אבא ובת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אבא ובת
Father and Daughter
בימוי מייקל דודוק דה ויט (אנ')
הופק בידי Netherlands Institute for Animation Film
תסריט מייקל דודוק דה ויט
מוזיקה נורמנד רוג'ר (אנ') ודניס צ'רטרנד
מדינה הולנדהולנד הולנד
הקרנת בכורה 2000
משך הקרנה 8.30 דקות
שפת הסרט ללא מילים
סוגה סרט מונפש קצר
פרסים פרס אוסקר לסרט המונפש הקצר הטוב ביותר
דף הסרט ב־IMDb

אבא ובתאנגלית: Father and Daughter) הוא סרט מונפש הולנדי קצר משנת 2000 בבימויו של מייקל דודוק דה ויט (אנ'). זוכה פרס אוסקר לסרט המונפש הקצר הטוב ביותר בטקס האוסקר ה-73 לשנת 2001.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אב ובתו הקטנה רוכבים על אופניים ועוצרים בסמוך למקווה מים (אגם או ים). האב מרים את בתו על זרועותיו, נפרד ממנה בנשיקה ובחיבוק, יורד אל גדת המים, נכנס לסירה, שט למרחקים ונעלם באופק. בתו מבחינה בו מתרחק, זזה מצד לצד בתמיהה, ולבסוף כשאביה נעלם, היא עולה על אופניה ושבה על עקבותיה.

בהמשך, הסרט עוקב אחר הבת שעוברת רכובה על אופניה, במשך כל תקופות חייה, באזור בו אביה עזב אותה, ומסתכלת אל קו האופק בו אביה נעלם. הסרט עוקב אחר התבגרותה של הבת (מילדה קטנה לנערה, לעלמה, לאישה נשואה צעירה, לאישה בגיל העמידה ולקשישה) באמצעות חילופי העונות. עם הזמן, יבשו המים במקווה ובמקומם צמחו עשבים. כשהבת קשישה, היא מחליטה לרדת אל גדות המקווה, ומתחילה ללכת לכיוון בו אביה שט בסירה. לפתע היא מבחינה בסירתו של אביה, נטושה וקבורה חלקית באדמה. היא מחליטה להיכנס אל הסירה ולשכב בתוכה (ככל הנראה כדי להירדם או למות בה). לפתע היא מתעוררת, נעמדת על רגליה ומתחילה לרוץ. במהלך ריצתה, היא הופכת מקשישה לאישה צעירה ומאישה צעירה לעלמה. כשהיא מפסיקה לרוץ ונעמדת במקום, אביה נגלה לפניה. היא ניגשת אליו והם מתחבקים ארוכות.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט זכה ב-20 פרסים בפסטיבלים שונים ברחבי העולם, לרבות פרס אוסקר לסרט המונפש הקצר הטוב ביותר לשנת 2011 ובפרס באפט"א לסרט המונפש הקצר הטוב ביותר לשנת 2001.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]