איסאייס וולף הלמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים לא ברורים, תרגום לקוי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
איסאייס וולף הלמן

איסאייס וולף הלמן (Isaias Wolf Hellman;‏ 3 באוקטובר 1842 - 9 באפריל 1920) היה יהודי ממוצא גרמני והבנקאי הראשון של לוס אנג'לס, ממייסדי האוניברסיטה של דרום קליפורניה, ונחשב לאחד האנשים החשובים ביותר בקידום עניינים פיננסים בקליפורניה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איסאייס וולף הלמן נולד ב-3 באוקטובר 1842, והיה יהודי שנולד בבוואריה, גרמניה. הוא ואחיו היגרו ללוס אנג'לס, קליפורניה, במאי 1859, ובכך הצטרפו לבני הדודים שלהם.

הלמן החל לעבוד בחנות של בני דודיו ובשנת 1865 הוא פתח חנות משלו.

הלמן הפך להיות הבנקאי הראשון של לוס אנג'לס כמעט במקרה, כאשר אחד מלקחותיו החל ליצור איתו יחסי בנקאות. הוא התקדם ובשנת 1868 יחד עם שותף נוסף הוא פתח בנק, השני בגודלו בעיר באותה תקופה.

הלמן נישא לאסתר ניוגס, תושבת ניו יורק, באפריל 1870, ועם הזמן נולדו להם שלושה ילדים.

בשנת 1871, הלמן ומושל קליפורניה ג'ון דורוני, הקימו יחד בנק שהצליח במהרה. להרמן היו מספר השקעות שונות, וביניהם חקלאות, בנייה וכדומה. הלמן החל לרכוש שטחי אדמה בלוס אנג'לס ובשנת 1871 שטחיו התעצמו עם רכישת אדמה בשטח של 52 קילומטרים. הוא רכש עסקים מתחילים וצבר כוח כספי רב.

בשנת 1879 הצטרף הלמן לארגון של כמה צעירים, דבר שהביא להקמת האוניברסיטה של דרום קליפורניה, האוניברסיטה הראשונה באזור.

בשנת 1890 עבר הלמן לסן פרנסיסקו, קליפורניה, כדי לרכוש את בנק נבדה (שנוסד בשנת 1875 על ידי 4 גברים). שניים מגדולי מחזיקי המניות שלו כללו את האחים להמן ואת לוי שטראוס. הלמן מונה לנשיא בנק נבדה בין השנים 1890 ל-1898, והבנק הלאומי שלה מ-1898 ועד 1905. באותה השנה בנק נבדה חבר עם וולס פארגו.

בשנת 1920 נפטר הלמן, והוא נחשב לאחד האנשים החשובים ביותר בקידום עניינים פיננסים בחוף המערבי. בנו נהיה ראש חברת וולס פארגו. נכדתה של נכדתו של הלמן כתבה עליו את הספר "איך מהגר יהודי בשם איסאייס ייסד את קליפורניה" שיצא לאור בשנת 2008. הספר זכה להצלחה באזור קליפורניה ואף זכה בפרס.