הנשף במולן דה לה גאלט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Pierre-Auguste Renoir, Le Moulin de la Galette.jpg
הנשף במולן דה לה גאלט
פייר אוגוסט רנואר, 1876
צבעי שמן על בד, 131 × 175 ס"מ
מוזיאון ד'אורסיי

הנשף במולן דה לה גאלטצרפתית: Bal au moulin de la Galette, Montmartre) הוא ציור שמן מעשה ידי הצייר הצרפתי פייר אוגוסט רנואר משנת 1876. הציור מוצג כיום במוזיאון ד'אורסיי שבפריז. רנואר צייר העתק קטן יותר של יצירה זו, הנקראת באותו שם, והנמצאת כיום באוסף פרטי.

תיאור היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירה זו של רנואר, הייתה המורכבת ביותר והשאפתנית ביותר שצייר עד אותה עת. היצירה מתארת נשף ריקודים של בני המעמד הבורגני, המתרחש במונמארט בסמוך למולן דה לה גאלט, בשעות אחר הצהריים, ביום ראשון בשבוע. היצירה, בסגנון האימפרסיוניסטי כוללת מספר רב של דמויות המשתתפות בנשף - חלקן רוקדות, חלקן עומדות וחלקן ישובות תחת שולחנות. מעל הקבוצה עצים המסוככים עליהם, ומאפשרים מעבר קרני שמש מועטות המאירות על הדמויות, ומנקדות אותן נקודות אור. הדמויות בציור נקטעות, דבר היוצר אשליה של תמונה רגעית - חלק מאירוע גדול יותר המתרחש מחוץ לגבולות התמונה. הדמויות בתמונה מביטות לכיוונים שונים - ואף אל מחוץ לתמונה, ובכך מפנות את תשומת לבו של המתבונן לאירועים שונים בתמונה.

בעלות ביצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד שהגדולה מבין שתי היצירות בשם זה מוצגת במוזיאון ד'אורסיי, הקטנה נמכרה ב-17 במאי 1990 על הבעלים של היצירה, אלמנתו של ג'ון היי ויטני באמצעות ידי בית המכירות סות'ביז שבניו יורק בסכום של 78 מיליון דולרים. בעת ביצוע המכירה הפומבית הייתה זו היצירה שנמכרה בסכום השני בגובהו מאז ומעולם. היצירה נרכשה על ידי רייאואי סאייטו, יושב ראש חברת דיישווה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]