אלרוסה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
АЛРОСА
אלרוסה
Alrosa.svg
סוג: חברה בשליטה ממשלתית
סיסמה: אין
שנת הקמה: 1992
משרד ראשי: מוסקבה, מירני רוסיה
אנשי מפתח: פיודור אנדרייב (נשיא)
מוצרים עיקריים: כריית ועיבוד יהלומים
הכנסות: 4.9 מיליארד דולר (2012)
רווח: 1.1 מיליארד דולר (2012)
עובדים: 40 אלף
האתר הרשמי של החברה

אלרוסה (רוסית: АЛРОСА) היא תאגיד רוסי העוסקת בכריית ועיבוד יהלומים. בבעלותה נמצאות כ-97% מעתודות היהלומים הידועות של רוסיה וחלקה בשוק היהלומים העולמי מהווה כ-27%. עתודות היהלומים של החברה מהוות כשליש מעתודות היהלומים הידועות בעולם, והשליטה בה מאפשרת לשמור על הרמה הנוכחית של הכרייה במשך כ-20 שנים.

מבנה החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מאתרי החברה לעיבוד היהלומים

בשנת 1992 בהתאם לצו נשיאותי על בסיס המתקנים הקיימים הוקמה חברת "אלרוסה" (אלמז-רוסיה-סאחה). בשנת 2011 החלה מכירת מניות החברה בבורסה. בשנת 2013 בוצעה הנפקה ראשונה, במהלכה נמכרו כ-16% ממניות החברה.

מבנה הבעלות של החברה: 43.9% - החברה לניהול החברות הממשלתיות הרוסיות, 25% - ממשלת יקוטיה, 8% - מוסדות שלטון בנפות יקוטיות, 23% - בבעלות משקיעים פרטיים.

לאלרוסה מחלקה מיוחדת הקרויה "חברת הסחר של אלרוסה" (באנגלית: "United Selling Organization" ראשי תיבות: USO). המחלקה מעסיקה כ-800 עובדים, מומחים וממיינים.

תחומי פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כריית היהלומים בברית המועצות החלה בשנת 1954 כאשר התגלו סלעי קימברליט בשטח יקוטיה. בשנת 1957 החלו בכריית יהלומים באופן תעשייתי והוקמה חברת "יאקוטאלמז" (יהלומי יקוטיה). בשנת 1963 הוחלט על תחילת מכירת יהלומים לשוק העולמי ונחתם הסכם עם תאגיד היהלומים הלונדוני דה בירס.

בעקבות הקמת המכרות, הוקמה וגדלה העיירה מירני. בעיר זו נמצא מטה חברת "אלרוסה", ורוב תושבי העיר מועסקים בחברה או קשורים בה.

אלרוסה היא החברה המסחרית היחידה ברוסיה העוסקת במיון יהלומים, וזאת מכוחו של רישיון שהעניקה לה ממשלת רוסיה. החברה מחזיקה במלאי גדול של דוגמאות גלם המייצגות אבנים שונות שהופקו במכרות שלה ושל חברות אחרות (כגון דה בירס).[1]

החברה מחזיקה בנכסים בתחומים נוספים (חברת תעופה, חברת ביטוח, רשת בתי מלון); אך בשנת 2013 הוחלט לפעול למכירת כל הנכסים שלא קשורים עם יהלומים.

הפקת יהלומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כורים של חברת אלרוסה במירני, יקוטיה, 2013

החברה פועלת בעיקר במערב יקוטיה אך גם במחוז ארכנגלסק (החל משנת 2005) ובאנגולה. מכירת היהלומים מתבצעת בעיקר על בסיס חוזים ארוכי טווח. החברה פועלת ליישום הסכמים הקשורים עם יהלומי דמים ומחויבת לתהליך קימברלי.

בשנים האחרונות החברה כורה יהלומים במשקל קצת מעל 34 מיליון קרט בשנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלרוסה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חיים אבן-זוהר, כריית יהלומים בעולם, מדיניות ואסטרטגיה במרכזי הגלם, (עורכת: שירה עמי), מכון היהלומים הישראלי IDI‏, 2007, עמ' 378-379.