פאלקון 9

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פאלקון 9
SpaceX Falcon 9 with Dragon COTS Demo 1 during static fire test.jpg
שיגור החללית דרגון לטיסת המבחן הראשונה שלה על גבי הפאלקון 9
ייעוד משגר לוויינים וחלליות
משפחה פאלקון
יצרן ספייס אקס
ארץ ייצור ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
עלות שיגור 62 מיליון $
גרסאות פאלקון 9 1.0, 1.1, FT,
היסטוריית שיגורים
סטטוס פעיל
אתרי שיגור SLC-40 בקייפ קנברל
SLC-4E, בונדנברג, LC-39A במרכז החלל קנדי
שיגורים 54
הצלחות 52
כשלונות 1[1]
חלקיות 1[2]
שיגור ראשון 4 ביוני 2010
שיגור אחרון 11 במאי 2018
מטענים ידועים החללית דרגון, טלסקופ החלל TESS,
יכולת
מטען ל־LEO 22,800 ק"ג
מטען ל־GTO 8,300 ק"ג
מידע נוסף
גובה 70 מטרים
קוטר 3.7 מטרים
משקל 549,054 ק"ג
שלבים 2
שלב ראשון
מספר מנועים 9
סוג מנוע מרלין 1D
דחף 7,607 קילו־ניוטון
מתקף סגולי 282 שניות (בגובה פני הים)
זמן בעירה 162 שניות
דלק חמצן נוזלי/RP-1
שלב שני
מספר מנועים 1
סוג מנוע מרלין 1D Vac
דחף 934 קילו־ניוטון
מתקף סגולי 348 שניות (בריק)
זמן בעירה 397 שניות
דלק חמצן נוזלי/RP-1

פאלקון 9אנגלית: Falcon 9) הוא משגר לוויינים דו שלבי פרי פיתוח של החברה הפרטית ספייס אקס. שמו, פאלקון 9 נובע מתשעת המנועים שבשלב הראשון שלו.

זהו משגר גדול וכבד. גובהו הוא 70 מטרים (בגרסתו הנוכחית), וקוטרו 3.7 מטר, הוא מסוגל לשגר לוויינים וחלליות למגוון מסלולים החל בגובה נמוך (LEO), וכלה במסלולים גבוהים מאוד מעבר למסלול גיאוסינכרוני (GTO), יכולת הנשיאה שלו דומה למשגרים דלתא 4 ואריאן 5.

היא הרקטה הראשונה והיחידה כיום המסוגלת לשגר מטען לחלל, לשוב לנחיתה ממונעת, ולהיות משוגרת פעמים נוספות.

דגמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה פיתחה במהלך השנים מספר דגמים שהחליפו אחד את השני, כאשר כל אחד מהם חזק יותר ויעיל יותר מקודמו:

 • פאלקון 9 1.0, גובהו היה 47.8 מטר והדחף 4,940 קילו ניוטון, ממנו שוגרו 5 רקטות בין השנים 2010–2013.
 • פאלקון 9 1.1, ששיפר משמעותית את ביצועי המשגר, ואפשר ניסויי נחיתה ממנו שוגרו 15 רקטות בין השנים 2013–2016.
 • פאלקון 9 FT, שהביא עוד שיפור משמעותי בביצועיו של המשגר וביכולות הנחיתה. דגם זה שוגר 33 פעמים בין 2016 ל־2018.
 • פאלקון 9 בלוק 5, דגם זה צפוי להיות השדרוג האחרון, הוא בעל דחף גדול במעט (8,130 KN), בעל רגלי נחיתה משודרגות, ובעיקר מותאם לשימוש חוזר פעמים רבות עם תחזוקה מינימלית, שיגור הבכורה שלו התרחש במאי 2018.

כמו כן, קיים דגם בשם פאלקון כבד, שמסוגל לשגר מטען של עד 63 טון למסלול נמוך, ו־27 טון למעבר למסלול גאוסטציונרי.

מחיר השיגור של לוויינים בדגם הרגיל הוא כ־62 מיליון דולר, ובדגם הכבד המחיר נע בין 90 מיליון דולר כאשר ליבת הטיל וגם מאיצי הצד נוחתים חזרה ו־150 מיליון דולר לתצורה בה כל שלושת השלבים הראשונים משתמשים במלוא הדלק שבהם.[3][4] מחירים אלה הם תחרותיים מאוד לעומת חלופות שיגור אחרות[5][6] (לשם השוואה: טיל דלתא 4 כבד מסוגל לשגר מטען קטן בכ־50% מפאלקון כבד אך עולה יותר מפי 2 ממנו - 350 מיליון דולר.[7]), וצפויים לרדת עוד ככל שהשימוש מחדש בחלקי הטיל השונים יהפוך לשגרה. כניסתו לשוק המשגרים של פאלקון 9 היה גורם מעורר בשוק השיגורים, הוא גרר הוזלה במחיר השיגור של טילים נוספים, וכן אילץ את היצרניות האחרות לתכנן טילים רב פעמיים בעצמם (וולקן, אריאן 6, וניו גלן).

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיל הפאלקון 9 מורכב משני שלבים, השלב הראשון, הוא החלק העיקרי והיקר ביותר בטיל, גובהו הוא כ־43 מטר ובבסיסו מורכבים תשעה מנועי מרלין 1D המונעים בדלק מסוג PR-1 (דלק קרוסין מזוקק) וחמצן נוזלי, בראש השלב הראשון מצויים 4 סנפירי רשת (Grid fins), כשני מטר אורכם, המיועדים לכוון את הטיל וליצב אותו בעת שהוא חוזר ארצה לנחיתה, בתחתית השלב הראשון נמצאים ארבעה רגלי נחיתה טלסקופיות ענקיות הנפרסות שניות ספורות לפני שהטיל נוגע בקרקע.

השלב השני מבוסס על חומרת השלב הראשון, אך קטן וזול ממנו בהרבה, הוא מצויד במנוע מרלין 1D בודד, המותאם לפעולה בריק, אשר מיועד לבעור עד 6.6 דקות, הוא נכנס לפעולה מספר שניות אחרי היפרדות השלב הראשון, דבר הנעשה בגובה של 70–80 ק"מ וכשהטיל צבר מהירות של כ־6,000 קמ"ש.

בראש הטיל נמצאת חופה המכילה ומגנה על המטען עד הגיעו לחלל, קוטר החופה הוא כ־5.2 מטר וגובהה 13 מטר.

הוצאות ומימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד ש־SpaceX הוציאה כסף משלה כדי לפתח את המשגר ​​הקודם, פאלקון 1, הפיתוח של הפאלקון 9 הואץ על ידי ההשתתפות של נאס"א בעלויות הפיתוח, והתחייבותה לרכוש מספר טיסות מסחריות.

בשנת 2011 פירסמה SpaceX כי עלויות הפיתוח של הפלקון 9 v1.0 היו בסדר גודל של 300 מיליון דולר. נאס"א העריכה כי עלויות הפיתוח היו מסתכמות בכ־3.6 מיליארד דולר אם היא בעצמה הייתה צריכה לפתח טיל זהה (בשל האיטיות והסרבול של סוכנות ממשלתית ענקית וכן ההסתמכות על קבלני משנה רבים).

בשנת 2014, פרסמה SpaceX את עלויות הפיתוח המשולבות הן עבור פאלקון 9 והן חלליות הדרגון: נאס"א סיפקה 396 מיליון דולר, ואילו SpaceX סיפקה למעלה מ־450 מיליון דולר למימון מאמצי הפיתוח של הרקטות והחללית. בהמשך קיבלה החברה עוד כשני מיליארד דולר כמענק מנאס"א על מנת להמשיך לפתח את חלליות דרגון 2.0 המאוישות.

מחיר שיגור[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחיר שספייס איקס מפרסמת באתר האינטרנט שלה הוא 62 מיליון דולר לשיגור, אך היו כמה מקרים בהם ידוע שהמחיר ששולם היה שונה: בפעמים הראשונות שספייס איקס השתמשה שוב בשלב-ראשון שנחת היא נתנה הנחה של כ-10% למי שיסכים לה לשגר את המטען שלו בטיל ממוחזר, וגם במקרים של לווין קל משקל במיוחד (מאות ק"ג ספורים) או של לוויינים שחיכו זמן רב מאוד בתור לשיגור דווח על מחיר נמוך מהרגיל, מאידך בכמה שיגורים עבור נאס"א המחיר היה גבוה יותר, כך למשל מחיר השיגור של Jason-­3 היה 82 מיליון דולר, ושל טלסקופ החלל TESS היה 87 מיליון דולר, נטען שהמחיר הגבוה הוא עבור תמיכה לפני ואחרי השיגור ושירותים נלווים.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה ערב שיגור הבכורה של פאלקון 9 מדגם B5 , ב- 10.05.18 אילון מאסק אמר שמחיר השיגור של טיל שהשלב הראשון שלו כבר טס בעבר ונחת הוא כ-50 מיליון דולר במקום כ-62.

שיגור חללית מאוישת[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחת חוזה שנחתם עם נאס"א, עוסקת החברה בפיתוח חללית מאוישת בשם דרגון 2, אשר תוכל להעלות צוות בן שבעה אסטרונאוטים אל תחנת החלל הבינלאומית. החללית תשוגר לחלל באמצעות המשגר פאלקון 9 והשיגור המאויש הראשון של החללית דרגון 2 מתוכנן לשנת 2018.

שימוש חוזר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבר מתחילת דרכה ספייס איקס הצהירה שהיא תנסה להפוך את עסקי השיגור לחלל לזולים פי כמה משהיו עד להקמתה, הדרך המרכזית להגיע למטרה הזו היא לעשות שימוש חוזר בטיל, לעומת המשגרים אשר היו בשימוש לפניה, שנועדו לשיגור חד פעמי (כאשר השלב הראשון היה נופל בחזרה לכדור הארץ, ושלבים אחרים נשארים כפסולת חלל עד לשרפתם באטמוספירה). זאת אומרת שכל טיל הוא חד פעמי. נהוג להשוות זאת לעולם התעופה: אם כל מטוס היה מטיס נוסעים פעם אחת בלבד ובתום הטיסה היה יוצא מכלל שימוש, עלות כל כרטיס הייתה כמיליון דולר, באותו אופן היכולת להשיב את חלקי הטיל השונים לשימוש חוזר הוא המפתח להורדת מחירי השיגור פי עשרה ומעלה.

בתחילה נעשו כמה ניסיונות להחזיר את השלב הראשון של פאלקון 1 ומאוחר יותר גם של פאלקון 9 באמצעות מצנחים אך הדבר לא צלח, וספייס איקס עברה לנסות רעיון אחר: הפעלת המנועים שמשמשים לשיגור על מנת לבלום את הנפילה אל האדמה. בספטמבר 2011 החברה נתנה לכך פומבי כשהפיקה סרטון אנימציה ממוחשבת המראה לראשונה את הקונספט החדש - שיגור של פאלקון 9 ונחיתת השלב הראשון והשני, באמצעות הפעלה המנוע שמשמש להמראה וכן בשילוב מגן חום בשלב השני.

בשנת 2012 החלה ספייס איקס לערוך ניסויים בטיל קטן שכונה "חגב". הוא נסק לגובה של מאות מטרים נשאר באוויר לזמן קצר ואז ירד באיטיות לקרקע, תוך הפעלה רצופה של המנוע שלו מרגע השיגור עד הנגיעה בקרקע.

הנסיונות הראשונים להשיב רקטה בגודל מלא בשיגור מסחרי הסתיימו בהתרסקות ורק בסוף 2015 הצליחה ספייס איקס לראשונה בהיסטוריה להנחית בהצלחה שלב־ראשון של פאלקון 9.

נכון למאי 2018 נחתו בהצלחה כבר 19 שלבים ראשונים של פאלקון 9 לאחר שנפלו מגובה של למעלה מ־120 ק"מ, 11 מהם שוגרו פעם נוספת לחלל, ומהם נחתו שוב בהצלחה שש (ובסך הכול התבצעו 25 נחיתות מוצלחות).[8] משך הזמן הקצר ביותר שעבר בין השיגור הראשון לשיגור נוסף של אותו שלב ראשון עומד על שישה חודשים, משך זמן זה אמור להתקצר בהרבה עם הכנסת הדגם בלוק 5 לשירות סדיר. פעילות המשך היא לבצע שימוש חוזר בחופת הטיל שאף הוא נוחת (באמצעות סילוני גז ומצנחים) ונאסף מהים החל מאמצע 2017.[9]

תוכניתה המקורית של Spacex הייתה להנחית גם את השלב השני אך היא נדחתה במשך כמה שנים בשל הקושי הטכנולוגי הרב שכרוך בכך, רק באפריל 2018 צייץ אילון מאסק בטוויטר כי החברה מתכוונת לנסות בקרוב טכנולוגיה חדשה להנחתת השלב השני, הצמדת מעין בלון מתנפח לשלב השני כך שיגדיל את שטח הפנים שלו פי יותר מ־100 כך שהוא יואט על ידי חיכוך עם האסטמוספירה הקלושה שבגובה 200-300 ק"מ.

המשקל המקסימלי שטיל פאלקון 9 יכול לשאת למסלול גיאוסינכרוני (GTO) בגובה 36,000 ק"מ, ועדיין להחזיר לנחיתה את השלב הראשון (על אסדה בלב ים) הוא יותר מ־5,300 ק"ג ופחות מ־6,000 ק"ג בהתבסס על שיגורי ונחיתות עבר, הנתונים האלה נכונים לגרסת FT, הגרסה הבאה, בלוק 5 תוכל לשאת משקל גדול יותר ועדיין לשוב לנחיתה ממונעת.

המטרה המוצהרת של ספייס איקס היא להגיע למצב שניתן יהיה לשגר שוב טיל שנחת, בתוך פחות מיממה ובעלויות תחזוק מינימליות[10]

אירועים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בנובמבר 2008 נערך ניסוי סטטי למנועי השלב הראשון.
 • במרץ 2010 נערך ניסוי סטטי קצר בו הופעלו מנועי השלב הראשון על כן השיגור - עליו הוצב הטיל המיועד לשיגור.
 • ב־4 ביוני 2010, לאחר דחיות מרובות, שוגר בהצלחה, המשגר לטיסת הבכורה. פאלקון 9 הכניס מטען דמה למסלול סביב כדור הארץ.[11]
 • ב־8 בדצמבר 2010 שוגר פאלקון 9 בפעם השנייה לחלל, כשהוא נושא את החללית דרגון, אף היא מפיתוח החברה, למשימתה הראשונה במסגרת תוכנית COTS. השיגור עבר בהצלחה מלאה.
 • ב־22 במאי 2012, לאחר דחיות רבות, שוגר הפאלקון 9 למשימתו השלישית כשעל גביו חללית הדרגון, ששוגרה למשימתה השנייה במסגרת תוכנית COTS, במהלכה עגנה תחנת החלל הבינלאומית.
 • ב־8 באוקטובר 2012 שוגר הפאלקון 9 כשבראשו חללית דרגון למשימת CRS-1, משימת השירות המבצעית הראשונה של הדרגון אל תחנת החלל הבינלאומית. למרות כשל בשלב הראשון של המשגר וכיבוי אחד ממנועיו בזמן השיגור, הצליח המשגר להכניס את חללית הדרגון בהצלחה למסלול הרצוי.
 • ב־28 ביוני 2015 התפוצץ המשגר באוויר יחד עם מטען שיועד לתחנת החלל הבינלאומית, זמן קצר לאחר שיגורו[12]
 • ב־21 בדצמבר 2015 בוצע שיגור מוצלח של הפאלקון 9 ולראשונה, השלב הראשון הונחת בהצלחה בחזרה לקרקע.[13]
 • ב־8 באפריל 2016 בוצע שיגור מוצלח של הפאלקון 9, ולראשונה, השלב הראשון הונחת בהצלחה על ארבה באוקיינוס האטלנטי.[14]
 • ב־1 בספטמבר 2016 התפוצץ המשגר בזמן ניסוי סטטי. הלוויין הישראלי שנשא, עמוס 6, הושמד בפיצוץ.[15]
 • ב־30 במרץ 2017, בוצעו שיגור ונחיתה ראשונים של משגר ששוגר ונחת בעבר, עם הלוויין SES 10.

עוד טרם ביצוע טיסת ניסוי של המשגר, חתמה החברה חוזים עם מפעילי לווייני תקשורת שונים, ובהם חברת חלל תקשורת הישראלית, מפעילת לוויינים מארגנטינה, חברת EADS אסטריום וחברת ביגלו אירוספייס. זאת בנוסף לחוזי שיגור שנחתמו מול נאס"א, לצורך אספקה לתחנת החלל הבינלאומית.

אמינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון למאי 2018 שיגרה ספייס איקס 54 טילים מדגם זה (וכן פאלקון כבד אחד), 52 מהם שוגרו בהצלחה מלאה אך בשני שיגורים הטיל התפוצץ או כשל חלקית.

בתאריך 28.06.15 טיל פאלקון 9 שנשא חללית דרגון התפוצץ כעבור 2.5 דקות מהשיגור, מאוחר יותר התברר שהכשל נבע מפריצה של מיכל ההליום בשלב השני של הטיל. במקרה אחר שאירע בשנת 2012 הטיל שוגר בהצלחה ופרס את המטען הראשי כמתוכנן אך המטען המשני נותר במסלול נמוך מהרצוי.

(מקרים אחרים של כשלונות אינם נספרים ובהם: ב 08.01.18 שוגר טיל ובראשו הלווין הסודי "זומה", הטיל פעל כשורה אך הלווין לא הגיע\נשאר במסלולו ככל הנראה בשל בעיה במנגנון ההפרדה של הלווין מהשלב השני, מנגנון שסופק על ידי יצרנית הלווין, הטיל עצמו פעל ללא דופי ולכן מקרה זה לא נכלל באחוזי הכישלון, במקרה נוסף התפוצץ טיל בעת תדלוקו לשם ניסוי ירי סטטי כאשר המטען כבר מורכב בראש הטיל (הלווין עמוס 6) אך אירוע זה לא נכלל בסטטיסטיקה כיוון שהתרחש לפני השיגור), מה שמעמיד את אחוז ההצלחה של פאלקון 9 על 96.2%.

לשם השוואה, תעשיית החלל הרוסית שיגרה עד כה למעלה מ־1,700 רקטות מסוגים שונים עם 97% אחוזי הצלחה. אטלס 5 לעומת זאת שוגר 76 פעמים לאורך 15 שנה ורק פעם אחת אירע כישלון חלקי, דהיינו אחוז ההצלחה שלו הוא 98.6%.

אחד היתרונות של פאלקון 9 על פני רקטות אחרות היא היכולת להפעיל את המנועים בטרם השיגור במה שמכונה "ניסוי ירי סטטי". זהו הליך שבו הרקטה מעוגנת היטב לקרקע באמצעות כבלים וכך ניתן להפעיל את המנועים במלוא העוצמה בעוד הרקטה נותרת על הקרקע וכך לגלות פגמים במנוע אם יש כאלה, ואכן ספייס איקס הפכה זאת לנוהג קבוע מספר ימים לפני כל שיגור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פאלקון 9 בוויקישיתוף
השלב הראשון של טיל פאלקון 9, לאחר נחיתה מוצלחת. בתמונה, נחיתה מוצלחת על רפסודה, לאחר שיגור ציוד לתחנת החלל הבינלאומית באפריל 2016.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מדובר ב טיסת דרגון SpaceX CRS-7, התפוצצות תוך כדי שיגור. בנוסף ב־1 בספטמבר 2016 התפוצץ המשגר בזמן ניסוי סטטי. הניסוי אינו נחשב כשיגור.
 2. ^ טיסת דרגון CRS-1, המטעד הראשי שוחרר במסלולו, המטעד השני, לווין התקשורת, לא הגיע למסלול הנכון
 3. ^ מחירי שיגור ויכולות פאלקון כבד אתר חברת spaceX
 4. ^ אילן מאסק מפרט אודות מחיר פאלקון כבד בטוויטר, 12 בפברואר 2018
 5. ^ ULA Fires Back At SpaceX At Space Symposium; Details Launch Costs ,מתאריך 20 במאי 2014
 6. ^ Air Force budget reveals how much SpaceX undercuts launch prices אריק ברגר, עיתון arsTechnica מתאריך 16 ביוני 2017
 7. ^ Updated | SpaceX successfully launches Falcon Heavy, SPACE NEWS, ‏6.02.18
 8. ^ SpaceX launches 16th Falcon 9 in 2017, recovers first stage אתר Techcrunch, מתאריך 30 באוקטובר 2017
 9. ^ אליזבת לופטו, SpaceX even landed the nose cone from its historic used Falcon 9 rocket launch אתר theVerge, מתאריך 30 במרץ 2017
 10. ^ "SpaceX gaining substantial cost savings from reused Falcon 9 - SpaceNews.com". SpaceNews.com (באנגלית). 5 באפריל 2017. בדיקה אחרונה ב-30 באוקטובר 2017. 
 11. ^ דו"ח משימה באתר NASA
 12. ^ ynet, עוד כישלון לספייס X: צפו בפיצוץ הרקטה באוויר, באתר ynet, 28 ביוני 2015
 13. ^ הידיעה באתר כלכליסט
 14. ^ אלון מאסק הצליח להנחית טיל ראשון בים, באתר כלכליסט, 9 באפריל 2016
 15. ^ ניר דבורי, תיעוד: רגע פיצוץ הלוויין הישראלי, "חדשות 2", 1 בספטמבר 2016