World ORT

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אורט עולמי)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
הסמל של ארגון אורט העולמי

ארגון אורט העולמי (ORT - ברוסית, ראשי תיבות של Общество Ремесленного Труда, "האגודה למלאכה מקצועית", בתעתיק: אוֹבְשצֶ'סְטְבוֹ רֶמֵסְלֶנוֹבוֹ טרוּדַה) הוא ארגון א-פוליטי, שלא למטרת רווח אשר פעל בעבר ובהווה ביותר ממאה מדינות. מטרתו של הארגון היא הקניית חינוך והכשרה לנוער היהודי ברחבי עולם.

ארגון אורט העולמי הוא הגוף המתאם בין ארגונים מדינתיים ברשת הפועלים ב-58 ארצות שונות. התקציב הגלובלי השנתי של אורט עובר את ה-250 מיליון דולר. הפעילות של ארגון אורט נתמכת על ידי ממשלות וסוכנויות ברחבי העולם, ועל ידי קרנות מתרומות אשר נאספו על ידי תתי-הארגונים בארצות השונות.

כיום ארגון אורט העולמי פועל באפריקה, מזרח אסיה, אוסטרליה, חבר המדינות, המדינות הבלטיות, ישראל, אמריקה הלטינית, צפון אמריקה ומערב אירופה.

עד לשנת 2008 נכללה במסגרת אורט העולמי גם רשת בתי ספר שבה למדו למעלה מ-90,000 תלמידים אשר רוכשים השכלה או הכשרה ב-159 בתי ספר, מכללות ומוסדות. ב-2008 הופרדה רשת בתי הספר בישראל לארגון עצמאי בשם "אורט ישראל". הפעילות של אורט העולמי בישראל נמשכת תחת השם "קדימה מדע". ישנם כמה בתי ספר לאורט ישראל ברחבי הארץ למשל בתל אביב , ראשון לציון , רחובות ועוד. בית הספר ברחובות הוא הכי מתקדם מבחינה טכנולוגית מבין כל בתי הספר של אורט בארץ. נכון לשנת 2012, נשיא הארגון הוא ד"ר ז'אן דה גינזבורג והמנכ"ל הוא רוברט זינגר.

מקורו של ארגון אורט העולמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת תחום המושב

ארגון אורט צמח מתוך התנאים הקשים של האוכלוסייה היהודית ברוסיה בסוף המאה ה-18.

הסיפוח של פולין לרוסיה גרם לגידול חד במספר היהודים ברוסיה וב-1794 נגזר על מרבית היהודים לחיות ולעבוד אך ורק בתחום המושב. היהודים לא הורשו לעזוב את תחום המושב או להחזיק בבעלותם אדמות מחוץ לאזור זה. הם סולקו מבתיהם ומן הכפרים שלהם לאזור זה ולאחר שהתמקמו הם נאלצו לעבוד בכמות מצומצמת של מקצועות. התנאים הצפופים והמחסומים אשר נקבעו לפי החוק אשר הגבילו אותם מלהגשים את עצמם הובילו להחרפת העוני למיליון התושבים היהודים בתחום המושב.

אחרי הרפורמות של הצאר אלכסנדר השני, המצב השתפר לחלק מהיהודים אבל אלו אשר נשארו בתחום המושב היו לכודים במצוקה כלכלית ותנאים עגומים. אנשים מובילים בקרב החברה היהודית ידעו כי חייבים לעשות דבר מה לשיפור המצב ובשנת 1880 שלושה מהם, שמואל פוליאקוב, הברון הוראצי גינצבורג וניקולאי באקסט עתרו לצאר אלכסנדר השני כדי שיעניק רשות להקמת קרן אשר תעזור לשפר את חייהם של מיליוני היהודים הרוסיים אשר חיו בעוני. הקרן נועדה להעניק חינוך והכשרה במקצועות מעשיים כגון מלאכת יד ומיומנויות חקלאיות ונועדה לעוזר לאנשים לעזור לעצמם - ובכך לספק לא רק פרנסה אלא גם כבוד.

הרשות לפתוח את הארגון ניתנה מן הצאר ובעקבות כך נשלחה פנייה לציבור הרחב, חתומה על ידי פוליאקוב, גינזבורג כמו גם אברהם זק, ליאון רוזנטל ומאיר פרידמן אשר זכתה להצלחה מידית. ההצלחה הובילה את הרשויות הרוסיות להקים את "Obschestvo Remeslenovo i. Zemledelcheskovo Trouda" (האגודה למסחר ועבודה מקצועית). על אף שבמשך השנים השם המלא של הרשת השתנה אך מראשי התיבות של השם המקורי נגזר השם אורט (ORT) אשר קיים עד היום.

ב-25 השנים הראשונות של הארגון, הועלו הסטנדרטים והארגון הקנה הכשרה ל-25,000 יהודים ברחבי האימפריה הרוסית. אנשים הוכשרו כנפחי זכוכית, למדו לתפור, למדו גננות, הוכשרו כמכונאים, יוצרי רהיטים, ומעצבי רהיטים.

היסטוריה של ארגון אורט העולמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכניות הראשונות אשר גובשו על ידי ארגון אורט - והמסגרת הארגונית אשר ממשיכה לפעול עד היום - הוכתבו בהתאם לדרישות השוק. בשנת 1909 התיעוש ברוסיה יצר צורך באומנים רבים - ולכן זה היה בדיוק מה שארגון אורט הכשיר את תלמידיהם לעשות. הם פיתחו קורסים לחשמלאים בוילנה שם הוצגו לראשונה מכוניות חשמליות. הם הציעו קורסי מכונאות בסנקט פטרבורג כאשר המכונית החלו להיות פופולריות שם ב-1910. תוכניות ההכשרה של אורט השתנו כדי שיותאמו לצרכים של היהודים במקומות בהם הם חיו ולפי הפערים אשר היו קיימים בכוח העבודה. גמישות וגיוון זה הובילו לכך שארגון אורט הפכו למובילים בהכשרה בתחומים רבים תוך תקופה קצרה מאז הוקם הארגון.

לאחר מלחמת העולם הראשונה הפך הארגון לגלובלי. בהתחלה התרחב הארגון לאירופה, שם אורט פתחו בתי ספר חקלאיים ומקצועיים, אשר סיפקו את הכלים, ההכשרה - אפילו הזרעים - כדי לעודד התרחבות חקלאית. הארגון עצמו התרחב גם כן. המטה של הארגון עבר, בראשונה לברלין, לאחר מכן לצרפת ולבסוף לז'נבה. קבוצות מקומיות - כמו אורט אמריקה, אורט אמריקה לנשים, אורט קנדה ואורט בריטניה - נוצרו כדי לתמוך ברשת הגדלה של הפעילויות. בשנת 1938 אף על פי כן, הסטליניסטים סגרו את הפעילויות של אורט בתחום ברית המועצות. מאז חלפו כמעט 60 שנה עד אשר הארגון היה מסוגל לחזור לפעול באזור זה.

במשך מלחמת העולם השנייה, ארגון אורט המשיך לשרת קהילות יהודיות, כולל אלו אשר חיו תחת הכיבוש נאצי. בגטו ורשה, הרשויות הגרמניות נתנו רשות לארגון אורט לפתוח קורסי הכשרה מקצועיים. הקורסים הללו המשיכו לפעול לאורך כל תקופת המלחמה עד לחיסול הגטו על ידי הנאצים. הם שימשו כבסיס לתוכניות דומות במרכזים היהודיים בלודז' ובקובנה.

לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, התברר היקף הנזק לו גרמה מכונת המלחמה הנאצית ושוב, ארגון אורט התאים עצמו לצורכי הקהילה שלו. תוכניות שיקום הוקמו לשורדים, מרכזי הכשרה מקצועית הוקמו ב-78 מחנות העקורים וכמעט 85,000 אנשים רכשו מקצועות וכלים אשר עזרו להם לבנות מחדש את חייהם.

כאשר הוקמה ישראל ב-1948, ארגון אורט הקים את אורט ישראל והחל לפעול ביפו וירושלים. אף על פי שמסך הברזל הוביל לסגירת פעילויות של ארגון אורט במזרח אירופה, ביתר העולם, כולל במערב אירופה, אלג'יריה, מרוקו, תוניסיה, איראן והודו, הפעילויות של ארגון אורט התחזקו.

במשך החצי השני של המאה העשרים ארגון אורט המשיך להקנות חינוך ושירותי הכשרה לקהילות היהודיות בישראל, אפריקה ואסיה בעוד שבאותו הזמן פותחו גם תוכניות חדשות אשר נועדו לשרת את הקהילות היהודיות באמריקה הלטינית - בארגנטינה, ברזיל ואורוגוואי. תלמידי אורט בכל המקומות הללו הוכשרו לעמוד בדרישותיהם של מקומות העבודה המודרניים עם חינוך טכנולוגי ואוניברסיטאי מתקדם. בשנות התשעים המוקדמות ארגון אורט חזר לפעול בברית המועצות ובמדינות הבלטיות וכיום הוא משרת כ-27,000 תלמידים ב-58 בתי ספר ומוסדות חינוכיים מדי שנה.

בשנת 2000 ארגון אורט העולמי חגג את 120 שנות קיומו.

כיום בתי ספר יהודים רבים לאורט העולמי, בין היתר בבואנוס איירס, מקסיקו סיטי, שטרסבורג, מוסקבה ועוד. אורט העולמי מגייס תרומות לקהילות יהודיות ברחבי העולם ומסייע גם לקהילות לא יהודיות הזקוקות לסיוע כמו למשל בהאיטי.

פעילות הארגון בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון אורט העולמי פועל בארץ תחת השם "קדימה מדע", תורם לבתי ספר רבים בישראל ומקדם את לימודי המדעים והטכנולוגיה בארץ בפעילוית ובפרויקטים רבים:

  • בכל בית ספר הפועל עם הארגון מוקם "מרכז העצמה למורה" ובו אמצעי עמדות מחשב למורים וציוד טכנולוגי מתקדם.
  • מדי שנה מקיים הארגון בשיתוף עם קרן רמון סמינר בנושא חלל בקריית ים לזכרו של אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, ולזכר בנו אסף רמון.
  • בכל שנה ביום המדע הבינלאומי, ה-14 במרץ, מקיים הארגון פעילויות מדעיות רבות בכל בתי הספר הפועלים איתו.
  • קדימה מדע שולחים מדי שנה משלחות תלמידים לקהילה היהודית באטלנטה.
  • באוקטובר 2010 חנך הארגון את "עיר המדע" בקריית ים המכילה פלנטריום ואושינריום ייחודיים.
  • החל משנת 2012 בונה הארגון כיתות חכמות בכ-80 בתי ספר בגליל בשיתוף עם משרד החינוך והמשרד לפיתוח הנגב והגליל.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]