אנה לאופולדובנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיוקן של אנה לאופולדובנה

אנה לאופולדובנהרוסית: Анна Леопольдовна, בגרמנית: Elisabeth Katharina Christine von Mecklenburg-Schwerin; ‏7 בדצמבר 1718 - 18 במרץ 1746), נכדה של איוואן החמישי, הייתה עוצרת במשך תקופה קצרה במהלך שלטונה של איוואן השישי.

אימה, יקטרינה, שהייתה בתו איוואן החמישי התחתנה עם קרל לאופולד, דוכס מקלנבורג-שוורין ועברה לגרמניה. אנה נולדה ברוסטוק בשם קתרינה כריסטינה, נסיכת מקלנבורג-שוורין. בשנת 1722 הגיעה עם אמא שלה לאימפריה הרוסית וכעבור מספר שנים עברה לנצרות אורתודוקסית תוך שינוי שמה לאנה לאופולדובנה. בשנת 1740 התחתנה עם אנטון-אולריך, דוכס בראונשוויג. הייתה מקורבת לאנה קיסרית רוסיה, וקרבה זו הובילה להחלטה של הקיסרית כי יורש העצר הבא יהיה בנה.בנה הראשון - איוואן השישי, נולד באוגוסט 1740. וכאשר באוקטובר 1740 הקיסרית נפטרה איוואן הוכתר לקיסר, וארנסט בירון מונה לעוצר.

תוך זמן קצר ארנסט בירון נעצר על ידי כריסטופור מיניך, נשפט ונשלח לסיביר. אנה לאופולדובנה התמנתה לעוצרת. מעשית, השלטון במדינה היה בידי כריסטופור מיניך שעזר לה להדיח את בירון ובידי אנדריי אוסטרמן. בתקופת שלטונה החלה מלחמה עם שוודיה. בין תומכיה לא היה שיתוף פעולה. תוך זמן קצר מיניך הורחק מתפקידי מפתח. קרבתם של פקידים ממוצא גרמני לעוצרת הזכירה לאצולה הרוסית את תקופת ארנסט בירון. כתוצאה מכל זה סביב יליזבטה החלה להתגבש קבוצת קושרים. אנדריי אוסטרמן ידע על הקשר וניסה להניע את אנה לאופולדובנה לפעול, אך היא המתינה.

לקראת סוף 1741 נאלצה לוותר על השלטון ולהסכים למינוי של יליזבטה לקיסרית.

לאחר איבוד שלטונה הועברה עם משפחתה למצודה ליד ריגה ולאחר מכך לכפר במחוז ארכנגלסק. בנה איוואן היה איתה תקופה מסוימת אך לאחר מספר שנים נשלח למצודה ליד סנקט פטרבורג בה נהרג בשנת 1764. בהיותה בגלות היא הולידה עוד 4 ילדים ונפטרה במהלך הלידה האחרונה.

לאחר מותה, בעלה ו-4 ילדיה התגוררו בכפר עד אשר בשנת 1787 יקטרינה הגדולה נתנה להם אישור לעזוב את רוסיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]