בורסת סנקט פטרבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בורסת סנקט פטרבורג
SPBEX.png
מראה בניין הבורסה בסנקט פטרבורג
סימול SPb
שנת ייסוד 1703 / 1997
עיר סנקט פטרבורג
מדינה רוסיה
אנשי מפתח יבגני סרדיוקוב (מנכ"ל)
מטבע רובל רוסי
חברות רשומות גזפרום, סברבנק, VTB, לוקאויל ואחרות
http://spbexchange.ru

בורסת סנקט פטרבורגמקור: Санкт-Петербургская биржа) היא הבורסה הוותיקה ביותר ברוסיה שמפעילה שוקי מסחר במניות, מטבע חוץ, מתכות וניירות ערך.

אומנם במתכונתה המודרנית הבורסה קיימת משנת 1997, אך בעבר פעלה בעיר סנקט פטרבורג בורסה שהוקמה בצו של הצאר משנת 1703 ופורקה בעקבות מהפכת אוקטובר 1917.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חזית בניין הבורסה
בניין הבורסה, בשנים 1820-1828
בניין הבורסה, 1906

עוד בתקופת וליקי נובגורוד בשטחי רוס של קייב נערכו אסיפות סוחרים, שנשאו אופי של בורסה. לאחר עליית קרנה של נסיכות מוסקבה בראשות איוואן האיום ועם עליית שושלת רומנוב, אסיפות כאלה כבר נערכו במוסקבה, ניז'ני נובגורוד ובערים אחרות. אך עדיין אלה לא היו בורסות של ממש.

הבורסה הראשונה ברוסיה לא הוקמה כחלק מיוזמה מקומית של סוחרים אלא בהוראת הצאר פיוטר הראשון שהורה להקים בשנת 1703 בסנקט פטרבורג בורסה. תפקיד מכריע שיחק בכך ביקורו בבורסת המסחר באמסטרדם.

התפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1705 נבנה בניין מיוחד והוצבו בו שעונים לציון זמני עריכת אספות הבורסה והחל מאותה עת הוקמו בורסות גם בערים אחרות ברחבי רוסיה הצארית.

הבורסה לא הייתה מוסד פיננסי מוצלח במיוחד עד לארגונה מחדש על ידי שר האוצר דאז, יגור קנקרין, בתקופת ניקולאי הראשון. בתקופתו הוקמה מועצת הבורסה ונתקבל כתב זכויות.

הכנסת הון פרטי למסחר הבורסה האיצה את תהליך הפיתוח והיכולת בפעילות הבורסה ובמשך שנים רבות הייתה לבורסת היחידה ברוסיה.

בשנת 1796 נפתחה בורסה בעיר אודסה שהוקמה ביוזמתם של הדוכס רישלייה ושל דה ריבאס, שברח לרוסיה מהמהפכה הצרפתית

בשנת 1816 הוקמה בורסה נוספת, בעיר ורשה, כאשר הבורסה במוסקבה נפתחה רק כעבור 21 שנים, בשנת 1837.

במהלך המאה ה-19 כתפתח מאוד המסחר בבורסה ואומנם החלו כבר לפעול למעלה ממאה בורסות שונות בשטחי האימפריה הרוסית, הבורסה בסנקט פטרבורג שמרה על מעמדה כבורסת המסחר המובילה ביותר, שבה נסחרו מניות הבנקים המסחריים הגדולים ביותר ברוסיה וחברות התעשייה.

סגירת הבורסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברם, לאחר מהפכת אוקטובר בשנת 1917 כל הבורסות ברוסיה נסגרו וחודשו לזמן קצר בלבד בשנים 19211929 במסגרת המדיניות הכלכלית החדשה של לנין, לפני שהן נסגרו סופית בשנת 1929.

בניין הבורסה, המשמש כיום בתור המוזיאון המרכזי של הצי הרוסי.

חידוש הבורסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו בורסת סנקט פטרבורג הבינלאומית לסחורות וחומרי גלם

לאחר התפרקות ברית המועצות הוקמו מספר קרנות בורסה בעיר סנקט פטרבורג כדוגמת:

  • הבורסה לניירות ערך בסנקט פטרבורגרוסית: Санкт-Петербургская валютная биржа; באנגלית: Stock company Saint-Petersburg Currency Exchange, SPCEX SC) הוקמה ב-21 במאי 1992 כיורשת לקרן הבורסה של סנקט פטרבורג (Фондовая биржа Санкт-Петербург) שהוקמה ב-24 באפריל 1990. הבורסה הוקמה כהתאגדות סחר בין בנקי העיר ונוהלה תחילה על ידי הוועדה לקשרי חוץ של עיריית סנקט פטרבורג.
  • קרן הבורסה הבינלאומית של סנקט פטרבורג (Международная фондовая биржа «Санкт-Петербург» ,IXSP), היא הבורסה הבינלאומית של העיר הנשלטת על ידי OMX, תאגיד שוודי ששולטת על 80% משוק ניירות הערך של סקנדינביה ואזור הים הבלטי.
  • הבורסה הבינלאומית לסחורות וחומרי גלם של סנקט פטרבורג (Санкт-Петербургская международная товарно-сырьевая биржа) הוקמה ב-2008 כבורסה בינלאומית לסחר כללי, כניסיון לערב את העיר כמה שניתן בכלכלה הגלובלית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]