בורסת סנקט פטרבורג (1703—1930)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בורסת סנקט פטרבורג
מראה בניין הבורסה בסנקט פטרבורג
סימול SPb
תאריך ייסוד 1703
עיר סנקט פטרבורג
מדינה רוסיה
מטבע רובל רוסי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
חזית בניין הבורסה
בניין הבורסה, בשנים 1820–1828
בניין הבורסה, 1906

בורסת סנקט פטרבורגרוסית: Санкт-Петербургская биржа; בשנים 1914–1924 - בורסת פטרוגרד, בשנים 1924–1930 הבורסה הלנינגרדית) היא הבורסה הוותיקה והגדולה ביותר באימפריה הרוסית, שהייתה ממוקמת בסנקט פטרבורג.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטבע זיכרון של בנק רוסיה

כבר בתקופת וליקי נובגורוד נערכו אסיפות סוחרים ברוסיה, שהיו בחלקן בעלות אופי של בורסה. לאחר תבוסת הרפובליקה של נובגורוד על ידי איוון האיום, תחת הצארים החדשים - הרומנובים - במאה ה-17, כבר נערכו פגישות כאלה במוסקבה, ניז'ני נובגורוד וערים אחרות. סחר הוגן היה נרחב, אך לא במאות ה-17 ולא במאות ה-18 הוא התפתח לבורסה, אך עדיין אלה לא היו בורסות של ממש.

הבורסה הראשונה ברוסיה לא הוקמה כחלק מיוזמה מקומית של סוחרים, אלא בהוראת פיוטר הראשון בשנת 1703 בפטרבורג. תפקיד מכריע שיחק בכך ביקורו בבורסת המסחר באמסטרדם. בשנת 1705 נבנה בניין מיוחד והוצבו בו שעונים לציון זמני עריכת אספות הבורסה והחל מאותה עת הוקמו בורסות גם בערים אחרות ברחבי רוסיה הצארית.

הבורסה לא הייתה מוסד פיננסי מוצלח במיוחד עד לארגונה מחדש על ידי שר האוצר, הרוזן יגור קנקרין, בתקופת ניקולאי הראשון. בתקופתו הוקמה מועצת הבורסה ונתקבל כתב זכויות. הכנסת הון פרטי למסחר הבורסה האיצה את תהליך הפיתוח והיכולת בפעילות הבורסה ובמשך שנים רבות הייתה לבורסת היחידה ברוסיה, החל מתחילת המאה ה-18.

בהשראתה הוקמו בורסות בערים אחרות: כך, בשנת 1796 נפתחה בורסה בעיר אודסה שהוקמה ביוזמתם של הדוכס רישלייה ושל דה ריבאס, שברח לרוסיה מהמהפכה הצרפתית. בשנת 1816 הוקמה בורסה נוספת, בעיר ורשה, כאשר הבורסה במוסקבה נפתחה רק כעבור 21 שנים, בשנת 1837.

במהלך המאה ה-19 נתפתח מאוד המסחר בבורסה ואומנם החלו כבר לפעול למעלה ממאה בורסות שונות בשטחי האימפריה הרוסית, הבורסה בסנקט פטרבורג שמרה על מעמדה כבורסת המסחר המובילה ביותר, שבה נסחרו מניות הבנקים המסחריים הגדולים ביותר ברוסיה וחברות התעשייה. אף על פי שבסך הכל תפקדו יותר ממאה בורסות, המשיכה בורסת סנקט פטרבורג לתפוס עמדה מובילה.

ברם, לאחר מהפכת אוקטובר בשנת 1917 כל הבורסות ברוסיה נסגרו וחודשו לזמן קצר בלבד בשנים 19211929 במסגרת המדיניות הכלכלית החדשה של לנין, לפני שהן נסגרו סופית בשנת 1929.

בניין הבורסה, המשמש כיום בתור המוזיאון המרכזי של הצי הרוסי.

לאחר התפרקות ברית המועצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות השמונים ותחילת שנות התשעים, כתוצאה מליברליזציה כלכלית, החלו להופיע שוב הבורסות. בינואר 1991, על פי החלטת נשיאות מועצת נבחרי העם של לנינגרד מיום 24 באוגוסט 1990, הוקמה בורסת הסחורות של סנקט פטרבורג. ב־21 במאי 1992 הוקמה הבורסה למטבעות חוץ על ידי הוועדה ליחסי חוץ כלכליים של משרד ראש עיריית סנקט פטרבורג.

באפריל 1997, בהתאם לדרישות החוק הפדרלי "אודות שוק ניירות הערך", נוצרה קרן הבורסה של סנקט פטרבורג המודרנית כשותפות ללא מטרות רווח. בשנת 2009, שמה שונה ל"בורסת סנקט פטרבורג" ב-7 במאי 2008 הוקמה הבורסה לסחורות בינלאומיות של סנקט פטרבורג.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Тимофеев А.Г. История Санкт-Петербургской биржи. История биржевого законодательства, устройства и деятельности Санкт-Петербургской биржи. — СПб., 1903. — 348 с.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]