תומאס מוודסטוק, דוכס גלוסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תומאס מוודסטוק

תומאס מוודסטוק, הדוכס הראשון מגלוסטראנגלית: Thomas of Woodstock, 1st Duke of Gloucester; ‏ 7 בינואר 1355 - 8 או 9 בספטמבר 1397) היה בנו השלושה עשר, וצעיר הבנים של המלך אדוארד השלישי והמלכה פיליפה מאינו. תומאס היה החמישי מחמשת בניו של אדוארד שהגיעו לגיל הבגרות.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תומאס נולד בארמון וודסטוק שבאוקספורדשייר. בשנת 1376 נשא לאישה את אלינור דה בוהן וירש את התואר רוזן אסקס מאבי אשתו, המפרי דה בוהן, רוזן הרפורד. אחותה הצעירה של אשתו, מרי דה בוהן נישאה להנרי, אחיינו, לימים, מלך אנגליה.

בהיותו בן 22, בשנת 1377, הוענק לתומאס התואר "רוזן בקינגהאם" ובשנת 1385 הוענקו לו התוארים "דוכס אומייל" ו"דוכס גלוסטר".

המערכה הצבאית נגד דוכס בריטני[עריכת קוד מקור | עריכה]

תומאס עמד בראש המערכה הצבאית כנגד ז'אן דה מונפורט, דוכס בריטני. תומאס הוביל את צבאו, שמנה 5,000 לוחמים, דרך קאלה ביולי 1380 והצעידם מזרחה במטרה לכבוש את פריז. צבאו של פיליפ האמיץ, דוכס בורגונדי ניסה לעצור את תומאס, בלא הצלחה. בעקבות מותו של שארל החמישי, מלך צרפת, מספר ימים לאחר מכן, הצליח וודסטוק להתקדם בלא התנגדות ברחבי צרפת, ובנובמבר 1380 צר על ננט במטרה להשתלט על הגשר מעל הלואר דרך העיר במטרה להגיע לאקיטן. בשל ביצורי העיר לא הצליח תומאס לכבוש אותה, ולבסוף תומאס הסיר את המצור בתמורה לתשלום של 50,000 פרנקים מדוכס בריטני.

המחלוקת עם ריצ'רד השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

תומאס היה מנהיג קבוצת הלורדים אשר ניסו להדיח את המלך ריצ'רד השני, אחיינו של תומאס. מרד זה, בשנת 1388, פגע בכוחו של המלך. המלך הצליח להביס את המורדים בשנת 1397 וכלא את תומאס בקאלה בעוון בגידה. הרצחו של תומאס על ידי ניקולס קולפוקס (ככל הנראה בהוראת ריצ'רד השני) בטרם משפטו הביא למחאה ציבורית רבה, ופגע במעמדו של ריצ'רד.

יורשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתומאס ולרעייתו היו בן אחד וארבע בנות. בעקבות מותו בוטל התואר שניתן לו, ולכן בנו, המפרי, לא ירש את התואר.

ביתו הבכורה, אן מגלוסטר נישאה למשפחת סטפורד (לימים משפחתם של דוכסי סטפורד ודוכסי בקינגהאם).

שלט אצולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהיותו בן המלך, שלט האצולה של תומאס היה שלט האצולה המלכותי כאשר הנבל היה בתגית השלט.