ויקיפדיה:נקודת מבט נייטרלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תוכן וסגנון כתיבה

עריכה מנקודת מבט נייטרלית (אנגלית: Neutral Point Of View, ובקיצור NPOV) משמעותה להציג בצורה הוגנת וללא דעות קדומות את כל העובדות החשובות שפורסמו על ידי מקורות אמינים. כל המאמרים בויקיפדיה צריכים להיכתב מנקודות מבט נייטרלית. נקודת מבט נייטרלית היא אחד מעקרונות היסוד של ויקיפדיה. מדיניות זאת אינה ניתנת למשא ומתן ועל כל העורכים והמאמרים לפעול לפיה. "נקודת מבט נייטרלית" היא אחד משלושת העקרונות התוכן המרכזיים של ויקיפדיה. השניים האחרים הם "יכולת אימות המידע" ו"איסור מחקר מקורי". עקרונות מרכזיים אלה ביחד קובעים את סוג ואיכות החומר שמקובלת במאמרים בויקיפדיה. משום שעקרונות אלה עובדים בהרמוניה, אין לפרש אותם בנפרד אחד מהשני ועל העורכים לנסות להכיר את השלושה. העקרונות שעל פיהם מבוססת המדיניות הזאת לא מאפשרים להחליפה במדיניות או קווי יסוד אחרים, או בקונצנזוס של עורכים.

הסבר מהי נקודת מבט נייטרלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

להגיע למה שקהילת ויקיפדיה מגדירה כ"נייטרליות" פירושו לנתח בזהירות ובצורה ביקורתית מגוון מקורות אמינים ואז לנסות להעביר לקורא את המידע המופיע בתוכנם בצורה בהירה ומדוייקת. ויקיפדיה שואפת לתאר ויכוחים, אך לא לעסוק בהם. עורכים, אשר באופן טבעי בעלי נקודת מבט אישית, צריכים לחתור למסור מידע שלם ולא לקדם נקודת מבט אחת על פני אחרת. לפיכך, אין להבין נקודת מבט נייטרלית כהרחקה של נקודות מבט מסויימות. בחן את העקרונות הבאים כדי להשיג את רמת הנייטרליות שהולמת לאנציקלופדיה.

  • הימנעו מלהציג דעות כעובדות. לרוב, ערכים יכילו אינפורמציה מסויימת בנוגע לדעות בעלות חשיבות הקשורות לנושא. למרות זאת, אין להציג דעות אלה כדעותיה של ויקיפדיה, אלא יש לייחסם בתוך הטקסט למקורות הרלוונטיים, או אם הדבר מוצדק, להציגן כדעות רווחות. לדוגמא, ערך אינו אמור להצהיר ש"רצח עם הוא רע", אך הוא יכול להצהיר ש"רצח עם תואר על ידי פלוני כהתגלמות הרוע האנושי".
  • הימנעו מלהציג טענות לא מוסכמות כעובדות. אם מקורות אמינים שונים מעלים טענות סותרות בנושא מסוים, התייחס לטענות אלה כדעות במקום לכעובדות ואל תציג אותם כטענות ישירות.
  • הימנעו מלהציג טענות מוסכמות כדעות בלבד. טענות עובדתיות שאינן שנויות במחלוקת צריכות להאמר בקול של ויקיפדיה. אלא אם כן הנושא עוסק ישירות במחלוקת במידע, שבמצב אחר מוסכמת, אין צורך לשייך יחוס לטענה, למרות שזה מועיל להוסיף קישור הפנייה למקור כתמיכה ביכולת אימות המידע. זאת ועוד, על הפסקה להיות מנוסחת כך שלא תראה שהיא מציגה מידע שנוי במחלוקת.
  • העדיפו שפה לא ביקורתית. נקודות מבט נייטרלית אינה אוהדת ואינה מזלזלת בנושא שבה היא עוסקת (או מה שמקורות אמינים אומרים על הנושא), למרות שלפעמים יש צורך באיזון עם בהירות. הציגו דעות וממצאים סותרים בסגנון אובייקטיבי.
  • הציגו בצורה מדוייקת את החשיבות היחסית של דעות מנוגדות. וודאו שדיווחים של דעות סותרות בנושא מוצגים באופן יחסי לרמת התמיכה של דעות אלה ושאין הם מציגים רושם כוזב של שוויון, או נותנים משקל לא הוגן לדעה מסויימת. לדוגמא, לכתוב ש"לפי שמעון ויזנטל, השואה הייתה תוכנית של הכחדת יהודי גרמניה, אך דייוויד אירווינג חולק על הטענה הזאת", תיצור מצב של שוויון בין דעת הרוב (של ויזנטל) עם דעת של מיעוט זעיר (אירווינג), על ידי כך שהוצג תומך אחד בכל דעה.


להדרכה כיצד לפעול על מנת שמאמר יתאים ל-"נקודת המבט הנייטרלית", עיינו במדריך לנקודת מבט נייטרלית.

קיצור דרך: וק:נמנ