ברבור (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Cygnus - ברבור
Cygnus
שם לועזי Cygnus
סמליות ברבור
עלייה ישרה 20.62 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏42.03
שטח נראה 804 מעלות מרובעות
במקום ה-16
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
4
הכוכב הבהיר ביותר דנב (α בברבור)
(בהירות נראית 1.25)
ממטרי מטאורים
מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏90 ו-°‏40
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש ספטמבר

קבוצת הכוכבים הברבורלטינית קיגנוס (Cygnus) "ברבור") היא קבוצת כוכבים צפונית. היא אחת מ-48 קבוצות הכוכבים של תלמי וגם אחת מ-88 קבוצות הכוכבים המודרניות. בשל תבנית הכוכבים העיקריים בקבוצה היא קרויה לעתים הצלב הצפוני בניגוד לצלב הדרומי.

דמות העוף שנתן את שמו לקבוצת הכוכבים מתפרשת על פני שביל החלב כשהיא עפה בכוון דרום.

מאפיינים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקבוצת הברבור כמה כוכבים בהירים.

דנב (α בברבור), כוכב זוהר מאד, בולט, על אף ריחוקו מאיתנו (במרחק של כ- 1400 שנות אור מאיתנו). העל-ענק הכחול מהווה את זנב הברבור והקצה העליון של הצלב הצפוני, כמו גם אחד הקודקודים (יחד עם אלטאיר מקבוצת הכוכבים נשר ווגה מקבוצת הכוכבים נבל) של משולש הקיץ.

אלביראו, (β בברבור), נמצא במקור של הברבור. זהו אחד הכוכבים הכפולים היפים ביותר בשמיים, כוכב זהוב שניתן להבדיל בקלות בינו לבין בן זוגו הכחול אפילו בעזרת טלסקופ קטן.

כוכב מעניין נוסף הוא 61 בברבור. כוכב זה הוא בעצם מערכת בת שני כוכבים שיש לה תנועה מרחבית מהירה במיוחד של כ-5 שניות קשת בשנה. מסיבה זו היה 61 בברבור לראשון שמרחקו ממערכת השמש נמדד באמצעות פרלקסה. מרחקו מאיתנו הוא 11.4 שנות אור, והוא בין הכוכבים הקרובים ביותר למערכת השמש.

הכוכב 16 בברבור B הוא מערכת שמש עם כוכב לכת שזוהה בוודאות ומסתו פי 1.5 ממסת צדק. זהו הכוכב המוכר הדומה ביותר למערכת השמש של כדור הארץ, אך אסטרונומים סבורים כי כוכבי הלכת של כוכב זה הינם ענקי-גזים (בדומה לצדק ולשבתאי), ועל-כן לא סביר שיימצו שם חיים. למערכת שמש זו ישנו כוכב תאום, הנקרא "16 בברבור A", והינו גדול יותר ממנו.

קבוצת ברבור כוללת גם את גרם השמים ברבור X-1 המצוי ליד הכוכב השלישי בשורה הישרה של הכוכבים המהווים את הגוף הברבור עצם זה פולט קרני רנטגן בקצב של 1,000 פעמים בשנייה וחשוד בהיותו חור שחור הבולע חומר מכוכב סמוך.

בנוסף מכילה קבוצת הברבור מגוון של כוכבים משתנים, כולל ברבור XX וברבור V508 .

גרמי שמים עמוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמה צבירי כוכבים וערפיליות מצויים בקבוצת הכוכבים ברבור בשל מיקומה בשביל החלב. ערפילית הפליטה, הנקראת גם ערפילית צפון אמריקה מצויה מעט מזרחית לדנב. דמיונה ליבשת בולט בצילומים. 7000 NGC הנמצאת קרוב יחסית אליה, נקראת גם ערפילית השקנאי. כינויי הערפיליות הינם בשל הדמיון שלהן בתצלומים לתיאור הכינוי. כך, לערפילית צפון אמריקה יש צללית המזכירה בצורתה את צלליתה של יבשת אמריקה הצפונית.

היסטוריה ומיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Cygnus.jpg

קבוצת הכוכבים דומה לעוף שכנפיו פרושות וצווארו ארוך והוא נמצא במעוף חינני. (איור לדוגמה) במיתולוגיה היוונית מסמלת קבוצת הכוכבים מספר ברבורים אגדיים. זאוס התחפש לברבור על מנת לאנוס את לדה, שהולידה את התאומים קסטור ופולוקס, את הלנה מטרויה ואת קליטמנסטרה. אורפאוס הפך לברבור לאחר הירצחו, ונאמר כי מקומו בשמים ליד הנבל שלו. ולבסוף, מסופר כי צעיר בשם סיגנוס (ברבור בלטינית) היה בן זוגו של פאיתון ביש-גדא, בנו של אפולו אל השמש, שהתגאה בפני סיגנוס שיוכל לנהוג במרכבת השמש של אביו. הוא גנב את מרכבת השמש והשתולל בשמים. הארץ קפאה ורתחה חליפות, וזאוס נאלץ להמית את הילד הסורר במכת ברק, והוא נפל אל הנהר ארידנוס . סיגנוס, חברו הטוב של הנער, ניסה לצלול ולהצילו, אך הדבר לא עלה בידו והוא מת מצער. זאוס נמלא רחמים והפך את הנער לעוף המים שמאז נשא את שמו.

ייתכן כי לקבוצת הכוכבים ברבור יחד עם קבוצות כוכבים אחרות במזל קשת (במיוחד נבל ונשר יחד עם קשת עצמו) יש חלק משמעותי בהיווצרות האגדה על הציפורים הסטימפאליות שהיוו את המטלה השישית של הרקולס.

במיתולוגיה הסינית, קבוצת הכוכבים ברבור היא גשר של עקעקים המופיע פעם בשנה ומחבר את האוהבים ניו לאנג וז'י נו.

אצל הערבים דמתה קבוצת הכוכבים לתרנגולת והם שנתנו את השמות לכוכבים הראשים בה. זנב התרנגולת הוא דנב (זנב בערבית) במרכז סאדר (בערבית חזה התרנגולת) והמקור הוא אל-מינהר אל-דאג'אג'ה (מקור התרנגולת). בתרגום ללטינית השתבש השם והפך בסופו של דבר לאלביראו.


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור