תקורה (מחשבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בתקשורת נתונים, תקורה (לעתים נקראת כותרת; באנגלית: Header) היא רצף הבתים הפותח חבילת נתונים העוברת בין שתי תחנות. התקורה אינה מכילה בתוכה את תוכן המסר המועבר אלא את נתוני התקשורת הנוגעים לחבילה, ובהם סוג הפרוטוקול שהיא שייכת אליו, כתובות תחנות המקור והיעד, גודל חלק המסר המצורף, עדיפות, המספר הסידורי ומידע לצורך בדיקת שגיאות שתבוצע בתחנת היעד למסר המתקבל יחד איתה.

לפרוטוקולים שונים במודל השכבות ברשת תקשורת קיימות תקורות שונות. בפרוטוקול UDP כוללת התקורה 8 בתים ומכילה את פורט המקור והיעד, גודל המסר ומידע לבדיקת שגיאות, התקורה בפרוטוקול TCP המקביל מכילה גם את המספר הסידורי של ההודעה, את האישור על קבלת ההודעה הקודמת, גודל חלון השליחה ופרטים נוספים וגודלה 20 בתים.

בחבילת IP כוללת התקורה מידע על גרסת הפרוטוקול (IPv6/IPv4), "זמן החיים" שנותר לחבילה (TTL), מידע האם החבילה מהווה חלק מפיצול שנעשה במהלך השליחה ופרמטרים נוספים. בסך הכל מכילה התקורה בין 20 ל- 60 בתים. התקורה המרבית האפשרית בפרוטוקול זה היא כ-10% (במקרה של חבילה בגודל מינימלי של 576 בתים אך עם תקורה בגודל המרבי של 60 בתים).

בחבילת Ethernet מכילה התקורה בנוסף לכתובות ה-MAC של המקור והיעד גם את השדה - Preamble (סדרה של 7+1 בתים שיוצרים את הרצף 10101011....1010110 הפותח את ההודעה ומשמש לסנכרון בין התחנות).

Crystal Clear app ktalkd.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מחשבים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.