אקרית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןאקרית
Yellow mite (Tydeidae) Lorryia formosa 2 edit.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
מחלקה: עכבישניים
סדרה: אקריות

אקרית, יחד עם קרציה הם פרוקי רגליים קטנים המשתייכים לסדרה אקריות (Acari), ולמחלקת העכבישנים. הדיסציפלינה המדעית החוקרת את האקריות והקרציות נקראת אקרולוגיה (Acarology).

במצע קרקעי האקריות מעדיפות ריכוז אורגני גבוה ולחות, בו הן מעורבות בפעילות של פרוק וערבוב חומרים אורגניים.

זנים ואקולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקריות הן מהמגוונות והמוצלחות ביותר מבין חסרי החוליות. הן נמצאות במגוון עשיר במיוחד של בתי גידול, ובשל גודלן הקטן[1] רובן חומקות מתשומת הלב של האדם.

חלק ניכר של האקריות חי בבתי גידול קרקעיים או ימיים אך ישנם סוגים רבים החיים כטפילים על צמחים, בעלי חיים ואפילו על עובש. ישנה הערכה שכ-48,200 סוגים של אקריות תועדו.

חשיבות רפואית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקרית Sarcoptes scabiei, הגורמת לסקביאס

מרבית סוגי האקרית אינם מזיקים לבני אדם, אך ישנם כאלה העלולים ליצור מושבות על גוף האדם, לפעול כוקטור פתוגני של הפצת גורמי זיהום והתפשטות מחלות כתוצאה מכך, וכן לעורר אלרגיה או להגביר אותה.

אקריות תחת העור יכולות ליצור Grain Itch, Grocer's Itch וסקביאס (גרדת)[2]. אקרית הדמודקס האחראית על בעיות עור אצל כלבים וחיות מבויתות אחרות, עשויות לגרום למחלת העפעפיים בלפריטיס ונמצאו קשורות למחלת העור Rosacea, אך הקשר בין הדמודקס למנגנון המחלה אינו ברור.

אקריות דוגמת קרדית האבק ידועות כגורם מפיץ של דרמטיטיס (אקזמה), קדחת השחת, ואסתמה. אקריות אלו נוטות להימצא במקומות חמים ולחים, כמו מיטות בשימוש יומיומי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רובן בסדר גודל מיקרוסקופי
  2. ^ אחת משלוש הפרעות העור הנפוצות אצל ילדים.