אלפא (אתולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
היפופוטם זכר שליט שואג להזהיר את יריביו.
אצל הגורילה המערבית הזכרים הגדולים בעלי גב כסוף בולט ופרטים נחותים יותר מתנהגים בצורה כנועה לידם, למשל מסרקים את פרוותם.

זכר אלפא או זכר שליט הוא כינוי באתולוגיה המתייחס לפרט בעל המעמד הגבוה ביותר במבנה החברתי בקבוצה. יכונה לעיתים מנהיג הקבוצה.

בהתאם למין קבוצת בעלי החיים, האלפא יכול להיות זכר (שיקרא "זכר אלפא") או נקבה (שתקרא "נקבת אלפא"). ייתכן שבקבוצה אחת יהיו גם זכר אלפא וגם נקבת אלפא, שיכונו "זוג אלפא".

היחס אל האלפא[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרטים בקבוצה יראו לרוב סימני כבוד כלפי האלפא. האלפא זוכה להעדפה בגישה לאוכל, בסיכויים להזדווגות ועוד.

שינויים בתפקיד האלפא[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקיד האלפא בקבוצה עשוי לעבור מפרט אחד לאחר. עקב הזדקנות, חולשה, פגיעה, שינויים סביבתיים, מאבקי כוחות, ושינויים חברתיים בקבוצה, יכול לקום פרט אחר בקבוצה (בדרך כלל צעיר יותר) שיאיים לתפוס את מעמדו של האלפא בדירוג החברתי בקבוצה. במקרה זה, יבחר האלפא בשתי אפשרויות: לברוח ולעזוב את הקבוצה (ובכך לאבד את מעמדו כאלפא) או להילחם בפרט המאיים על מקומו. אם יבחר להילחם, תהיה זו מלחמה שתסתיים בסילוק הפרט המאיים מהקבוצה ושמירת מעמדו של האלפא, או מותו של האלפא בידי אותו פרט.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמאות לבעלי חיים חברתיים העשויים להכיל פרטי אלפא:

השלכות לשפה ולתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבויות ובשפות מסוימות אלפא, ובעיקר "זכר אלפא", עשוי להיות כינוי לאדם אגרסיבי, דומיננטי, בעל מעמד חברתי גבוה. שימוש אפשרי בכינוי יכול להיעשות בעולם העסקים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.