחק המצומצם של דייוויס ומשלר, והמשחק המצומצם של הרט ומס-כולל.

המשחק המצומצם של דייוויס ומשלר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם הוא משחק שיתופי בצורה קואליציונית, אזי עבור קואליציה לא ריקה, ועבור וקטור תשלומים יעיל (כלומר מקיים ), נגדיר את המשחק הבא: על ידי:

וזהו המשחק המצומצם לפי דייוויס ומשלר.

משמעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון מאחורי ההגדרה פשוט: אנו מצטמצמים על הקואליציה . שוויה לפי המשחק המצומצם זהה לסך התשלומים של חבריה לפי וקטור התשלומים x. כלומר, חבריה עדיין מחלקים ביניהם את מה שקיבלו לפי וקטור התשלומים.

כעת, כל תת-קואליציה של , בודקת מה תוכל לקבל, אם תצרף אליה שחקנים מחוץ ל-, כל עוד תתן להם את מה שהקצה להם הווקטור המקורי , וכך מוחלט שוויה במשחק המצומצם. לפיכך, אם יבחרו לצרף את , יוותר להם , ולכן ימקסמו את הערך הזה.


המשחק המצומצם לפי הרט ומס כולל[עריכת קוד מקור | עריכה]

יהי מושג פתרון נקודתי, משחק בצורה קואליציונית, ו- קואליציה לא ריקה. המשחק המצומצם לפי הרט ומס כולל על ב- הוא המשחק ,בו הפונקציה הקואליציונית מוגדרת באופן הבא :

הרעיון מאחורי הגדרה זו הוא, שכאשר קואליציה נוצרת במשחק המצומצם על , היא מצרפת כשותפים את כל שחקני ונותנת להם את חלקם בפתרון.

כל מה שנותר לאחר שחברי קיבלו את חלקם הוא שוויה של הקואליציה במשחק המצומצם .

הבדלים בין הגדרת המשחק המצומצם לפי דייוויס ומשלר לבין הגדרת המשחק המצומצם לפי הרט ומס כולל[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. המשחק המצומצם לפי הרט ומס כולל מתאים רק למושגי פתרון נקודתיים, בעוד שהמשחק המצומצם לפי דייוויס ומשלר מתאים גם למושגי פתרון קבוצתיים.
  2. בהגדרת המשחק המצומצם לפי הרט ומס כולל חייבים חברי לצרף את כל השחקנים שאינם חברים ב-, בעוד שבמשחק המצומצם לפי דייוויס ומשלר הם יכולים לבחור את התת-קבוצה הטובה להם ביותר של.

הערות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הליבה של משחק שיתופי היא אוסף פתרונות המקיימים את תכונת המשחק המצומצם של דייוויס ומשלר.
  • הגרעינון הוא פתרון נקודתי המקיים את תכונת המשחק המצומצם של דייוויס ומשלר.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]