גופי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Information-silk.svgגּוּפִּי
Guppy coppia gialla.jpg
זכר (ימין) ונקבת גופי
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: מקריני סנפיר
סדרה: אידרונאים
משפחה: גמבוזיים
סוג: מוֹלִי
מין: גּוּפִּי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Poecilia reticulata

גּוּפִּי (שם מדעי: Poecilia reticulata) הוא מין של דג הנפוץ בים הקריבי ושייך למשפחת הגמבוזיים.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגי הגופי התגלו על ידי רוברט ג'ון לחמר גופי (Robert John Lechmere Guppy) בטרינידד ב-1866 ונקראו על שמו.

מבנה גוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגופי הוא דג קטן. אורך הנקבות מגיע עד 5 ס"מ ואורך הזכרים עד 4.5 ס"מ. הזכרים, הקטנים יותר, הם ססגוניים יותר מהנקבות, ונבדלים מהן בסנפיר שת דקיק, בזנב ארוך וצבעוני ובסנפיר גב, שבדרך כלל הוא ארוך באופן ניכר מזה של הנקבה. לנקבות גוף אפור או שקוף עם זנב צבעוני וגופן גדול יותר באופן ניכר מזה של הזכרים. מקורם בטבע הוא במעיינות ובנחלים בעלי זרימה איטית, בביצות ובאגמים. הם מעדיפים מים רדודים וסבך של צמחי מים. אורך חייהם הוא עד שלוש שנים. הגופים הם דגים עמידים שישמשו לסייקל(גופי 1 = 25 ליטר מקסימום). אקווריום מתאים לגופים הינו אקווריום בנפח של כ-40 ליטרים לפחות. דג הגופי הינו דג קל לרבייה ומתרבה כל חודש-חודש וחצי.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורם בדרום אמריקה, צפונית לנהר האמזונאס. כיום נפוצים במקומות רבים בעולם, וגם בישראל אליה הם הובאו כדגי נוי והתאקלמו במקווי מים מתוקים. מקוות מים מתוקים ושמנים הם אינם התאקלמו

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדגי הגופי- בדומה לבעלי חיים רבים אחרים- אין מערכת יחסים זוגית, והזכרים מנסים להפרות כל נקבה המזדמנת בקרבתם. זרעם של הזכרים יכול להישמר בגוף הנקבות כמה עונות. הנקבות משריצות את הדגיגים כל השנה, כאשר משך ההריון כ-3 שבועות, ומשתנה בהתאם לטמפרטורות המים. בכל השרצה יוצאים 2-50 שרצים בדרך כלל, אך לפעמים הנקבה משריצה 2-200 שרצים. נקבות הריוניות ניכרות בבטן תפוחה וכתם שחור בבטן באזור סנפיר השת, גופן הנקבה פחות צבעוני מגופנו של הזכר. נקבת הגופי אינה מטפלת בשרצים וטורפת אותם לכן לפני ההשרצה עדיף לשים צמח צפוף הוא ישמש מקום מחבוא לשרצים. לנקבות גוף אפור בדרך כלל. חשוב לציין שדג הגופי הינו דג קל לרבייה.

גידול בשבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דג זה נוח לגידול ובגלל מגוון צבעיו והמגוון בין הפרטים השונים הוא נחשב לדג נפוץ. עקב הנדסה ממושכת שנערכה לזן, הזן נחלש ונדרשת מקצועיות רבה יותר בגידול המסחרי. דגי גופי שמקורם במזרח אסיה נחשבים לחלשים יותר. בארץ ישנם מספר חוות שמגדלות דגי גופי המיועדים ליצוא ושוק המקומי, באיכות הטובה בעולם.

קיימים מועדוני חובבי דגי גופי בעולם אשר מתכנסים, מציגים את דגיהם. נערכים תחרויות בין הדגים השונים שטופחו על ידם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]