אורט ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אורט)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל (לוגו) רשת אורט ישראל

"אורט ישראל" (ORT - ראשי תיבות ברוסית של Общество Ремесленного Труда "האגודה למלאכה מקצועית") היא רשת החינוך הגדולה ביותר בישראל לטכנולוגיה ולמדע. הרשת מפעילה כ-210 מוסדות חינוך ובהם מכללות להנדסאים, בתי-ספר תיכוניים וחטיבות ביניים, ובית ספר יסודי אחד, ביותר מ-55 רשויות מקומיות ותלמידיה מגיעים מכל שכבות ומגזרי האוכלוסייה במדינת ישראל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד"ר אהרן סינגלובסקי (1956-1889), יושב ראש איגוד אורט העולמי

ראשיתו של אורט ישראל הייתה בשנת 1948, כאשר אהרון סינגאלובסקי, יושב הראש של World ORT, הגיע לארץ. עם התרחבות ההגירה לארץ ישראל מארצות צפון אפריקה, אירופה, והמזרח התיכון במידה דרמטית, הופיעו בעיות חדשות של קליטה ושיקום. בשעה זו היה צורך לשלב את אלפי העולים החדשים בחברה החדשה, ולשם כך היו דרושים מקומות עבודה והכשרה מקצועית. רבים מאנשי הצמרת של המדינה תמכו ברעיון, כמו זלמן שזר, שהיה אז שר החינוך ולימים נשיא המדינה, זלמן ארן, שלימים היה שר החינוך, ומרדכי בנטוב, שר השיכון. ההנהלה שכרה בניין נטוש ביפו, ומבנה נוסף ברחוב הנביאים בירושלים.

בית הספר הראשון של "אורט" בישראל נפתח ביפו בשנת 1949[1]. ראשיתו הייתה צנועה מאד וניתנו בו רק קורסים מזורזים לחיילים משוחררים, כדי להקל עליהם את ההשתלבות בחיים הכלכליים של המדינה. בראש בית הספר עמד המהנדס צבי ריבלין. כך נוסד אורט ישראל, וזו גם הייתה ראשיתו של החינוך הטכנולוגי במדינת ישראל. בית הספר פעל ברציפות במשך שבע שנים בתנאי צפיפות קשים. הקורסים הראשונים היו במסגרות, נגרות, תפירת פיג'מות, אריגה, רדיו, חשמל ותיקוני מכונות כתיבה. מאות רבות של חיילים משוחררים ועולים חדשים עברו דרך בית הספר, ולמדו בדרך כלל בכיתות ערב. בסוף שנות החמישים הצליחה אורט לפתוח את בית הספר החדש והמודרני ביותר בתל אביב, בית הספר על שם סינגלובסקי.

התרחבותו של הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שנות השישים התעצמו הצרכים, ואורט החלה להתרחב, מספר התלמידים ברשת הוכפל, ושב והוכפל בשנות השבעים. רשויות החינוך בישראל החליטו לתת עדיפות ראשונה לחינוך הטכנולוגי והמקצועי, ודרשו להקים עוד ועוד בתי ספר מתאימים למטרה זו. בין השנים 1960 ל-1975 התווספו לרשת 60 בתי ספר ויחד מנתה הרשת 80 בתי ספר בסך הכל. כך אחרי עשור היה מספר התלמידים באורט למעלה מ-70,000. בתי הספר החדשים הוקמו לא רק בערים הגדולות, אלא גם בקיבוצים, בערי הפיתוח, בישיבות ואף בקרב האוכלוסייה הערבית.

ב-2007 נפרדו רשת World ORT ואורט ישראל. World ORT החליפה את שמה בישראל ל"קדימה מדע"[2].

אורט ישראל בשנות האלפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז תחילת המאה ה-21 ניכרת התרחבות של הרשת, אשר שמה לה כיעד מרכזי טיפוח בתי ספר המגדירים עצמם כמעניקי חינוך טכנולוגי-מדעי ברמה גבוהה. מוסדות רשת אורט פרושים ברחבי הארץ כולה. כל תלמיד עשירי במערכת החינוך העל-יסודי הוא תלמיד רשת אורט ישראל. מדי שנה לומדים במוסדות הרשת כ-100,000 תלמידים, בני-נוער ומבוגרים. הרשת משרתת את כלל אוכלוסיית מדינת ישראל, גאוגרפית ודמוגרפית וקהילות ישראל השונות: ממלכתי (יהודי, ערבי, מוסלמי, נוצרי דרוזי) ממלכתי דתי (ישיבות ואולפניות). לרשת אורט יותר מ-500,000 בוגרים, והיא מעסיקה 8500 עובדי הוראה ועובדי מינהל.

בתי הספר ברשת אורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשת מפעילה כ-210 מוסדות חינוך ובהם מכללות להנדסאים, בתי-ספר תיכוניים וחטיבות ביניים, ובית ספר יסודי אחד:

מבנה אורט יפו, ששכן ברחוב אפ"ק 8, יפו (1950)
בית הספר "אורט סינגלובסקי" בת"א (1956)

מחקר ופיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכז המחקר והפיתוח של רשת אורט ישראל, הוקם על ידי מניה וישראל מושינסקי ממקסיקו[3] בשנת 1972.

מרכז מרכז המו"פ ע"ש מושינסקי, 2015

המרכז נועד להכשיר את המורים של הרשת בדרכי הפעולה והיישומים של הטכנולוגיות החדשות בהן נעשה שימוש במגמות המתקדמות של אורט. המרכז הפדגוגי הפך לדגם עבור מרכזי מידע אחרים בכל העולם. המרכז הוקם במתחם קמפוס תיכון אורט סינגלובסקי, ולא במקרה. צוות בעל דמיון נבחר כדי לנהל מחקר ולהשתמש ביצירתיות שלו, בעודו מלמד ולומד חומרים שפותחו ונוסו במקום על תלמידיו המבריקים במעבדות הסמוכות. מרכז המו"פ פיקח על ייצורם של ספרי עזר טכנולוגיים לתלמידים ולמוריהם. הם תורגמו לשפות רבות, והגיעו לתלמידי אורט בכל מקום.

לאורך השנים המשיך מרכז המו"פ של אורט להעמיד סטנדרט של חדשנות והתקדם יחד עם הטכנולוגיה המשתנה. בוצע מעבר מספרי לימוד לפיתוח לשיטות לימוד באמצעים מקוונים ומערכות מידע. המרכז מונה כיום למעלה מ-100 עובדים, והוא אחראי על הפיתוח הפדגוגי החדשני של הרשת כולה. המרכז אף מייצא תוכניות לימוד לחו"ל, לקהילות יהודיות ושאינן. מדי שנה לוקח מרכז המו"פ של אורט חלק בפרויקטים בינלאומיים בתחומי המדע והטכנולוגיה ושמו כמרכז איכותי וחדשני, הולך לפניו.

נשיאים, יו"ר הדיקרטוריון והמנהלים הכלליים של אורט ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשיאי אורט ישראל יו"ר דירקטוריון מנכ"לי אורט ישראל
שם תקופת כהונה שם תקופת כהונה שם תקופת כהונה
ד"ר יהודה ביהם 1949-1954 יוסף שמואל שפירא 1960-1964 ד"ר יוסף אמיתי 1949-1950
יוסף שמואל שפירא 1954-1964 אלעזר לוין אפשטיין 1964-1967 יעקב אולייסקי 1950-1966
אלעזר לוין אפשטיין 1964-1968 חיים הרצוג 1968-1974 יוסף חרמץ 1967-1979
חיים הרצוג 1968-1984 עוזיאל שטיינברג 1975-1992 מיכאל אביצור 1979-1983
עוזיאל שטיינברג 1984-2007 זלמן שלו 1993-2000 ישראל גורלניק 1983-1996
פרופ' ברכה רגר 2007-היום ד"ר עוזי צוק 2001-היום עו"ד חיים בן-עמי 1996-2002
צבי פלג 2002- היום

אורט ישראל במגזרים השונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך חשיבה על חוסנה החברתי והכלכלי של מדינת ישראל, רואה רשת אורט ישראל חשיבות במתן חינוך איכותי, מדעי-טכנולוגי לכל המגזרים.

  • במגזר הדתי – שמונה מוסדות בשנה"ל תשע"ה, דוגמת אולפנית אורט טבריה, וישיבת אורט אורות נריה טבריה, אשר מיועדים לבנים או לבנות.
  • במגזר החרדי – שבעה מוסדות בשנה"ל תשע"ה, דוגמת כפר נוער בכפר זיתים אורט זוהרים, ו"אורט דרך הישר" בעפולה, שמנוהלים בשיתוף פעולה עם מוסדות הרב יצחק דוד גרוסמן. במוסדות אלה לומדים בנים בלבד.
  • במגזר הערבי – שבעה מוסדות בשנה"ל תשע"ה, דוגמת אורט חלמי שאפעי בעכו, ואורט להנדסה ומדעים בלוד.
  • במגזר הדרוזי - שישה מוסדות בשנה"ל תשע"ה, דוגמת אורט סאג'ור ואורט למדעים ומנהיגות דלית אל-כרמל.
  • במגזר הבדואי - שמונה מוסדות בדרום בשנה"ל תשע"ה, בשבטי המועצה המוקמית אבו באסמה (أبو بسمة) ואחד בצפון, בואדי סלאמה (سلامة).
  • במגזר הנוצרי - שני בתי ספר, בנצרת ובמעלות תרשיחא.

מדי שנה הרשת ממשיכה להתרחב, ולוקחת תחת ניהולה בתי ספר במגזרים אלה.

ערכי הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיעור "סבתא ברשת" בחט"ב אורט שלומי, בו תלמידים מדריכים קשישים על שימוש במחשב, במסגרת "אורטוב"

עשייתה של אורט ישראל מבוססת על שלושה "דגלים", מתוך מכוונות לכך שהשילוב ביניהם יחזק את חוסנה הערכי, הכלכלי והביטחוני של מדינת ישראל.

דגל הערכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבוסס על שימת דגש על הנתינה לזולת, לקהילה ולחברה, טיפוח הזהות היהודית והעצמת המורשות, למען חוסנה החברתי-ערכי של מדינת ישראל. במסגרת דגל זה מפעילה אורט את תוכנית "אורטוב", הפועלת בעשרות מבתי הספר של הרשת. לתנועת "אורטוב" פרויקטים רבים, בכל המגזרים, בתחומים כמו הסברה, רפואה, חניכה, עזרה לקשישים, קיימות, גרעיני נחל ועוד.

תלמידי אורט מציגים רובוטים בתכנות עצמי, במסגרת "שבוע המדע"
מנכ"ל רשת אורט, צבי פלג, ותלמידים המציגים פיתוחים טכנולוגים במסגרת "שבוע המדע"

דגל החינוך המדעי-טכנולוגי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשאיפה לכך שהדור הצעיר יבסס את מעמדה של ישראל כמדינת מדע וטכנולוגיה מצטיינת למען חוסנה הכלכלי. כ-65% מתלמידי רשת אורט ישראל לומדים במגמות טכנולוגיות. בוגרי המכללות של רשת אורט ישראל מהווים כ-40% מכלל ההנדסאים במדינת ישראל. רשת אורט ישראל מלמד במוסדותיה השונים כ-30 מגמות בתחומי המדע והטכנולוגיה, מהם מגמות חדשניות, כמו: סייבר, אלקטרו-אופטיקה, ביו-רפואה, וננוטכנולוגיה. הישג של אורט בתחום המדע וטכנולוגיה הוא בדמות המגמה ה"מדעית-הנדסית", מגמת לימוד ברמת בגרות מוגברת. הלימודים במגמה מתבססים על גישות חדשניות בהוראה באמצעות אנלוגיות ובפיתוח פרויקט לימודי בקהיליית לומדים. הנושאים המדעיים-הנדסיים הנלמדים במגמה משלבים תחומי דעת וחידושים כמו הנדסה ביו רפואית, בינה מלאכותית ומושבות בחלל. המגמה פותחה במכון ע"ש גורלניק להשבחת ההוראה והלמידה, מבית מרכז המו"פ של אורט.

דגל טיפוח המצוינות בהוראה ובלמידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למימוש חינוך איכותי לכלל רובדי האוכלוסייה, למיצוי יכולותיהם של התלמידים ולקידומם החברתי-כלכלי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ort.org.il - אתר האינטרנט של רשת "אורט ישראל"

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חרמץ, י (2002).חיים עם אורט. מחלקת הפרסומים אורט ישראל
  2. ^ דיאנה בחור-ניר, ‏אורט העולמי יחליף שמו בארץ ל"קדימה מדע" בגלל סכסוך על השימוש במותג "אורט", באתר גלובס, 2 בנובמבר 2008
  3. ^ Havell, J., & Ryan, M. (2000). Facing the future: ORT 1880-2000. London:Jane Havell Associates