לדלג לתוכן

Geo Eye 1

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Geo Eye 1
הלוויין Geo Eye 1
הלוויין Geo Eye 1
הלוויין Geo Eye 1
מידע כללי
מפעיל GeoEye
יצרן ג'נרל דיינמיקס
תאריך שיגור 6 בספטמבר 2008
משגר דלתא 2
אתר שיגור מתחם שיגור לחלל 2 בבסיס חיל האוויר ונדנברג עריכת הנתון בוויקינתונים
GeoEye
משימה
סוג משימה לוויין תצפית
לוויין של כדור הארץ
מסלול LEO
נטייה 98 מעלות
אפואפסיד 681 ק"מ
פריאפסיד 681 ק"מ
זמן הקפה 94.6 דקות
משך המשימה הכולל 6 בספטמבר 2008 – הווה (15 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
משך המשימה 7 שנים - מובטח. דלק ל-15 שנה
מידע טכני
משקל בשיגור 1,955 ק"ג
קישורים חיצוניים
מספר קטלוג לוויינים 33331
מאגר המידע הלאומי 2008-042A
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Geo Eye 1 הוא שמו של לוויין תצפית מסחרי בעל רזולוציה גבוהה במיוחד. בזמן שיגורו ב-2008 היה הלווין המסחרי הראשון שיכול לצלם ברזולוציה של 41 סנטימטרים. הלוויין נמצא בבעלות של חברת GeoEye, חברה המספקת צילומי לוויין למגוון יישומים, על בסיס מסחרי, המפעילה בין השאר את לוויין הצילום המסחרי הראשון שצילם ברזולוציה של מטר אחד, איקונוס.

הלוויין מצויד במערך חיישנים מולטיספקטראלי המסוגל לייצר הדמאות צבעוניות של כדור הארץ, ברזולוציה פחותה מהמיטבית - 1.65 מטר לעומת 41 סנטימטר במוד פאנכרומטי (תצלומים בגווני אפור).

יישומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תצלומי הלוויין ישמשו למגוון יישומים, ובהם:

  • ביטחון (יישומים צבאיים, ביטחון פנים, ניטור גבולות)
  • ניטור תעבורה ימית ואווירית
  • מיפוי
  • מעקב אחר שדות נפט וגז
  • חקלאות
  • ניטור הסביבה

ביצועי הלוויין[עריכת קוד מקור | עריכה]

התמונה הראשונה שצילם הלוויין ששוחררה לציבור. אוניברסיטת קוצטאון בפנסילבניה, ארצות הברית.

Geo Eye 1 הוא הלוויין המסחרי הראשון בעולם עם רזולוציה מתחת לחצי מטר. בצילום פאנכרומטי (תמונות בגווני אפור) הלוויין מסוגל לייצר הדמאות ברזולוציה של 41 סנטימטרים. באופן הפעולה המולטי ספקטראלי, הלוויין מצלם בארבעה אורכי גל ומסוגל לייצר תמונות בעלות רזולוציה של 1.65 מטרים. תמונה ראשונה שצילם הלוויין פורסמה על ידי החברה ב - 10.10.2008 .

הלוויין מסוגל לשמור על מיקומו בדיוק של עד שלושה מטרים, דיוק המאפשר ללקוחותיו לעשות שימוש במידע לשם קביעת מיקומם של אובייקטים שונים על הקרקע בדיוק זה, למשל ככלי תכנון עיר ותשתיות קרקעיות שונות.

כושר כיסוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוויין מסוגל לצלם שטח כולל של 700,000 קמ"ר ביממה, במוד הפעולה הפאן כרומטי, ו-350,000 קמ"ר במוד הפעולה המולטי ספקטראלי. מסלול הלוויין מאפשר לו לחלוף מעל נקודה מסוימת פעם ביומיים.

מצלמת הלוויין[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטלסקופ המותקן בלוויין, ביחד עם מערך גלאי ה-CCD, מערכת הבקרה והעיבוד, מסוגלים לעבד 700 מיליון פיקסלים בשנייה. המצלמה יכולה לסרוק מצד לצד בעת חליפת הלוויין, או להתמקד באותו אזור תוך כדי תנועה, על מנת לייצר הדמאות סטריאוסקופיות של אזורי עניין.

שיתוף פעולה עם גוגל והגבלת הרזולוציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת גוגל רכשה בלעדיות על צילומי הלוויין שיהיו זמינים כשירות חינם לציבור דרך Google Earth בלבד. בגלל מגבלות חוקיות על חברות אמריקניות לאספקת צילומי לוויין, תצומצם הרזולוציה של התצלומים שימכרו לגורמים שונים, ובהם ל-Google Earth לרמה של חצי מטר. ישראל, הנהנית מהגנה מיוחדת של חוק אמריקני, תמשיך להופיע ברזולוציה של כשני מטרים. לקוחות מועדפים שיאושרו על ידי הממשל האמריקני יוכלו לקנות תמונות ברזולוציה המיטבית של 41 סנטימטרים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]