פלייבק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הפקת פלייבק באולפן

פלייבק (ביצוע מוקלט) ליווי מוקלט, נגינת רקע שלא בזמן אמת. ההפך של הופעה חיה.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלייבק באולפן הקלטת קול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא הליווי המוזיקלי שמלווה את הזמר/ת בעת השירה. המונח פלייבק מכיל את כל הכלים המנגנים בשיר. לעתים כולל הפלייבק גם את הזמר.

כשזמר מקליט שיר באולפן הקלטות, הם למעשה מקליטים את שירתם על גבי הפלייבק. הפלייבק המקורי של אותו השיר נמצא בידיהם, באולפן ההקלטות שבו הם הקליטו את הנגנים. בעקבות הצורך של אנשים פרטיים, מועדוני לילה, במאים, מפיקים, מוזיקאים וכדומה, אשר מבקשים להקליט עצמם שרים שיר ידוע כלשהו, או לחלופין להופיע בפני קהל כאשר הם שרים שירים ידועים (קאברים), ובשל העובדה שהפלייבקים של שירים ידועים אלו אינם נגישים לקהל הרחב, נוצר הצורך בהפקת פלייבקים שיהיו נאמנים למקור. טעות נפוצה היא המחשבה שניתן "לבטל" את קול הזמר מהשיר המקורי על ידי אמצעים ממוחשבים. יש כל מיני שיטות לא מקצועיות להוריד את קולו של הזמר כך שישמע ברקע, אך שיטות אלה פוגעות באיכות הסאונד של השיר ולמעשה מתקבל פלייבק לא איכותי ולא מקצועי - שקשה מאוד לעשות בו שימוש ראוי ומכובד. מה גם שפעולה זו איננה חוקית. הדרך ליצור פלייבק חוקי ומקצועי לשיר ידוע, היא לנגן מחדש את כל התפקידים המוזיקליים, בדיוק באותם כלים שמנגנים בפלייבק של השיר המקורי. למעשה, ליצור חיקוי שיהיה כמה שיותר מדויק ונאמן למקור.

יש להבדיל בין פלייבקים לבין קריוקי. פלייבקים הם רצועת אודיו ללא מילים, פלייבקים הם לרוב איכותיים יותר ומוקפדים יותר מבחינה מוזיקלית. קריוקי הנו רצועה בפורמט אחר (לרוב בפורמט די.וי.די),אשר בה שמים יותר דגש על הוויזואליות והקפדה על כך שהמילים ירוצו במסך במקביל לפלייבק שמתנגן ברקע.

פלייבק בוידאו קליפ[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשזמרים מצלמים וידאו קליפ לשיריהם, הם מקשיבים להקלטת קולם ולהקלטת המוזיקה שהם אמורים לנגן ושרים ומנגנים יחד עם ההקלטה כאשר רק המצלמות עובדות והם אינם מוקלטים שנית. התמונות החדשות מצורפות לפסקול שהוקלט מראש. חלק מהאנשים האוהבים לשיר אך אינם יודעים לנגן משתמשים בפלייבקים של זמרים שהם אוהבים או בפלייבק אחר כדי לשיר בעת הם משמיעים אותו.

פלייבק בהופעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלייבק בהופעה נחשב למעשה הנוגד את חוקי האתיקה של המוזיקאים. במקרה כזה, הקהל משלם על הופעה חיה אבל רואה נגנים שעושים את עצמם מנגנים ושומע מוזיקה שהוקלטה באולפן. פלייבק בהופעה מכונה בעברית גם "תזמורת בצורת". מקור השם הוא בהופעה של להקת חובבים שהורכבה מחברי קיבוץ גבים שבדרום הארץ בתחילת שנות ה-60.‏[1] בשנות ה-60 הפכה ה"תזמורת בצורת" לסוג הופעה מקובל בתרבות הקיבוצית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אתר ישראלי לרכישת פלייבקים חוקיים ובאיכות גבוהה edm

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אורי בית-אור, יש דבר כזה, סיפורי קיבוצים ב"אתר הקיבוצים"