בית הקברות היהודי בבגדאד

בית הקברות היהודי בבגדאד
المقبرة اليهودية في بغداد
הגלעד שעמד על קבר האחים של הנרצחים בבית הקברות הקדום
הגלעד שעמד על קבר האחים של הנרצחים בבית הקברות הקדום
הגלעד שעמד על קבר האחים של הנרצחים בבית הקברות הקדום
פרטי בית הקברות
דת יהודי
תאריך הקמה 1962
שטח 17,000 מ"ר
מספר קבורים כ-4,000
קואורדינטות 33°21′45″N 44°27′33″E / 33.36250°N 44.45917°E / 33.36250; 44.45917

בית הקברות היהודי בבגדאד, בירת עיראק, הוא בית הקברות שהוקם מחדש בשנת 1962 בפאתי העיר לאחר שמתחם עתיק יותר היה קיים בלב העיר אולם הועבר בשל שאיפת ראש הממשלה עבד אל-כרים קאסם להקים בניין במקום. בשל העובדה שמספר היהודים בעיראק כולה הוא זניח המקום נטוש ואין יהודים שפוקדים את המקום.

שינוי המיקום בשנת 1962[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1962 החליט ראש ממשלת עיראק עבד אל-כרים קאסם להקים את המגדל הגבוה ביותר בעולם הערבי כדי להאדיר את שמו ולחזק את מעמדו במזרח התיכון. את המקום להקמת המגדל הוא בחר בבית הקברות היהודי שקיים מעל ל-400 שנה וטומן הן את נרצחי הפרהוד בשנת 1941 והן רבים מהרבנים החשובים של הקהילה העתיקה וכמובן אלפי פשוטי עם. לשם כך הובל בשעת לילה מאורחת ראש הקהילה היהודית הרב ששון כדורי ללשכת ראש הממשלה שם נודע לו על הכוונה להקים את "מגדל קאסם" ועל ההחלטה שנתקבלה פה אחד להקים אותו בבית הקברות היהודי במרכז בגדאד.[דרוש מקור] ראש הממשלה ביקש את סיועו של כדורי להעביר את תכולת בית הקברות לאזור מחוץ לעיר לשכונת אל-חביביה במהלך טווח זמן של שישה חודשים. תחינתו של הרב היהודי על כך שהעברת הקברים מנוגדת לדת היהודית ועל כך ששישה חודשים אינם מספיקים לבצע את המלאכה – לא סייעו לו והרב כדורי, אנוס על פי הדיבור נאלץ לקיים את דברו של עבד אל-כרים קאסם. שרידי הקהילה היהודית הובלו לבית העלמין החדש מחוץ לעיר תוך כדי זיהוי וטיפול נאות בשרידים. הבניין עצמו לא הוקם מעולם ואילו עבד אל-כרים קאסם נתפס בידי מורדים בשנת 1963, עונה והוצא להורג.

במקום בו עמד בית הקברות היהודי הוקמה בשנות ה-70 תחנה מרכזית בשם אל-נהדה. השכונה בה היה קיים בית הקברות העתיק נקראת היום שכונת אל-כילאני על שמו של ראשיד עאלי אל כילאני שהיה שליט פרו-נאצי של עיראק שבתקופתו התגברה האנטישמיות כלפי יהודי המדינה שעה ששלטונו עודד את ההסתה הנאצית נגד היהודים ששיאה הייתה בפרהוד של 1941.

בית הקברות כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקב העובדה שלא חיים כמעט יהודים בעיראק אין למעשה מי שיפקוד את המקום וידאג לטיפוחו. השכונה בה ממוקם בית הקברות, שכונת אל-חביביה, מאוכלת בתושבים שיעים פונדמנטליסטים.

אישים ידועים הקבורים בבית הקברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]