לדלג לתוכן

אוון טיודור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי, וכן כי כל הערות השוליים לא "לחיצוֹת".
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי, וכן כי כל הערות השוליים לא "לחיצוֹת".
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אוון טיודור
Owen Tudor
לידה 1400?
ויילס, ממלכת אנגליה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה להורג 2 בפברואר 1461 (בגיל 61 בערך)
הרפורד, הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ממלכת אנגליה עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה הרפורד עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג קתרין מוולואה עריכת הנתון בוויקינתונים
שושלת בית טיודור
אב Maredudd ap Tudur עריכת הנתון בוויקינתונים
אם Margaret Fychan עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים אדמונד טיודור, רוזן ריצ'מונד הראשון
Owen Tudor
Margaret Tudor
daughter Tudor
ג'ספר טיודור
Sir David Owen עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סר אוון טיודור (בוולשית: Owain ap Maredudd ap Tudur; ‏ בערך 14002 בפברואר 1461) היה איש חצר וולשי ובעלה השני של המלכה קתרין מוולואה (1401–1437), אלמנתו של הנרי החמישי, מלך אנגליה. הוא היה סבו של הנרי השביעי, מלך אנגליה, מייסד שושלת טיודור.

אוון היה צאצא למשפחה בולטת מפנמיניד שבאי אנגלסי, אשר מתחקה אחר השושלת שלה עד אדניפד פיצ'אן (נפטר ב-1246), פקיד וולשי וסנשל ממלכת גוויניד'. סבו של טיודור, טידיר אפ גורונווי, התחתן עם מרגרט, בתו של תומאס אפ לליוולין אב אויין מקרדיגנשייר, הזכר האחרון בענף הבכיר של בית הנסיכות של Deheubarth. אחותה הבכורה של מרגרט נישאה לגרופוד פיצ'ן מגלינדיפרדווי, שבנו היה אווין גלינדור. אביו של אוון, Maredudd ap Tudur, ודודיו היו בולטים במרד של אואין גלינדור נגד השלטון האנגלי, מרד גלינדור.

היסטוריונים מחשיבים את צאצאיו של אדניפד פיצ'אן, כולל אוון טיודור, כאחת המשפחות החזקות ביותר בוויילס של המאה ה-13 עד ה-14. צאצאיהם של בניו הרבים היו 'אצולה מיניסטריאלית' עשירה, ופעלו כמשרתים מובילים לנסיכי גוויניד', ומילאו תפקיד מפתח בניסיונות ליצור נסיכות וולשית אחת. הפריבילגיה הזו נמשכה לאחר כיבוש ויילס על ידי אדוארד הראשון כשהמשפחה המשיכה להפעיל כוח בשם מלך אנגליה, בתוך ויילס. עם זאת, נותרה מודעות למורשת הוולשית של המשפחה והנאמנויות הנלוות הביאו אותם לקחת חלק בהתקוממות גלינדור המדוכאת.

ראשית חייו

[עריכת קוד מקור | עריכה]

העובדה שמעט ידוע על חייו המוקדמים של טיודור ושהוא הפך בעיקר למיתולוגי מיוחסת לחלקה של משפחתו בהתקוממות גלינדור. בתקופות שונות נאמר שהוא היה בנו הממזר של שומר מסבאה, שאביו היה רוצח נמלט, שהוא נלחם באז'נקור, שהוא שומר משק הבית או המלתחה של המלכה קתרין, שהוא היה בן לוויה של הנרי החמישי, וכי מערכת היחסים שלו עם קתרין התחילה כאשר הוא נפל בחיקה של המלכה בזמן ריקוד או משך את עינה של המלכה בשחייה.

הכרוניקאי הוולשי בן המאה ה-16, אליס גרופיד, ציין שהוא היה שוטף הכלים שלה (מי שמניח כלים על השולחן וטועם אותם) ומשרתה. עם זאת, ידוע שלאחר התקוממות גלינדור כמה וולשים קיבלו משרות בחצר, ובמאי 1421 הצטרף 'אוון מרדית' לפמלייתו של סר וולטר הונגרפורד, הברון הראשון הונגרפורד, המנהל של משק בית המלך מ-1415 עד 1421.

קתרין מוולואה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנרי החמישי, מלך אנגליה מת ב-31 באוגוסט 1422, והותיר את אשתו, המלכה קתרין, אלמנה. המלכה האלמנה גרה בתחילה עם בנה התינוק, המלך הנרי השישי, לפני שעברה לטירת וולינגפורד בתחילת שלטונו.

על פי השמועות, קתרין ניהלה רומן עם אדמונד בופורט, דוכס סאמרסט השני. שמועות אלו, על אף שהתבססו על ראיות מפוקפקות, עוררו תגובה של העוצרים של בנה, אשר התנגדו לסאמרסט כבעל אפשרי שכן הוא היה בן דודו השני של הנרי החמישי דרך ענף בופורט צאצאי ג'ון מגונט. חוק פרלמנטרי המסדיר את נישואין מחדש של מלכות אלמנות עבר. לאחר מכן היא נישאה לאוון טיודור וילדה שלושה בנים: אדמונד, ג'ספר ואדוארד (ראה להלן).

ההיסטוריון ג.ל. האריס הציע שהרומן עם בופורט הביא ללידתו של אדמונד טיודור. האריס כתב, "מעצם טבען הראיות להורות של אדמונד טיודור אינן חד משמעיות, אבל עובדות כאלו, כפי שניתן להרכיב, מאפשרות אפשרות מקובלת שאדמונד 'טיודור' ומרגרט בופורט היו בני דודים ראשונים ושבית המלוכה של 'טיודור' צץ למעשה מבית בופורט משני הצדדים".

החיים לאחר מותה של קתרין

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותה של המלכה קתרין, אוון טיודור איבד את ההגנה מהחוק על נישואין מחדש עם המלכה האלמנה ונכלא בכלא ניוגייט. ב-1438 הוא נמלט אך מאוחר יותר נתפס מחדש והוחזק במעצר בטירת וינדזור.

בשנת 1439, הנרי השישי, מלך אנגליה העניק לו חנינה כללית, והחזיר לו את רכושו ואדמותיו. בנוסף, הנרי השישי העניק לו פנסיה של 40 פאונד לשנה, סיפק לו תפקיד בבית המלוכה, ומינה אותו לשומר הפארקים של המלך בדנביג. בשנת 1442, הנרי השישי קיבל את פני שני אחיו למחצה, אדמונד וג'ספר, לבית המלוכה. בנובמבר 1452, הם קיבלו את התארים של אוזני ריצ'מונד ופמברוק עם ההכרה שהם אחיו למחצה של המלך.

בשנת 1459 הוגדלה הפנסיה של טיודור ל-100 פאונד לשנה. אוון וג'ספר הוזמנו לעצור את משרתו של ג'ון דאון מקידוולי, יורקיסט, ומאוחר יותר באותה שנה, גילה טיודור עניין באחוזות המעוקלות של יורקיסט אחר, ג'ון, לורד קלינטון. ב-5 בפברואר 1460, טיודור וג'ספר קיבלו מענקים בלורדות דנביג' של הדוכס מיורק, כהקדמה לתפיסתם מאוחר יותר כלורדות.

אוון טיודור היה מנפגעים הראשונים במלחמות השושנים (1455–1487) בין בית לנקסטר לבית יורק. הוא הצטרף לצבאו של בנו ג'ספר בוויילס בינואר 1461, כוח שהובס בקרב צלב מורטימר על ידי אדוארד מיורק. ב-2 בפברואר, אוון טיודור נתפס וראשו נערף בהרפורד.

אוון טיודור ציפה שיכלא, אולם במקום זאת הוא הוצא להורג. רגעים לפני הוצאתו להורג הוא הבין שהוא עומד למות ומלמל "שהוא ישכב על המלאי שהיה רגיל לשכב בחיקה של המלכה קתרין". גופתו נקברה בקפלה בצד הצפוני של כנסיית גרייפדריאר בהרפורד. לא הייתה לו הנצחה עד שבנו הלא חוקי, דייוויד, שילם עבור קבר לפני פירוק המנזר.

לאוון נולדו מאשתו קתרין מוולואה הילדים הבאים:

בנוסף, היה לו בן נוסף מפילגש לא ידועה:

  • סר דייוויד אוון (נולד ב-1459)

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אוון טיודור בוויקישיתוף