אחוות גברים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אחוות גבריםאנגלית: Male Bonding) היא מושג באתולוגיה ובמדעי החברה המתאר היווצרות קשרים אישיים הדוקים, דפוסי ידידות ושיתוף פעולה בין זכרים.

בתחום הקשרים הבין-אישיים, המונח אחוות גברים משמש לתיאור רעות או ידידות אמיצה בין גברים ואת האופן שבו גברים מתיידדים זה עם זה. המונח נטבע על ידי האנתרופולוג ליונל טייגר בספרו "גברים בקבוצות" משנת 1969, שם הוא מתואר באופן דומה למונחים המסורתיים "אחוות רעים" ו"אחוות לוחמים".

אחוות גברים יכולה להתרחש במקומות שונים כמו מכוני כושר, חדרי הלבשה, מגרשי ספורט, בתי משפט, אגודות סטודנטים או מספרות גברים. פעילויות המקדמות אחוות גברים הן בדרך כלל בעלות אופי הטרוסקסואלי, אם כי יש בהן לעיתים רמיזות הומוסקסואליות. כך, לדוגמה, המנהג להתחבק לאחר הישג משמעותי של קבוצת ספורט, או בחגיגת אירוע שבו משתתפים גברים בלבד.[1]

אנתרופולוגים באוניברסיטת גטינגן, גרמניה, ביצעו מחקר בקופי מקוק ברברי, קוף המפגין התנהגות חברתית הדומה לבני אדם. המחקר גילה שזכרים המבלים זמן רב עם זכרים אחרים חווים פחות לחץ, ופחות מחלות הקשורות ללחץ. על פי החוקרים, ייתכן שגם בני אדם זכרים יוכלו לשפר את מצבם הנפשי והבריאותי באופן דומה.

בשנת 2016, לאחר פרסומן של מספר עבירות מין, כתב עידן לנדו מאמר לפיו אחוות גברים גורמת לגברים להעלים עין מעברייני מין, ושהיא בעצם "קשר עז בין גברים שגורם להם להתעלם מן הצדדים האפלים של חבריהם".[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אחוות גברים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ nrg רכילות, אחוות גברים: חברי "גולסטאר" מגיעים לאכול, באתר nrg‏, 4 בנובמבר 2012.
  2. ^ עידן לנדו, בגנות הרעוּת, בבלוג "לא למות טיפש", ‏3 בדצמבר 2016.