תסמונת פרקינסון פלוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: שגיאות הגהה, ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

תסמונת פרקינסון פלוסאנגלית: Parkinson plus syndrome)- היא קבוצה של מחלות נוירו-דגנרטיביות המתאפיינות בקליניקה של מחלת פרקינסון (כגון- רעד, ריגידיות, ברדיקינזיה, חוסר יציבות תנוחתית) עם מאפיינים נוספים המפרידים בין התסמונת לבין פרקינסון אידיופתי פשוט. חלק מהמחקרים מחשיבים את מחלת האלצהיימר כחלק מקבוצה זו. תסמונות אלו, הנקראות גם בשם מחלת פרקינסון א-טיפית, הן לעתים קשות לאבחנה מבדלת לעומת מחלת פרקינסון עצמה או זו מזו. הן כוללות מחלות כגון:

1) (Multiple System Atrophy (MSA: מאופיינת בין היתר במצבים של כשל של המערכת האוטונומית, תסמונת שנקראה בעבר Shy dragger syndrome: תסמונת זו מאופיינת במאפיינים פרקינסוניים, אי ספיקה של המערכת האוטונומית המובילה לתת לחץ דם בעמידה, חוסר הזעה, בעיות בתפקוד השליטה על הסוגרים, אימפוטנציה וכן הלאה, כאשר ב- MRI ניתן להבחין בכך שגרעין הפוטמן במוח הוא היפודנסי.

2) (Progressive Supranuclear Palsy (PSP: זוהי מחלה אידיופתית הפוגעת בחומר האפור במוח באזורים סאב-קורטיקליים. מחלה זו מאופיינת בברדיקינזיה וריגידיות, אולם המאפיינים העיקריים הם חוסר יציבות בעמידה ונפילות, חוסר שליטה על תנועות וולונטריות של העיניים כגון שליטה על מבט וורטיקלי, דמנציה פרונטו-טמפורלית, דיסארתריה, דיסטוניה ו- pseudobulbar palsy. גברים נפגעים פי 2 יותר מאשר נשים, והמחלה מתחילה בין גיל 45 לגיל 75, ולרוב המוות מתרחש בתוך 2-12 שנים.

3) (Corticobasal Degeneration (CBD

4) מחלת פיק (סוג של דמנציה)

5) (Olivopontocerebellar Aatrophy (OPCA: מחלה זו מאופיינת באטקסיה ו- דיסארתריה ויכולה להתפתח כמחלה תורשתית או כווריאנט של MSA.

אבחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביצוע הדמיה על ידי SPECT הוא כלי יעיל להערכת האבחנה המבדלת בין מטופלים עם פרקינסון לעומת מטופלים עם תסמונת פרקינסון פלוס.

טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

תסמונות אלו מתפתחות באופן מהיר ופרוגרסיבי יותר והן פחות מגיבות לתרופות אנטי-פרקינסוניאניות מאשר מחלת פרקינסון עצמה. עם זאת, המאפיינים הנוספים במחלות אלו יכולים להגיב לתרופות אחרות שאינן ניתנות במחלת פרקינסון.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.