אינפורסר (הוקי קרח)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אינפורסראנגלית: Enforcer) הוא תפקיד לא רשמי בהוקי קרח. תפקיד האינפורסר הוא להרתיע את שחקני הקבוצה היריבה ולהגיב על משחק מלוכלך או אלים שלהם כלפי שחקני קבוצתם. כאשר מתרחש מקרה כזה, האינפורסר מגיב באגרסיביות. אינפורסרים צפויים להגיב באופן חריף במיוחד לאלימות כלפי הכוכב או כלפי השוער של קבוצתם.

תפקיד האינפורסר שונה מתפקיד הפֵּסְט (אנ'), שתפקידו להתסיס את היריבים ולהסיח את דעתם מבלי להילחם בהם בהכרח. תפקידו העיקרי של הפסט הוא לגרום לשופט להעניש את היריבים, ובכך להרחיקם מהמשחק. האינפורסר והפסט משחקים לעיתים קרובות יחד על אותו קו, בדרך כלל על הקו הרביעי.

אינפורסרים בליגת ההוקי בארצות הברית (NHL)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ווייד בלק

כיום ב- NHL, הקבוצות בדרך כלל כוללות אינפורסר אחד. אינפורסרים יכולים לשחק גם בהגנה וגם בהתקפה אבל לרוב ישחקו כשחקני כנף בקו הרביעי. כתוצאה מיכולתם הגופנית האגרסיבית והתוקפנית, גודלם, חוזק אגרופם, אינפורסרים בדרך כלל פחות מוכשרים מחבריהם לקבוצה בתחומים בהם דרושים מיומנויות מיוחדות. הם בדרך כלל בין השחקנים עם אחוז השערים הנמוך ביותר בקבוצה וזוכים לקבל חלק קטן יותר של זמן משחק. גם שכרם נמוך יותר בהשוואה לשחקנים האחרים ונוטים להימכר בטריידים לעיתים קרובות.

אינפורסרים לרוב פופולרים בקרב קבוצתם. "האינפורסר, מאופיין כבחור קשוח, הוא אולי האבטיפוס האהוב בהוקי", כתב ג'ון סניף של ה"ניו יורק טיימס". "אינפורסרים נחשבים כגיבורי-על של העם - הם טיפוסים המאופיינים באגו גדול שמוכן לעשות את העבודה הפיזית והמסוכנת ביותר של הספורט כדי להגן על אחרים". כישורי לחימה יכולים לעזור לאינפורסר פחות מוכשר או קטן יותר בליגות ההוקי כשכישרון המשחק שלו לוקה בחסר.

אינפורסרים לפעמים לוקחים שיעורי אגרוף כדי לשפר את הלחימה שלהם. יש שחקנים המשלבים היבטים של תפקיד האינפורסר עם משחק חזק בתחומים שונים של המשחק. טייגר וויליאמס, בוב פרוברט וכריס סיימון הם דוגמאות של אינפורסרים שהיו גם סקוררים (שחקנים המבקיעים לעיתים קרובות). וויליאמס ופרובר אף שיחקו במשחק האולסטאר. טרי אוריילי הבקיע 90 נקודות בעונה, והיה לשחקן הראשון שסיים בעשרת הסקוררים בעונה הרגילה תוך צבירה של לפחות 200 דקות עונש, ולאחר מכן הפך להיות הקפטן של בוסטון ברוינס.

לפעמים האינפורסרים היו עושים את עבודתם רק מעצם מכוח המוניטין שלהם. קלארק גיליס היה בין הלוחמים הטובים ביותר ב- NHL בתקופתו, אך הוא לא נאלץ להילחם כמעט בכלל רק משום שהאינפורסרים של הקבוצה היריבה כיבדו אותו וחששו ממנו מאוד עד כדי כך שלא הלכו אחרי חבריו לקבוצה. כמה שחקנים מיומנים, כגון אגדות כמו גורדי הו וג'רום יגינלה שחקן NHL נוכחי, הם גם לוחמים דגולים וגם מסוגלים לתפקד ביעילות.

קיץ 2011: מקרי מוות של אינפורסרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיבה אפשרית לירידת מקרי הקרבות והשימוש בתפקיד האינפורסר היא מודעות גדולה יותר לסיכונים מפגיעות ראש וטראומה, כתוצאה מאנצפלופתיה טראומטית כרונית (CTE). במהלך קיץ 2011, שלושה אינפורסרים ב-NHL מתו. דרק בוגארד מת בגיל 28 בעקבות שימוש לסירוגין של משככי כאבים ואלכוהול. ריק ריפן מת בגיל 27 ממה שאושר מאוחר יותר כהתאבדות. וייד בלק נמצא מת בגיל 35 בחדר המלון שלו בטורונטו בנסיבות שגרמו למקורות משטרתיים של התקשורת לקטלג את מותו כהתאבדות.

ג'ורג' לארק, שחקן הוקי בעבר ופוליטיקאי ופרשן ספורט בהווה, הציע לאיגוד השחקנים של הליגה הלאומית של ההוקי לספק ייעוץ לאינפורסרים, אך עיתונאי הספורט והסופר רוי מקרגור טען בתוקף שלאור האירועים הטראגיים האחרונים יש לבטל את התפקיד לחלוטין. כתב הספורט של הניו יורק טיימס ג'ון סניף סבר כי יש לקשור בין מותו של בוגארד ומגפת ה-CTE, לבין טראומת הראש המתמשכת של האינפורסרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]