או-פר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "אופר" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו אופר (פירושונים).
או-פר עם שלושה ילדים

או-פרצרפתית: au pair) היא אישה (או גבר) בדרך כלל צעירה ולא נשואה, שמתארחת אצל משפחה במדינה אחרת לתקופה של שנתיים לכל היותר. בעת שהותה אצל המארחים מבצעת האו-פר עבודות בית ומטפלת בילדי המשפחה תמורת שכר.

מבחינה חוקית העסקת האו-פר צריכה להיעשות באמצעות חוזה ויש להעניק לה זכויות כמו לעובדים אחרים באותה מדינה, בעיקר בכל הנוגע לשעות העבודה וימי החופשה. האו-פר מתגוררת בדרך כלל בחדר נפרד.

בנוסף לשיקול כלכלי, בין הסיבות שבגללן נשים מעוניינות לשמש כאו-פר ומשפחות מעוניינות לארח או-פר הוא הרצון להכיר תרבויות אחרות.

משמעות הצירוף au pair בצרפתית היא: "שווה ל", והוא נועד להדגיש את מעמדה של האו-פר במשפחה המארחת כחברה שוות זכויות, ולא כמשרתת, גם אם מעמד זה ניתן לה לזמן מוגבל וגם אם בפועל תפקידה להיות עוזרת בית העובדת בתמורה לשכר. כלומר, האו-פר היא עוזרת בית עם מעמד שכביכול שווה לזה של בעלי הבית המעסיקים אותה. בעברית, יש הכותבים את המקצוע כמילה אחת: אופר.

הקשרים הבין אישיים הראשונים מתחילים בגיל הינקות במסגרת המשפחה[1]. דמויות מטפלות כמו שמרטף או או-פר יכולות להיות מקור שני לקשרים משמעותיים עם אנשים בוגרים עבור הילד[2] ובכך לוקחות חלק בתהליך ההתפתחות החברתית והחיברות שלו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Baron, R. A., and Byrne, D. (2000). Social psychology. Boston: Allyn and Bacon.
  2. ^ Calkins, Susan D. (Ed); Bell, Martha Ann (Ed), (2010). Child development at the intersection of emotion and cognition. Human brain development. Washington, DC, US: American Psychological Association.