אוגוסטוס אג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיוקנו של אוגוסטוס אג, מעשה ידי ריצ'רד דאד, משנת 1839 לערך.

אוגוסטוס לאופולד אגאנגלית: Augustus Leopold Egg;‏ 2 במאי 1816 - 26 במרץ 1863 היה צייר ויקטוריאני. אג נודע בשל יצירתו, הטריפטיכון "עבר והווה" משנת 1858.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אג נולד בלונדון ב-2 במאי 1816, לג'וזף (Joseph) ולאן אג (Ann Egg), והיה בנם השני של הזוג. הוא הוטבל בכנסיית סנט ג'יימס שבפיקדילי ב-30 במאי באותה שנה.

ג'וזף אג היה יצרן נשק אמיד, אשר היגר ללונדון מאלזס.

אוגוסטוס אג למד בבתי הספר של האקדמיה המלכותית לאמנויות החל משנת 1836 והיה חלק מ"הקליקה" - קבוצת אמנים שנוסדה על ידי ריצ'ר דאד בשנת 1837. אג ניסה להשפיע ביצירותיו הפופולריות על דעת הקהל בחברה בה התגורר, בדומה לעבודותיו הספרותיות של חברו, הסופר צ'ארלס דיקנס. אג ודיקנס ייסדו יחדיו את "הגילדה לספרות ואמנות" - ארגון פילנטרופי שמטרתו לעזור לאמנים שהתקשו להתפרנס.

יצירותיו של אג היו לרוב איורים של סצנות מיצירות ספרותיות.

"חברים לדרך" (The Travelling Companions) יצירתו של אוגוסטוס אג משנת 1862, מוזיאון ברמינגהאם

יצירתו הידוע של אג - הטריפטיכון "עבר והווה" הושפע מעבודותיו של ויליאם הולמן האנט, שאת יצירותיו קנה אג.

אג היה בין מארגני תערוכת אוצרות האמנות במנצ'סטר בשנת 1857, ונבחר לאקדמיה המלכותית בשנת 1860.

בשל בריאותו הלקויה, נהג אג לנסוע בחודשי החורף למרכז אירופה, לאזורים חמים יותר. באחד ממסעות אלה צייר את היצירה "חברים לדרך".

אג השתתף כשחקן חובב במחזות חבריו דיקנס ווילקי קולינס. בינואר 1857 שיחק במחזה של קולינס "The Frozen Deep" לצידו של דיקנס. המחזה הוצג בבית טוויסטוק ולאחר מכן הועלה לפני המלכה ויקטוריה, והוצג מספר פעמים שכל ההכנסות הוקדשו לצדקה.

אג נפטר באלג'יר בשנת 1863.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]