איוואן קלאייב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איוואן קלאייב בגיל 18

איוון קלייאב (ברוסית: Иван Платонович Каляев, נולד ב-24 ביוני או ב-6 ביולי לפי הלוח הגרגוריאני 1877 ב-וורשה, הוצא להורג ב-10 במאי או ב-23 במאי לפי הלוח הגרגוריאני 1905 במבצר שליסלבורג) היה משורר רוסי, מהפכן וחבר בבמפלגה הסוציאל-רבולוציונית. קלייאב התנקש בחייו של סרגיי אלכסנדרוביץ' רומנוב והוצא להורג על כך.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלייאב נולד כבן לקצין משטרה בוורשה. החל משנת 1897 הוא למד באוניברסיטת סנקט פטרבורג והשתתף במחאות הסטודנטים. הוא נכלא, גורש מהאוניברסיטה וגורש ל יקטרינוסלב. עם חזרתו הצטרף למפלגת הפועלים הסוציאל-דמוקרטית הרוסית, שאז עוד לא היו מחולקים לבולשביקים ומנשביקים, אבל עזב את המפלגה, כי לא הייתה מהפכנית מספיק לטעמו. הוא עבר ללבוב ולמד באוניברסיטה שם. הוא חיפש קשר עם מהפכנים שהגיעו מרוסיה. זמן קצר לאחר מכן הוא נעצר בברלין בגלל אחזקת ספרות מהפכנית שהייתה מיועדת לרוסיה. ממשלת גרמניה הסגירה אותו לרוסיה, שם ישב שוב בכלא וגורש לירוסלבל. שם הוא הכיר את הסוציאל-רבולוציונים והשתכנע שמעשי טרור ייקדמו את מטרתו. הוא פגש את יונה אזף ושיכנע אותו, שהוא מוכן לפעולה.

קלאייב השתתף בהתנקשות בשר הפנים ויאצ'סלב פלבה, והקורבן הבא תוכנן להיות סרגיי אלכסנדרוביץ' רומנוב. ההנתקשות תוכננה ל-15 בפברואר 1905. רומנוב רצה לראות הופעה בתיאטרון בולשוי. על קלייאב היה להטיל פצצה לכרכרה, כשרומנוב ייתקרב לתיאטרון. שניות ספורות לפני הטלת הפצצה הוא הבחין באשתו אליזבת, נסיכת הסה ובילדים בכרכרה וביטל את תוכניתו. יומיים לאחר מכן הוא הרג אותו ואת הרכב קרוב לקרמלין. הוא נעצר מיד, כי לא התכוון להינצל. כמה ימים לאחר מכן ביקרה אותו אלמנתו של רומנוב. היא ניסתה לשכנע אותו להתחרט על מעשיו, אך הוא סירב. בבית המשפט הוא אמר:

"איני מואשם, אני שבוי. אנחנו במלחמה. אתם נציגי ההון והכוח, אני נוקם העם, סוציאליסט ומהפכן."

קלאייב הוצא להורג במצודה ב-23 במאי. ההתנקשות ובעיקר ההיסוס בניסיון הראשון היוו השראה עבור אלבר קאמי ברומן "הצודקים" (1949).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איוואן קלאייב בוויקישיתוף