אינו (דמות מיתולוגית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אינו
Aino
תרבות מיתולוגיה פינית עריכת הנתון בוויקינתונים
אחים יוֹאוּקַאהַיְינֵן עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
ציורו של אקסלי גאלן קאללה המנציח את ניסיונו של ואינמוינן ללכוד את אינו (אם כי בציור היא אינה מופיעה בגוף של דג כלשון הקלולה)

אינופינית: Aino) היא דמות מהמיתולוגיה הפינית, הקאלוואלה.

דמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינו היא אחותו של יוֹאוּקַאהַיְינֵן (Joukahinen), מכשף צעיר ושחצן שיוצא להילחם במכשף הזקן והחכם וַאיְנֶמוֹיְנֵן (Väinämöinen) על מנת להוכיח לו כי הוא מכשף גדול ממנו. במהלך הקרב שמורכב מלחשי קסמים (בקלוולה לחשי הקסמים הם בעצם שירים שחרזו המכשפים) מוכנע יואוקאהינן ומתחנן בפני ואינמוינן שיחוס על חייו. בתמורה מבטיח לו יואוקאהינן את אחותו הצעירה והיפה כאשה. ואינמוינן הזקן והבודד מוקסם מהרעיון ומשחרר את יואוקאהינן. כששומעת איינו מה עשה אחיה היא נעצבת מאוד, על אף שאימה דווקא שמחה כי בתה עומדת להתחתן עם המכשף המפורסם המוכר בכל מרחבי הצפון. איינו העצובה מסרבת להתחתן עם וינומוינן ואומרת כי אין ברצונה לבשל, לכבס ולשמש כתכשיט למכשף הזקן והמכוער. היא יורדת אל שפת האגם, נכנסת למים ומטביעה את עצמה.

ואינמוינן נעצב מאוד על האבידה ומשוטט ימים רבים ביערות כשהוא מהרהר. בגרסאות מאוחרות יותר של הקלוולה מסופר כי ואינמוינן מחליט לצאת אל האגם כדי לחפש את אינו. הוא משליך חכה למים וכעבור זמן קצר הוא מעלה בחכתו דג מוזר למראה. למרבה הפתעתו הדג מתחיל לדבר בקולה של איינו המוכיחה אותו על טיפשותו. ואינמוינן מנסה ללכוד את הדגה אינו אולם היא מתחמקת ממנו וחוזרת למצולות ועל אף שואינמוינן מבלה ימים רבים בניסיון לדוג אותה שוב הוא נכשל. יש המיחסים את חזרתה של איינו בצורת דג בגרסאות המאוחרות של הקלוולה כהשפעה של הנצרות שכבר חדרה לפינלנד. לדבריהם הופעתה המחודשת של אינו באה כדי להמעיט מערכו ומכוחו של המכשף ואינמוינן ולהראות כי ישנם כוחות חזקים גם ממכשף רב עוצמה זה. כיום "אינו" הוא שם נפוץ לבנות בפינלנד. הוא מסמל אישה יפה חזקה ועצמאית שאינה נכנעת לתכתיבים של אחרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אינו בוויקישיתוף