טריניטי קולג' (דבלין)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טריניטי קולג' בדבלין
עמוד מתוך "הספר של קלס", אחד מההישגים האמנותיים הגדולים של הנזירים האירים בימי הביניים

טריניטי קולג' או אוניברסיטת דבלין הוא מוסד החינוך האקדמי העתיק ביותר באירלנד. המוסד הוקם בדבלין על ידי אליזבת הראשונה בשנת 1592 והוא ממוקם בלבה של דבלין, מול בית הפרלמנט הישן של אירלנד. טריניטי קולג' משתרע על 190 דונם, ומכיל בתוכו שילוב של מבנים חדשים וישנים, מספר חצרות נרחבות, ושני מגרשי דשא.

"החדר הארוך" בספרייה העתיקה של טריניטי קולג'

המוסד האקדמי מכיל קולג' ואוניברסיטה כאשר הקולג' מהווה למעשה את המוסד היחיד של האוניברסיטה, ובכך למעשה שני המוסדות הם אחד. ההבדל היחיד בין שני המוסדות הוא שבעוד הקולג' אחראי על תוכניות הלימודים, והסגל האקדמי, האקדמיה אחראית על אישור התארים של הבוגרים בקולג'. האוניברסיטה חברה בליגה האירופית לאוניברסיטאות מחקר וחברה בקבוצת קוימברה.

נכון ל-2015 מרי רובינסון משמשת כצ'נסלור של האוניברסיטה.

פקולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקולג' שש פקולטות (2005):

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרינטי הוקמה על פי צו מלכותי של המלכה אליזבת הראשונה ב-1592. רשויות העיר של דבלין העניקו לאוניברסיטה את אדמות המנזר "כל הקדושים", שנמצא אז מדרום מזרח לחומת העיר. במהלך השנים, עם התפשטותה של דבלין דרום מערבה, הפך הקולג' להיות מרכז העיר.

בשנותיו הראשונות טריניטי פתח את שעריו רק לבני הקהילה הפרוטסטנטים. בשנת 1793 נרשמו בקולג' ראשוני התלמידים הקתולים. בשנת 1873 בוטלו כל מבחני הקבלה הדתיים. בשנת 1904 נרשמה התלמידה הראשונה בטריניטי, ובשנת 1934 התקבלה אישה כפרופסור, לראשונה בתולדות האוניברסיטה.

בספריית האוניברסיטה מצויים ספרים עתיקים רבים, אשר הנודע בהם הוא "הספר של קלס" "Book of Kells", אשר כתיבתו מיוחסת לקדוש קולומבה (אם כי יש להניח כי נכתב על ידי נזירים מאוחרים יותר, והוקדש לקולומבה). הספר הוא מלאכת מופת של כתיבה דתית, והוא כולל קליגרפיה מרשימה וציורים מרהיבים. ספרייה זו משמשת גם כספריית הפקדה לספרים שיצאו לאור באירלנד ובבריטניה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טריניטי קולג' בוויקישיתוף