לטאה מקורננת טקסנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgלטאה מקורננת טקסנית
TexasHornedLizard.jpg
לטאה מקורננת טקסנית
מצב שימור

מצב שימור: ללא חשש (LC)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זוחלים
סדרה: קשקשאים
תת־סדרה: דמויי איגואנות
משפחה: לטאות מקרינות
סוג: לטאה מקרינה
מין: לטאה מקורננת טקסנית
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Phrynosoma cornutum
‏(הרלן, 1825)

לטאה מקורננת טקסנית (שם מדעי: Phrynosoma cornutum), מין מתוך 14 זוחלים מסוג לטאה מקרינה, המכונה גם "לטאת דם". בעלת מבנה עגלגל ומוצק עטור "קוצים" ובעלת חוטם מעוגל. פעילה בעיקר ביום. אורך החיים שלה נע בין 10-15 שנים. אורך גופה הממוצע הוא כ-6.5 ס"מ. זכר בוגר יכול להגיע לאורך של 9.4 ס"מ ונקבה לאורך של 11.4 ס"מ (ישנם מקורות הטוענים כי היא יכולה להגיע ל15 ס"מ). הנקבה לרוב גדולה יותר מהזכר.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היא מכונה "טקסנית" כיוון שטקסס נמצאת במרכז אזור התפוצה שלה. תפוצתה משתרעת מקולורדו וקנזס בצפון ועד צפון מקסיקו בדרום, ומאריזונה עד ללואיזיאנה וארקנסו. אוכלוסיות שלהן נמצאות גם בקרוליינות (הצפונית והדרומית), ג'ורג'יה ופלורידה - כתוצאה מכך שבעבר הן נמכרו כזוחלי מחמד פופולריים ובנוסף, פליטי שבי יצרו אוכלוסיות חדשות בטבע.

מזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטאות אלו ניזונות בעיקר מנמלות קציר אך גם מטרמיטים, צרצרים, חגבים, דבורי-דבש, חיפושיות, חרקים ופרוקי רגליים אחרים. כהרבה בעלי חיים מדבריים אחרים היא תנצל כל הזדמנות להזין את עצמה מחרקים בסביבתה. כמו לטאות אחרות, תפיסת הטרף שלה נעשית באמצעות לשון דביקה המותאמת לכך, ופחות על ידי שימוש בלסתות שלה.

הגנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר היא חשה מאוימת, יש לרשות לטאה זו מגוון של אמצעי התגוננות: היא מותאמת בהסוואתה לצבע החול והאבנים ומאוד קשה לזיהוי על רקע המדבר. במקרה של גילוי היא נוטה להיצמד לקרקע ללא תזוזה, או לפרוץ בריצה מהירה ואז לקפוא במקום כך שהיא מתמזגת שוב עם הקרקע שסביבה וקשה לזהותה, כמו כן הן מנפחות את גופן על מנת להראות לטורף פוטנציאלי כקשות יותר לבליעה.

במקרים קיצונים, היא מתגוננת על ידי השפרצת סילון דם מעיינה ובשל כך היא מכונה "לטאת דם". זהו אמצעי הנועד לבלבל את הטורף ולאפשר להן להימלט. הדבר נעשה באמצעות עצירת זרם הדם מהראש ויצירת לחץ מבוקר אשר מתבטא בסילון דם מבוקר שהן מכוונות כלפי האיום. טווח סילון הדם הוא כ-90 ס"מ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]