סלסטינוס החמישי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סלסטינוס החמישי
פסל סלסטינוס החמישי
תחילת כהונה 7 ביולי 1294
סיום כהונה 13 בדצמבר 1294
הקודם ניקולאס הרביעי
הבא בוניפקיוס השמיני
נולד 1215
מקום לידה ליד איסרניה, איטליה
תאריך פטירה 19 במאי 1296
מקום פטירה פרנטינו, איטליה

פייטרו אנג'לריואיטלקית: Pietro Angelerio ‏(1215 - 19 במאי 1296) כיהן בין יולי לדצמבר 1294 כאפיפיור סלסטינוס החמישילטינית:Caelestinus V) אנג'לריו נולד בכפר סנטאנג'לו לימוזאנו במחוז מוליזה שבאיטליה. משפחתו הייתה משפחה כפרית ענייה - הוא היה הילד ה-11 מתוך 12 ילדים, ואחרי מותו של אביו הוא החל לעבד את השדות במקומו. אימו, מאריה, השפיעה על דרכו הדתית והיא גם זו אשר שלחה אותו להתחנך ולהצטרף למנזר בנדיקטיני בבישופות של בנוונטו כשהיה בן 17. אנג'לריו גילה להט רוחני ובחר בחיי פרישות. ב-1239 עבר לחיות לבד במערה על הר מורונה. חמש שנים מאוחר יותר, הוא עבר להתגורר עם שני נזירים נוספים במערה באזור אברוצו, במטרה לחקות את חייו של יוחנן המטביל. קיימים תיאורים קשים של חיי הסגפנות שגזר על עצמו. ב-1244, תוך שהמשיך באורח חייו הסגפני, הקים מסדר אשר נקרא אחר-כך על שמו, הסלסטינים.

הקונקלווה שהתקיימה לאחר מות קודמו, ניקולאס הרביעי, לא הצליחה להגיע להסכמה ונמשכה כשנתיים. הנזיר פייטרו הגיע על דעת עצמו לכינוס הקרדינלים בפרוג'ה והצהיר באזניהם שרוח האל אינה נוחה מהתמשכות הדיונים ושרעה גדולה תגרם אם לא יבחרו באפיפיור בקרוב. ראש חבר הקרדינלים הצהיר מיד שהוא בוחר בנזיר כבאפיפיור וכך היה פייטרו לאפיפיור סלסטינוס החמישי. היה זה האדם האחרון שנבחר לאפיפיור מבלי שהיה קרדינל.

לאחר חמישה חודשים כאפיפיור, שוכנע על ידי מחליפו בוניפקיוס השמיני להתפטר מתפקידו והחליט לפרוש שוב לחיי נזירות. מספר חודשים מאוחר יותר נכלא על יד מחליפו, בטירה, על מנת למנוע ממנו להתחרט ולשוב לתפקידו, שם שהה כעשרה חודשים עד למותו.

הוכרז כקדוש על ידי הכנסייה הקתולית. אף אפיפיור נוסף לא נטל לעצמו את השם סלסטינוס מאז מותו.

הקודם:
ניקולאס הרביעי
אפיפיור
(רשימה)
הבא:
בוניפקיוס השמיני