לדלג לתוכן

בורסת סנקט פטרבורג (1997)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בורסת סנקט פטרבורג
СПБ Биржа
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
סימול SPb
תאריך ייסוד 1997
עיר מוסקבה[1]
מדינה רוסיה
בעלים מינהל העיר סנקט פטרבורג
אנשי מפתח יבגני סרדיוקוב (מנכ"ל)
מטבע רובל רוסי
חברות רשומות גזפרום, סברבנק, VTB, לוקאויל ואחרות
http://spbexchange.ru
לוגו בורסת סנקט פטרבורג הבינלאומית לסחורות וחומרי גלם

בורסת סנקט פטרבורגמקור: Санкт-Петербургская биржа) היא אחת הבורסות הגדולות ברוסיה שמפעילה שוקי מסחר במניות, מטבע חוץ, מתכות וניירות ערך. אומנם במתכונתה המודרנית הבורסה קיימת משנת 1997, אך בעבר פעלה בעיר סנקט פטרבורג בורסה שהוקמה בצו של הצאר משנת 1703 ופורקה בעקבות מהפכת אוקטובר 1917.

לאחר התפרקות ברית המועצות הוקמו מספר קרנות בורסה בעיר סנקט פטרבורג כדוגמת:

  • הבורסה לניירות ערך בסנקט פטרבורגרוסית: Санкт-Петербургская валютная биржа; באנגלית: Stock company Saint-Petersburg Currency Exchange, SPCEX SC) הוקמה ב-21 במאי 1992 כיורשת לקרן הבורסה של סנקט פטרבורג (Фондовая биржа Санкт-Петербург) שהוקמה ב-24 באפריל 1990. הבורסה הוקמה כהתאגדות סחר בין בנקי העיר ונוהלה תחילה על ידי הוועדה לקשרי חוץ של עיריית סנקט פטרבורג.
  • קרן הבורסה הבינלאומית של סנקט פטרבורג (Международная фондовая биржа «Санкт-Петербург» ,IXSP), היא הבורסה הבינלאומית של העיר הנשלטת על ידי OMX, תאגיד שוודי ששולטת על 80% משוק ניירות הערך של סקנדינביה ואזור הים הבלטי.
  • הבורסה הבינלאומית לסחורות וחומרי גלם של סנקט פטרבורג (Санкт-Петербургская международная товарно-сырьевая биржа) הוקמה ב-2008 כבורסה בינלאומית לסחר כללי, כניסיון לערב את העיר כמה שניתן בכלכלה הגלובלית.

בינואר 2021 הבורסה עברה לראשונה את בורסת מוסקבה מבחינת מחזור המסחר במניות, כשנסחרה ב-18% יותר מזו המוסקבאית.[2] זה קרה בגלל הנגישות הרחבה של בורסת סנקט פטרסבורג למניות גלובליות כשבבורסה המוסקבאית נפתחה גישה למסחר במניות זרות רק בסוף 2020. באמצעות הבורסה במוסקבה התאפשר ביצוע עסקאות ב-55 מניות זרות, בעוד שבבורסה הפטרבורגית 1,523 מניות זרות, תקבולים ואיגרות חוב, כולל אלה הכלולות במדד S&P 500.[3]

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]