אוליב פורסר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אוליב פורסראנגלית: Olive Purser‏; 18861973) הייתה אחת הנשים הראשונות שנכנסו לטריניטי קולג' בדבלין והייתה האישה הראשונה שקיבלה שם תואר אקדמי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוליב קונסטנס פורסר נולדה ב-15 ביולי 1886 לאלפרד ואלן פורסר. פורסר הייתה הצעירה מבין ארבעה ילדים. היו לה שתי אחיות ואח. אביה היה מפקח ראשי של בתי ספר הלאומיים. בתוך כמה שנים מלידתה עברה המשפחה לרתמינאס בדבלין שם גדלה. המשפחה הקדישה עצמה לחינוך. דודתה הייתה האמנית האירית שרה פורסר ודודה היה לואי קלוד פורסר בעוד שתי אחיותיה הגדולות, אלינור ולואיזה הפכו למורות ואילו אחיה ג'ון, בשנת 1911, היה סטודנט לתואר שני ועוזר לפרופסור להנדסה באוניברסיטת בירמינגהם. [1]

פורסר הייתה אחת הנשים הראשונות שהתקבלו לטריניטי קולג' בדבלין ונכנסה לתקופת סמסטר סתיו בשנת 1904. תוך שנתיים מרגע ביטול האיסור על קבלת הנשים, היא הפכה לראשונה שהפכה לבעלת תואר באוניברסיטה ב־11 יוני 1906. היא למדה לימודים קלאסיים. בזמן שהשיגה זאת, נשים עדיין לא הורשו להישאר במכללה אחרי השעה 18 בערב, לחצות את כיכר החזית ללא מלווה או לאכול עם הסטודנטים או הצוות.

פורסר הייתה חברה בחברה האליזבתנית שהוקמה על ידי סטודנטית עמיתה מריון ג'ונסטון.

שנתיים לאחר שסיימה את התואר בדבלין, הפכה פורסר למרצה זמנית באוניברסיטה והחליפה את אדוארד דאודן. [2] בשנת 1921 דוח Crewe (על לימודי הקלאסיקות במערכת החינוך של בריטניה) מינה אותה כדיקן הסטודנטיות כשהיא מדווחת על חינוך נשים ונערות.

פורסר עבדה עם דודה לואי פורסר על חפירת שאנגאנה. בשלב מסוים לאחר 1911 המשיכה פורסר לדוקטורט. [3] בהמשך כתבה ספר. [4] [5]

פורסר נפטרה ב־12 באפריל 1973.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]