אינטראקציה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

אינטראקציה הוא שיתוף פעולה והדדיות בין שני גופים זרים. בפיזיקה, אינטראקציה (Interaction) היא הידוד (מנוקד: הִדּוּד, וכן פְּעֻלַּת-גּוֹמְלִין), כלומר פעולה הדדית בין שני גופים או הכוח ששני גופים מפעילים זה על זה. לפי החוק השלישי של ניוטון כוחות אלה תמיד שווים בגודלם ומנוגדים בכיוונם. מכאן שהכוחות בטבע מופיעים תמיד בזוגות. בפיזיקת חלקיקים, אינטראקציה בין חלקיקים היא אירוע שבו חלקיק פולט או בולע חלקיק אחר. לדוגמה, אלקטרון הפולט פוטון או בולע אותו. הפוטון עשוי להיבלע באלקטרון אחר. במקרה זה, צופה חיצוני יראה כי בין האלקטרונים פועל כוח אלקטרומגנטי (חשמלי ומגנטי).

באירוע כזה, למילה אינטראקציה ישנם שני מובנים:

  • אפשר לומר שקיימת אינטראקציה בין החלקיק הפולט או הבולע לבין החלקיק הנפלט או הנבלע. בדוגמה לעיל, נאמר שיש אינטראקציה בין האלקטרון והפוטון.
  • אפשר גם לומר שיש אינטראקציה בין שני החלקיקים שביניהם עבר חלקיק שלישי. בדוגמה לעיל, נאמר שיש אינטראקציה בין שני האלקטרונים (שביניהם עבר הפוטון).

ישנם 2 סוגי אינטראקציות: 1.במגע - כמו מחיאת כפיים 2.ממרחק - כמו כוחות משיכה ומגנטים.

אינטראקציה היא בעצם הפעלה הדדית של כוח. שינוי של מהירות מחייב הפעלה של כוח על ידי גוף אחר, במגע או ממרחק, בו בזמן מפעיל הגוף השני כוח על הגוף הראשון . ניתן להשתמש בביטוי אינטראקציה כאשר רוצים לתאר יחסי גומלין בין שני גופים או יותר. באינטראקציה שני גופים מפעילים כוחות שווים בגודלם ומנוגדים בכיוונם, ונהוג לסמן כוח באמצעות חץ. כיוונו של החץ יהיה ככיוון הכוח, ואורכו יהיה בהתאם לגודל הכוח. אם הכוחות הפועלים על גוף מאזנים זה את זה יישאר הגוף במנוחה או ימשיך לנוע במהירות קבועה, על פי חוק ההתמדה, החוק הראשון של ניוטון. האינטרקציה לא יכולה להתקיים בלי שני גופים.

אפיון אינטראקציות:

באפיון אינטראקציות מתייחסים לאנטראקציות בין גופים ולכוחות הפועלים ביניהם. ייתכן שיתיחסו בו זמנית למספר אינטראקציות.

אפיון אינטראקציות נעשה במס' שלבים:

  1. תרשים מלבנים-בתרשים מלבנים מייצגים כל גוף בעזרת מלבן
  2. טבלת אינטראקציות
  3. תרשים כוחות
  4. תרשים כוחות לגוף

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P physics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.