אורופנדולה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןאורופנדולה
Oropendola costa rica.jpg
אורפונדולת מונטזומה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: ציפורי שיר
משפחה: פזאיים
סוג: אורופנדולה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Psarocolius
ווגלר, 1827

אורופנדולה הוא שמם המשותף של שניים או שלושה סוגים של ציפורי שיר מדרום ומרכז אמריקה, השייכים למשפחת הפַּזָּאִיִּים. ישנו גם סוג בשם זה (Psarocolius).

כל האורופנדולות הם ציפורים גדולות בעלות מקור מחודד, וזנב ארוך שצבעו תמיד צהוב בהיר, לפחות באופן חלקי. הזכרים בדרך-כלל גדולים מן הנקבות.

תכסית הנוצות היא בדרך-כלל ערמונית, חומה-כהה או שחורה, למרות שבכמה מינים של אורופנדולות הראש, החזה והגב העליון הם בצבע זית. הרגליים כהות, אבל למקור יש בדרך כלל צבע מנוגד באופן בולט, צהוב בהיר או בסיס ירוק או שחור וקצה אדום. בכמה מינים, צידי הראש מוכתמים כחול או ורוד.

קן ארוג אופייני לאורופנדולות

אורופנדולות מצויות בעיקר ביערות גשם, ובכמה מינים גם בחורשות ויערות דלילים. הן חיות במושבות, ואורגות מעלים ועשבים קינים אופייניים, דמויי סלי-נצרים דקים, התולים מקצות הענפים. הציפורים החברותיות אוכלות חרקים גדולים ופירות. הן קולניות מאד, ומפיקות מגוון של שירים, המחקים לפעמים בעלי חיים שונים.

סיסטמטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקבוצת האורופנדולות שייכים ששה מינים של הסוג Psarocolius, וכנראה גם ארבעה מינים של הסוג Gymnostinops. המורפולוגיה, הנתמכת בראיות של mtDNA ציטוכרום b ו-NADH הידרוגנז, מראה שהמינים Ocyalus latirostris ו- Psarocolius oseryi הם המרוחקים ביותר משאר הקבוצה. למעשה, נראה שהם קרובים יותר לקבוצת ה-Cacique, וייתכן ששני המינים שייכים לסוג Ocyalus. (הוצע גם לשייך את המין השני לסוג Clypicterus).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אורופנדולה בוויקישיתוף