לדלג לתוכן

אינני בודה השערות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אינני בודה השערותלטינית: hypotheses non fingo) היא אמרה מפורסמת שטבע אייזק ניוטון במאמרו הערה כללית (Scholium Generale), אחד הנספחים למהדורה השנייה של ספרו עקרונות מתמטיים של פילוסופיית הטבע. משפט זה מגדיר את עקרונות המדע המודרני, המבסס השערות על תוצאות ניסוייות; בניגוד למדע שקדם לו בו הציבו השערות על פי הפילוסופיה וניסו לפרש את התצפיות הלא שיטתיות בהתאם לאותם עקרונות פילוסופיים.

אך טרם עלה בידי להסיק את תכונות הכבידה מן התופעות ואינני בודה השערות. מה שאין להסיקו מן התופעה בהכרח יקרא השערה; והשערות, בין אם הן מטאפיזיות, פיזיות, בעלות תכונות נסתרות או מכניות, אין מקום להן בפילוסופיה הניסויית. בפילוסופיה זו, ניתן להסיק מסקנות מן התופעות והן מוכללות באמצעות אִכלול.

המקור בלטינית
Rationem vero harum Gravitatis proprietatum ex Phænomenis nondum potui deducere, & Hypotheses non fingo. Quicquid enim ex Phænomenis non deducitur, Hypothesis vocanda est; & Hypotheses seu Metaphysicæ, seu Physicæ, seu Qualitatum occultarum, seu Mechanicæ, in Philosophia Experimentali locum non habent. In hac Philosophia Propositiones deducuntur ex Phænomenis, & redduntur generales per Inductionem.
אייזק ניוטון, הערה כללית, 1713
ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.