תסמונת אשרמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תסמונת אשרמן
Asherman syndrome
צילום אולטרה סאונד של תסמונת אשרמן
צילום אולטרה סאונד של תסמונת אשרמן
תחום גינקולוגיה
קישורים ומאגרי מידע
DiseasesDB 946
MeSH D006175
MedlinePlus 001483
סיווגים
ICD-10 N85.6

תסמונת אשרמן היא תופעה של צלקות בחלל הרחם, לרוב בעקבות גרידה, הגורמות לעיתים להידבקות הדפנות עד לכדי חסימה מלאה. התופעה תוארה לראשונה ב-1894 על ידי היינריך פריטש ואופיינה על ידי הגינקולוג יוסף (גוסטב) אשרמן, מנהל מחלקת יולדות בבית חולים הקריה בתל אביב, שעל שמו היא קרויה.

התסמונת היא תוצאה של טראומה שנגרמת לאזור הרחם. בעקבותיה נפגעים הסיכויים להיריון, יש הפרעות בווסת והפלות. הודות למכשור מודרני כגון ציוד היסטרוסקופיה ניתן לצפות ישירות בחלל הרחם ולזהות במדויק את האזור הפגוע ואת חומרת המצב. שיטה נוספת היא למלא את הרחם בנוזל ולבצע בדיקת אולטרה-סאונד.

סימנים ותסמינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תסמונת אשרמן מתאפיינת בירידה בכמות הדימום הווסתי ובמשכו, לעיתים עד כדי הפסקתו המוחלטת.

היא יכולה להוביל לאי פוריות ולהפלות חוזרות.

לעיתים היא מתלווה בכאבים בעת הווסת והביוץ בעקבות החסימות.

גורמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכבה הפנימית של הרחם נקראת רירית הרחם, והיא מחולקת לשתי שכבות. השכבה הבסיסית, הנשארת קבועה, והשכבה הפונקציונלית הנושרת בעת הווסת ומתחדשת בכל חודש.

טראומה לשכבה הבסיסית יכולה לגרום ליצירת רקמה צלקתית בה, ולהביא להדבקויות ולחסימת החלל בדרגות שונות.

טראומה כזו נגרמת לרוב מביצוע תהליך של גרידה, לסיום הריון או להוצאת שליה שלא השתחררה. גורמים נוספים, נדירים יותר יכולים להיות ניתוחים (כמו ניתוח קיסרי או ניתוח להסרת שרירן), דלקות באגן וסיבוכים הכרוכים בשימוש בהתקן תוך רחמי.

אבחון[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיווח האישה על גרידה בעקבות הפלה או שארית שליה, שאחריו יש שינויים משמעותיים בווסת, או העלמות שלה, יכוונו את הרופא לבדיקת האפשרות לתסמונת. היסטרוסקופיה אבחנתית נחשבת לבדיקת מדד הזהב עבור תסמונת אשרמן[1]. ניתן לאבחן את התסמונת גם באמצעות צילום רחם. בדיקות הורמונליות לאישה הסובלת מהתסמונת יתקבלו ברוב המקרים תקינות, בהתאם לגיל האישה ומצב הפוריות שלה.

טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי לשקם פוריות, ניתן לבצע היסטרוסקופיה ניתוחית על מנת לפתוח את ההדבקויות. בתסמונת אשרמן ההדבקויות נוטות לעיתים קרובות לחזור.

כדי להפחית את הסיכון לחזרתן ניתן להחדיר לרחם לאחר הניתוח בלון, או התקן תוך רחמי למשך מספר ימים[2]. גם החדרה של חומצה היאלורונית נמצאה כמסייעת להפחתת הסיכון לחזרת הדבקויות[3] .

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תסמונת אשרמן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Alessandro Conforti, Carlo Alviggi, Antonio Mollo,1 Giuseppe De Placido, and Adam Magos, The management of Asherman syndrome: a review of literature, Reprod Biol Endocrinol
  2. ^ Lin XN, Zhou F, Wei M, Yang Y, Li Y, Li TC, Zhang SY, Randomized, controlled trial comparing the efficacy of intrauterine balloon and intrauterine contraceptive device in the prevention of adhesion reformation after hysteroscopic adhesiolysis, Fertil Steril
  3. ^ Krajčovičová Renáta, Hudečk Robert, Ventruba Pavel, and Surgentová Katarína, The Role of Hyaluronan in Asherman's Syndrome Therapy, Journal of Gynecologic Surgery

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.