בוריאטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גבר בתלבושת בוריאטית מסורתית

הבּוּרְיָאטִים הם קבוצה אתנית מסיביר המונה כ-500,000 נפש. הבוריאטים הם תת-הקבוצה הצפונית ביותר של המונגולים, ומהווים את הקבוצה הילידית הגדולה בסיביר. רובם של הבוריאטים מרוכזים בבוריאטיה.

לבוריאטים מנהגים משותפים רבים עם מונגולים אחרים, כולל רעיית נוודים, והקמת יורטים למחסה. כיום, רוב הבוריאטים חיים בתוך ומסביב אולן-אודה, בירת הרפובליקה הבוריאטית, אם כי רבים עדיין ממשיכים באורח חיים יותר מסורתי באזורים הכפריים. השפה המדוברת היא הבוריאטית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבוריאטים הם צאצאים של כמה עמים מונגוליים וסיביריים אשר התיישבו בסביבות ימת באיקל. במאה ה-13 פלשו המונגולים לאזור ושעבדו מספר שבטים בוריאטיים: השם "בוריאד" מוזכר לראשונה כאחד מעמי היער בהיסטוריה הסודית של המונגולים (בסביבות 1228). שם נכתב כי צ'יוצ'י, בנו הבכור של ג'ינגס חאן, צעד צפונה על מנת לשעבד את הבוריאטים ב-1207. הבוריאטים ישבו אז לאורך נהר אנגרה ויובליו. בערך באותו זמן מוזכר גם שבט הברגה, אחד מהשבטים הבוריאטים, כיושב מערבית לבאיקל ובעמק ברגוזין (כיום בצפון בוריאטיה). הבָּרגַה קשורים גם לטומדים, שחיו לאורך נהר אריג שבמזרח חובסגול. מרד טומדי פרץ ב-1217 לאחר שבאישורו של ג'ינגס חאן החרים לצרכיו המשנה למלך 30 עלמות טומדיות. המפקד ששלח ג'ינגס חאן, דוּרבּי העָז, מחץ את המורדים.
בתקופת שושלת יואן הצפונית (שלהי המאה ה-14) הצטרפו הבוריאטים לאירטים בהתנגדות לשלטון הח'לח'ים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בוריאטים בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא קבוצות אתניות ובנושא רוסיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.