בית הכנסת של רגנסבורג

From ויקיפדיה
Jump to navigation Jump to search
חזית בית הכנסת בשנת 1915

בית הכנסת של רגנסבורג היה אחד מבתי הכנסת העתיקים של יהדות גרמניה. בית הכנסת נבנה לראשונה בתחילת המאה ה-13. במהלך השנים הוא נהרס ונבנה מחדש מספר פעמים. בשנת 2019, כשמונים שנה לאחר שנהרס בית הכנסת בליל הבדולח נחנך מבנה חדש המשמש גם כמרכז הקהילה היהודית בעיר.

היסטוריה[edit source | edit]

הקהילה היהודית בעיר רגנסבורג נוסדה בראשית המאה ה־11 והיא אחת הקהילות העתיקות בגרמניה. בית הכנסת נבנה לראשונה בין השנים 1210–1227 בסגנון רומנסקי בשטח בית החולים ששכן במרכז הגטו היהודי. בשנת 1519, לאחר מותו של הקיסר מקסימיליאן הראשון גורשו חמש מאות תושביה היהודים מהעיר. לפני הגירוש הרסו היהודים בעצמם את פנים מבנה בית הכנסת, שעל שטחו הוקמה קפלה לכבוד הבתולה הקדושה. צמד תחריטים שנעשו על ידי אלברכט אלטדורפר מתעדים את מראה המבנה, זמן קצר לפני שנהרס. יהודים הורשו לשוב בעיר בשנת 1669, אך תחת מגבלות שונות שכללו גם איסור לבנות בית כנסת.

בית הכנסת נבנה מחדש בשנת 1841. במבנה החדש נכללו גם כיתות לימוד של בית הספר העממי היהודי ומקווה טהרה[1]. בשנת 1907 נהרס המבנה מחשש להתמוטטות. חמש שנים מאוחר יותר הוקם בית הכנסת בשלישית במיקום שונה. ב-9 בנובמבר 1938 נהרס בית הכנסת על ידי הנאצים במהלך אירועי ליל הבדולח.

בפברואר 2019 נחנך בעיר מרכז קהילתי הכולל בית כנסת חדש שנבנה בהשקעה של 9 מיליון אירו[2].

גלריה[edit source | edit]

קישורים חיצוניים[edit source | edit]

הערות שוליים[edit source | edit]