מגן (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Scutum - מגן
Scutum
שם לועזי Scutum
סמליות מגן
עלייה ישרה 18.7 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏10-
שטח נראה 109 מעלות מרובעות
במקום ה-84
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
0
הכוכב הבהיר ביותר α במגן
(בהירות נראית 3.85)
ממטרי מטאורים

סקוטידים

מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏80 ו-°‏90-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש אוגוסט

מגן הוא קבוצת כוכבים קטנה ועמומה שנמצאת מעט דרומית לקו המשווה השמימי. הקבוצה הוגדרה במאה ה-17 על ידי האסטרונום הפולני יוהנס הווליוס תחת השם "מגן סובייסקי" (Scutum Sobiescianum) על שמו של מלך פולין יאן סובייסקי, לציון ניצחונו על הטורקים בקרב וינה בשנת 1683. זו אחת משתי הקבוצות שנקראו על שם דמויות אמיתיות (השנייה היא שערות ורוניקה). הקבוצה נמצאת באזור עשיר בכוכבים של שביל החלב ומכילה מספר צבירי כוכבים.

כוכבי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

α במגן הוא ענק כתום במרחק של כ-175 שנות אור ועם בהירות מדרגה 3.85. זהו הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה

β במגן הוא כוכב זוגי במרחק של כ-700 שנות אור, המורכב מענק צהוב עם בהירות מדרגה 4.2 ובן זוג כחול עמום עם בהירות מדרגה 8.5. הכוכבים מקיפים זה את זה במחזוריות של כ-834 יום.

γ במגן הוא כוכב לבן - כחלחל במרחק של כ-290 שנות אור ועם בהירות מדרגה 4.7.

δ במגן הוא כוכב משתנה מסוג ענק לבן - צהבהב במרחק של כ-190 שנות אור. הכוכב מתנפח ומתכווץ במחזוריות של 4.65 שעות ובהירותו משתנה בהתאם בין דרגות 4.6 ו-4.8. למעשה זו מערכת משולשת ושני הכוכבים הנוספים הם עמומים בהרבה עם דרגות בהירות 9.2 ו-12.2.

גרמי שמיים מעניינים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צביר ברווז הבר

M11 הוא צביר פתוח במרחק של כ-6,400 שנות אור המכונה צביר ברווז הבר. הצביר כולל אלפי כוכבים מדרגות בהירות 11 ועמומים יותר, וניתן להבחין בו במשקפת ככתם בהיר על רקע שביל החלב עם בהירות מדרגה 6.5. כדי לראות כוכביו בבירור יש צורך בטלסקופ. שמו של הצביר ניתן לו כי הכוכבים מזכירים להקה של ברווזי בר במעופם.

M26 הוא צביר פתוח נוסף במרחק של כ-5,000 שנות אור. כוכביו הבהירים ביותר הם מדרגת בהירות 12 ובהירותו הכוללת היא מדרגה 8.


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור