אגרפיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אגרפיה
Agraphia
קישורים ומאגרי מידע
MeSH D000381
סיווגים
ICD-11 MB4B.3 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אגרפיהאנגלית: Agraphia; מיוונית: א-גרפיה, חוסר היכולת לכתוב) היא הפרעה נוירולוגית נרכשת שבה מאבד החולה את היכולת לתקשר באמצעות כתיבה. ההפרעה נגרמת בשל פגיעה מוחית. אובדן יכולת הכתיבה עשוי להופיע יחד עם הפרעות שפה והפרעות ניורלוגיות נוספות כגון דיסלקסיה, אפאזיה, אגנוזיה ואפרקסיה.

באופן כללי לא ניתן לטפל ישירות באגרפיה, אך ישנן טכניקות שונות המאפשרות לשקם חלק מיכולות הכתיבה המקוריות של המטופל. טכניקות אלו משתנות בהתאם לאופי האגרפיה שבה לקה המטופל.

בדרך כלל יכולת הכתיבה נשמרת ברמה המאפשרת לחולה להעתיק מילים אות אחרי אות, אובדת רק היכולת להרכיב מילים ולהתבטא בכוחן בעצמו.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגרפיה יכולה להתבטא בדרכים רבות מפני שכתיבה כרוכה בתהליכים קוגניטיביים רבים (עיבוד שפה, איות, תפיסה חזותית, תכנון מוטורי ועוד).

לאגרפיה יש שתי תת-קבוצות עיקריות: אגרפיה מרכזית ואגרפיה היקפית. אגרפיות מרכזיות כוללות אגרפיה מילונית, פונולוגית, עמוקה ואגרפיה סמנטית. אגרפיות היקפיות כוללות אגרפיה אלוגרפית, אפרקסית ועוד.

אגרפיה מרכזית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגרפיה מרכזית מתרחשת כאשר ישנם ליקויים גם בדיבור וגם במיומנויות המוטוריות ומיומנויות ההדמיה הכרוכות בכתיבה.

אנשים שיש להם אגרפיה עם אפזיה שוטפת כותבים כמות נורמלית של אותיות שכתובות נכון אך אין להם את היכולת לכתוב מילים בעלות משמעות. אנשים שיש להם אפזיה לא שוטפת יכולים לכתוב משפטים קצרים בעלי משמעות אבל קשה לקרוא את מה שהם כותבים. הכתיבה דורשת מהם מאמץ פיזי רב ולרוב היא חסרת תחביר מתאים ובעלת איות לקוי. אנשים שיש להם אגרפיה עם דיסלקסיה מתקשים גם בכתיבה וגם בקריאה.

אגרפיה עמוקה משפיעה על היכולת הפונולוגית והזיכרון האורתוגרפי של האדם. לרוב אגרפיה עמוקה היא תוצאה של נגע שמערב את האונה הפריאטלית השמלאית. אנשים עם אגרפיה עמוקה לא יכולים לזכור איך נראות מילים כשהן מאויתות נכון וגם לא להשמיע אותן כדי לקבוע מהו האיות הנכון. הם מסתמכים לרוב על הזיכרון האותוגרפי הפגוע שלהם כדי לאיית מה שגורם לשגיאות תכופות. הם מתקשים יותר עם מושגים מופשטים ומילים לא שכיחות. לעיתים קרובות הקריאה והדיבור גם נפגעות אצל אנשים בעלי אגרפיה עמוקה.

אגרפיה פונולוגית היא ההפך מאגרפיה מילונית בכך שהיכולת להשמיע מילים נפגעת אך הזיכרון האורתוגרפי של מילים עשוי להיות נכון.

אגרפיה טהורה היא ליקוי בכתיבה ללא כל הפרעה בדיבור או הפרעה קוגניטיבית אחרת.

אגרפיה היקפית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגרפיה היקפית מתרחשת כשאר ישנה פגיעה רק ביכולות הקשורות לכתיבה ולא ביכולות הקשורות לדיבור.

אגרפיה אפרסקית היא פגיעה בכתיבה הקשורה לשיבוש המערכת המוטורית. היא גורמת ליצירת אותיות מעוותת, איטית, לא שלמה ולא מדויקת. אף על פי שלרוב הכתיב גרוע עד כדי אי יכולת לקרוא אותו היכולת לאיית נשמרת לעיתים קרובות אצל בעלי אגרפיה אפרסקית. צורה זו של אגרפיה נגרמת במיוחד על ידי אובדן של תוכניות מוטוריות מיוחדות להיווצרות אותיות ולא על ידי חוסר תפקוד שמשפיע על היד הכותבת.

אגרפיה היסטרית היא פגיעה בכתיבה הנגרמת על ידי הפרעת המרה.

אגרפיה חוזרת היא חזרה על אותיות, מילים או ביטויים מספר פעמים חריג במהלך הכתיבה.

גורמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאגרפיה יש מספר גורמים: שבץ מוחי, גידולים, טראומה מוחית, דמנציה ועוד.

שנים עשר אזורים במוח קשורים לכתב יד. סוג האגרפיה נקבע על פי האזור, או האזורים, במוח בו ישנה פגיעה.

טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

לא ניתן לטפל בגורמים לאגרפיה, אבל אפשר לשקם חלק מיכולות הכתיבה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.