אדלווייס (שיר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: כתיבה, עובדות נקבעות נחרצות, בלי תימוכין.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Edelweiss
SoundOfMusic soundtrack.jpg
שיר בביצוע הארי קוניק ג'וניור
מתוך האלבום צלילי המוסיקה (פסקול הסרט)
יצא לאור 1959
פורמט קלאסי
כתיבה אוסקר המרשטיין
לחן ריצ'רד רוג'רס

אדלווייסאנגלית: Edelweiss) הוא שיר שנכתב והולחן על ידי הצוות רוג'רס והמרשטיין עבור המחזמר צלילי המוסיקה. זהו שיר אהבה לפרח אדלווייס, המשמש בשיר סמל לאוסטריה, מולדתן של דמויות המחזה. השיר הפך פופולרי ברחבי העולם בכלל[1].

השיר מבוצע במחזה על ידי דמותו של קפטן גאורג פון טראפ בפסטיבל זלצבורג, כאשר בהמשך מצטרפים אליו מריה ומשפחתו, ולאחר מכן הקהל האוסטרי בפסטיבל. באמצעות השיר מבקש קפטן פון טראפ להיפרד מהקהל ולהביע את אהבתו למולדת, על רקע האיום על דמותה מפני השלטון הנאצי. הביצוע הראשון במחזמר המקורי בברודוויי בוצע על ידי השחקן תיאודור ביקל בתפקיד קפטן פון טראפ. בעיבוד המחזה לסרט משנת 1965 באותו השם, השיר מוצג תחילה בסצנה מוקדמת יותר, כאשר בבית פון טראפ מריה וילדיו מפצירים בקפטן פון טראפ לשיר. לאחר מכן השיר מבוצע גם בסצנת הפסטיבל. בסרט זה המגלם את קפטן פון טראפ ומבצע השיר הוא השחקן כריסטופר פלאמר.

פרח אדלווייס (לבנבן), עליו נכתב השיר באותו השם

במהלך תקופת ההרצה של צלילי המוסיקה בבוסטון, חש ריצ'רד רוג'רס כי מבחינת תוכן המחזמר מתבקש שקפטן פון טראפ ישיר שיר שבו יביע את רגשי הפרידה שלו מאוסטריה, מולדתו האהובה. הוא ואוסקר המרשטיין החליטו לכתוב שיר שישיר קפטן פון טראפ בפסטיבל זלצבורג, בסוף המופע. נושא השיר נבחר להיות הפרח אדלווייס שיסמל את אוסטריה וייחרט בלבם של מריה, הקפטן וילדיו. למעשה, פרח האדלווייס לא היה סמל אוסטרי לאומי אופייני בתקופה שבה נכתב השיר, אך בעקבותיו הוא הפך להיות מזוהה עם אוסטריה.

השיר היה השיר האחרון שכתבו הצמד. המרשטיין סבל מגידול סרטן בבטן ומת תשעה חודשים אחרי הבכורה של המחזה.

גרסה של השיר שימשה לפתיח הסדרה האיש במצודה הרמה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ באתר ה-BBC נטען כי דווקא באוסטריה השיר בקושי מוכר - להרחבה