זבוב (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Musca - זבוב
Musca
שם לועזי Musca
סמליות זבוב
עלייה ישרה 12 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏−70
שטח נראה 138 מעלות מרובעות
במקום ה-77
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
1
הכוכב הבהיר ביותר α בזבוב
(בהירות נראית 2.69)
ממטרי מטאורים

אין

מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏10 ו-°‏−90
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש יולי
לא ניתן לראות את הקבוצה מישראל

זבוב היא קבוצת כוכבים דרומית קטנה, אחת משתים עשרה הקבוצות שהוגדרו על ידי פיטר קייזר ופרדריק דה-הוטמן בשנים 1595 - 1597 והופיעו לראשונה באטלס הכוכבים "אורנומטריה" של יוהאן באייר, בדומה לקבוצות טווס ועגור.

כוכבי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בזבוב הוא כוכב כחול במרחק של כ-300 שנות אור ועם בהירות מדרגה 2.7 זהו הכוכב הבהיר בקבוצה. זהו כוכב מאסיבי שמאסתו מוערכת בשמונה פעמים מאסת השמש ופליטת האנרגיה שלו היא פי 4500 משל השמש.

β בזבוב הוא כוכב זוגי במרחק של כ-310 שנות אור המורכב משני כוכבים כחולים עם בהירויות מדרגה סביב 4 ובהירות כוללת מדרגה 3. על מנת להפריד ביניהם דרוש טלסקופ בינוני.

גרמי שמים מעניינים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נובת הזבוב (Nova Muscae) היא נובת רנטגן שנמצאת בקבוצה ומורכבת מכוכב וחור שחור. במהלך ההתפרצות של שנת 1991, שהובילה לגילוי הזוג, נוצרה קרינה בתהליך של איון פוזיטרונים.

NGC-5189 היא ערפילית פלנטרית יוצאת דופן, המרוחקת כ-3000 שנות אור מהשמש. המבנה הייחודי במורכבותו שלה מזכיר את ערפילית הסרטן בגרסה מוקטנת.

ערפילית שעון החול (MyCn 18),היא ערפילית פלנטרית נוספת במרחק של כ-8000 שנות אור.

NGC-4833 הוא צביר כוכבים מעט מצפון לכוכב δ בזבוב, הוא במרחק 21,200 שנות אור, זקן יחסית ומוסתר על ידי ענני אבק וגז של המישור הגלקטי. צביר נוסף NGC-4372 שנמצא ליד גמא בזבוב הוא עמום יותר וגם כן מוסתר על ידי עננים אך משתרע על פני שטח גדול יותר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזבוב, בשמו המקורי "הדבורה" (Apis), הוגדר לראשונה במאה ה-17 על ידי יוהאן באייר כדי לכסות שטח שלא מופה בעבר סביב הקוטב הדרומי. ב-1752 ניקולא לואי דה לאקאי שינה את שם הקבוצה ל"זבוב הדרומי" (Musca Australis), כמאזן לקבוצת הזבוב הצפוני, שהתקיימה אז והייתה מורכבת ממספר כוכבים בקבוצה טלה ועל מנת להבדילה מהקבוצה השכנה ציפור גן עדן שנקראת בלטינית "Apus". כיום שם הקבוצה הוא רק זבוב.

הקבוצה לא הייתה מוכרת לתרבויות הקלאסיות ולכן לא זכתה למקום במיתולוגיה.

צביר הכוכבים NGC-4833

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זבוב (קבוצת כוכבים) בוויקישיתוף


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור