אקסקליבר-אלמאז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אקסקליבר-אלמאז
Excalibur Almaz
נתונים כלליים
תקופת הפעילות 2005–2016 (כ־11 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום המטה דאגלס עריכת הנתון בוויקינתונים
ענפי תעשייה אירוספייס עריכת הנתון בוויקינתונים
 
www.excaliburalmaz.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
איור המציג את החללית במסלול סביב כדור הארץ

אקסקליבר-אלמאז הייתה חברה פרטית המפתחת חללית מאוישת לטיסות חלל מסחריות, תוך התבססות על חללית מאוישת מתקופת ברית המועצות, שכונתה TKS.[1] החברה הייתה רשומה באי מאן, ושותפות בה חברות מארצות הברית, רוסיה ובריטניה. פורקה בשנת 2016.

TKS[עריכת קוד מקור | עריכה]

החללית TKS פותחה בברית המועצות על ידי משרד התכנון של ולדימיר צ'לומיי, כמתחרה לחללית סויוז אותה פיתח סרגיי קורוליוב. החללית נועדה לספק מצרכים שונים לתחנות החלל הצבאיות של הסובייטים וכן להעלות צוותים לחלל ולהשיבם לכדור הארץ. תא החזרה לכדור הארץ היה ניתן לשימוש חוזר. צורת העגינה של החללית בתחנת החלל הכתיבה יצירת פתח במגן החום של החללית, תצורה חריגה ביחס לחלליות אחרות.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החללית אקסקליבר-אלמאז מורכבת מתא צוות שאפשר לעשות בו שימוש חוזר, וצורתו קונית, דומה לחלליות אפולו או לחללית העתיד של ארצות הברית, אוריון. לחללית צמוד מכלול מסלולי, המאפשר מרחב פעילות לצוות בעת שהותו בחלל. כמו כן כוללת החללית יחידת שירות, ובה מערכת הנעה, מערכות קיום לאסטרונאוטים, תאים סולאריים לייצור חשמל ומערכות נלוות נוספות. שתי היחידות הצמודות לחלק שנועד לחזור אל כדור הארץ מופרדות ממנו בטרם השיבה לקרקע, נופלות ונשרפות באטמוספירת כדור הארץ (במובן זה דומה התכנון הכללי של החללית לחללית הרוסית הוותיקה סויוז).

תפעול[עריכת קוד מקור | עריכה]

החללית הייתה מיועדת לשיגור לחלל באמצעות מגוון של משגרים, בהם המשגרים הרוסיים שתוכננו מלכתחילה לשאת את החללית לחלל (המשגרים פרוטון וסויוז). החברה שקלה גם להשתמש במשגר שמפתחת חברת Space X, הפאלקון 9.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]