אנטיגן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אַנְטִיגֵן (ובעברית: אֶנגָד; מאנגלית: antigen) היא מולקולה המעוררת תגובה חיסונית שגורמת ליצירת נוגדנים, וכמו כן משמשת לסימון תאים שונים במערכות החי ובמערכות חיסוניות בפרט.

מקור המונח אנטיגן באנגלית, והוא מורכב מחלקן הראשון של שתי מילים: תחילת המילה אנטיבודי - Antibody, שפירושה בעברית "נוגדן", ומתחילת המילה - Generate, שפירושה "לייצר", כלומר: יוצר נוגדנים.

האנגד (בלעז: אנטיגן) מפעיל את מערכת החיסון בעזרת הדטרמיננטה האנטיגנית (מכונה גם אפיטופ) שלו. הגוף מזהה את הדטרמיננטה כלא-עצמית (זרה), ותאים שונים המשתתפים בתגובת מערכת החיסון מתחילים לפעול נגדו.

אפיטופ (Epitope) הוא אזור של רצף חלבוני קטן באנטיגן, שאליו נקשר נוגדן באופן ייחודי, ובכך מעורר תגובה חיסונית.

הבסיס המולקולרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנגד הוא לרוב חלבון או פוליסכריד, אבל גם מולקולות קטנות כמו הפטנים יכולות להוות אנגדים.

סוגי אנגדים (אנטיגנים)[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל נוגדן נקשר לאנטיגן ספציפי
  • אימונוגן - יש המדקדקים ומגדירים את המונח הכללי אנגד כגוף המזוהה על ידי מערכת החיסון, ואילו המונח "אימוּנוגן" משמש לאנגד אשר בנוסף לזיהויו בידי המערכת החיסונית, גם גורם לתגובה חיסונית. האימונוגן הוא תמיד מקרומולקולה - פרודה גדולה ומורכבת. יכולתו לעורר את מערכת החיסון תלויה בזרות שלו למאחסן, גודל הפרודה, הרכבה הכימי, ומידת המגוון (הטרוגניות) בהרכב חומצות האמינו של החלבון.
  • טולרוגן (Tolerogen) - אנגד שאינו מעורר תגובה חיסונית, עקב צורה פרודה המסוימת שלו. אם צורת הפרודה של הטולרוגן משתנה, הוא עשוי להפוך לאימונוגן, אשר מעורר את תגובה חיסונית.
  • אלרגן - אנטיגן הגורם לתגובה אלרגית.

סיווג אנגדים (אנטיגנים) לפי מקורם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנגדים (אנטיגנים) בגידולים סרטניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגידולים סרטניים, יש אנגדים המוצגים על גבי פרודות היסטוקומפטביליות מסוג I. לעיתים אנגדים אלה יכולים להיות מוצגים רק על ידי תאי גידול ולא על ידי תאים בריאים. אנגדים אלה נקראים ספציפיים לגידול - או: מסוימים לגידול (tumor-specific).

נפוצים יותר אנגדים המוצגים הן על תאים בריאים והן על תאי גידול - ונקראים אנגדים קשורים לגידול (tumor-associated). תאי T ציטוטוקסיים יכולים לזהות ולחסל תאים אלה לפני שהגידול מספיק להתפשט.

אנגדים עלולים להופיע גם על גבי גידול בצורת קולטן שעבר מוטציה. תאי B יכולים לזהות אנגדים מסוג זה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנטיגן בוויקישיתוף