בעצמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Be-Atzmi's Logo.jpg

בעצמי הוא ארגון חברתי הפועל לקידום ושילוב בתעסוקה של אוכלוסיות מעוטות-הזדמנויות בישראל. הארגון מסייע לנשים ולגברים השרויים באבטלה מתמשכת או בתת-תעסוקה להשתלב בתעסוקה יציבה והוגנת. מדי שנה כ-9,000 נשים וגברים מצטרפים לתוכניות.  הארגון הוקם בשנת 1995 על ידי מיכל פרבר, אשת חינוך. מנכ"ל העמותה הוא מר צביקה גולדברג, והיו"ר הוא מר גיורא עופר.

פעילות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון "בעצמי" מפתח ומפעיל תוכניות תעסוקה בלמעלה מ-100 מוקדים ברחבי הארץ. בתוכניות מעניקים למשתתפים ליווי והדרכה לאורך תקופה משמעותית (לרוב, כשנה), ללא תשלום.

כ-9,000 נשים וגברים משתלבים מדי שנה בתוכניות, בהן הם זוכים לליווי אישי מתמשך בשילוב סדנאות קבוצתיות. תוכניות הארגון מסייעות למשתתפים גם בהתמודדות עם תהליכי השינוי האישיים, המשפחתיים והקהילתיים, הנגזרים מהשינוי בתחום התעסוקתי.לפי דיווחי העמותה 70% מבוגרי התוכנית משתלבים בתעסוקה ומתמידים בה[דרוש מקור]

בנוסף לתוכניות המתקיימות ביישובים, מפעיל הארגון את תעסו-קו - שירות סיוע טלפוני ארצי למובטלים ולמחפשי עבודה, המעניק תהליך ליווי, תמיכה והכוונה טלפונים קצרי מועד.

הארגון מפעיל מספר תוכניות, כחלק מפעילותו השוטפת:

תעסוקה לרווחה
תוכנית המיועדת למשפחות המוכרות על ידי גורמי הרווחה. בתוכנית ניתן דגש על שילוב בין ההתנהלות הכלכלית של משק הבית לבין תהליכי השינוי התעסוקתי של ההורים. במסגרת התוכנית, עומד לרשותה של כל משפחה גם 'סל שירותים' שנועד לממן שירותים וכלי עזר שיקלו על השתלבות ההורים בעולם העבודה. התוכנית מהווה פריצת דרך בהתמודדות עם סוגיות תעסוקה במסגרת המחלקות לשירותים חברתיים ובמשרד הרווחה, כשבמרכזה עובד סוציאלי תעסוקתי.
את התוכנית יזם ומוביל משרד הרווחה והשירותים החברתיים, בפיתוח משותף עם "בעצמי", ובשותפות עם הקרן המשפחתית על שם תד אריסון.
אשת חיל - ריאדיה
התוכנית מיועדת לאמהות מחברות מסורתיות או במעבר תרבותי, כגון: יוצאות אתיופיה, קווקז, והחברה הערבית, כשמרבית המשתתפות הן ללא ניסיון תעסוקתי ובעלות השכלה נמוכה. התוכנית מעניקה כלים לאמהות המבקשות להשתלב בעולם העבודה, ומסייעת לגשר על הפערים: צמצום פערי שפה ומחשב, הכוונה בהתנהלות משק הבית בזמן שהאם בעבודה ועוד. התוכנית מבוססת על מודל "השמה תחילה" ומעניקה למשתתפות ליווי של כשלוש שנים. את התוכנית מוביל משרד הרווחה והשירותים החברתיים בשותפות הרשות לפיתוח כלכלי במגזר המיעוטים במשרד ראש הממשלה. התוכנית נוסדה ב-1995 על ידי ג'וינט ישראל-תב"ת, המלווה את התוכנית, והפעלתה המקצועית נעשית על ידי עמותת 'בעצמי'.
מיפנה - מסאר
תוכנית עצמאית של הארגון, שפותחה בשנת 2006. התוכנית מתמקדת בתהליך הקבוצתי, במקביל לליווי אישי למשתתפים, כבסיס ליצירת שינוי אישי ותעסוקתי. התוכנית נותנת מענה למגוון רחב של אוכלוסיות: גברים ונשים, יהודים וערבים, חילונים, דתיים וחרדים, צעירים ומבוגרים, ומשמשת את הארגון כבסיס לתהליכי פיתוח ייחודיים בתחום התעסוקה, והתאמה עבור צרכים וקהלי יעד שונים, לדוגמה: מודל ייחודי למשפחות חרדיות, עבודה עם נשים ערביות בנות 40+ ועוד. התוכנית פועלת בשותפות עם הרשויות המקומיות בהן היא פועלת ובתמיכתם של גורמים שונים מהמגזר העסקי והפילנתרופי.
מיפנה – למשפחה החרדית
תוכנית לשילוב משפחות מהציבור החרדי במעגל תעסוקה. התוכנית הייחודית מיועדת למשפחות  המוכרות לגורמי הרווחה ולקופות צדקה עירוניות, בהן גילאי ההורים הם 25–45. התוכנית פועלת לשילוב האבות בתעסוקה תוך תמיכה במקביל בהמשך התמדתן של האמהות בעבודתן. בתוכנית ניתן דגש על שילוב בין ההתנהלות הכלכלית של משק הבית (בשיתוף עמותת פעמונים) לבין תהליכי השינוי התעסוקתי של ההורים. התוכנית פועלת בשותפות עם הרשויות המקומיות ובתמיכתם של גורמים שונים מהמגזר העסקי והפילנתרופי.
שח"ם
ראשי התיבות של "שואפים, חולמים, מצליחים" – תוכנית שמטרתה להעניק לילדי הקהילה האתיופית ואחרים, החיים בעוני, לפתוח אופק לנתיב של הצלחה, השכלה ותעסוקה. בתוכנית מושם דגש על חיזוק המיומנויות של הילדים והאמונה שלהם בעצמם, פיתוח תפיסת העתיד שלהם, וקידום מענה מותאם ומיטבי לצרכיהם בהווה. התוכנית מתמקדת בשיפור התפקוד הלימודי והחברתי של הילדים, רכישת כישורי חיים, חיזוק תחושת המסוגלות העצמית, הבנת הקשר בין מאמץ בהווה (לימודים) לתוצאה עתידית (תעסוקה), הנגשת ידע על תעסוקה והשכלה ותיווך בין המסגרות החינוכיות לשירותי הרווחה. במסגרת התוכנית, חונכות בנות שירות לאומי את הילדים בבית המשפחה ובבית הספר. בנות השירות הלאומי מקבלות הכשרה והדרכה באופן שוטף. התוכנית פועלת במסגרת המחלקות לשירותים חברתיים, באמצעות רכזות יישוביות, רובן עובדות סוציאליות, ובשותפות עם הרשויות המקומיות בהן היא פועלת, משרד החינוך, עמותת בת-עמי, וגורמים מהמגזר העסקי והפילנתרופי.

תחומי פעילות נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הארגון פועל בשיתופי פעולה עם מעסיקים (חברות עסקיות, שירותים קהילתיים, וגורמים המתמחים בליווי יזמות עסקית זעיר) לטובת שילוב בתעסוקה המתאימה לשאיפות וכישורי משתתפי תוכניות התעסוקה.
  • "בעצמי" מפתח מגוון שירותים לקידום תעסוקה עבור ארגונים המבקשים להרחיב את פעילותם בקידום תעסוקה. בין הארגונים נמנים מחלקות לשירותים חברתיים, מרכזי עצמה ונושמים לרווחה, תוכניות חברתיות, ארגונים עסקיים ועוד, המעוניינים בהרחבת והעמקת השירות ללקוחותיהם. בין השירותים: מפגשי אוריינטציה עם עולם התעסוקה, הכשרות לצוותים, השתלמויות בנושאי קידום תעסוקה, ליווי תעסוקתי פרטני ללקוחות ועוד.
  • הארגון פועל במגוון מישורים לקידום תעסוקה של אוכלוסיות מעוטות-הזדמנויות, ביניהם: נוכחות בוועדות ציבוריות, שיתופי פעולה רב מגזריים, הדרכה באקדמיה של פרופסיית עבודה סוציאלית תעסוקתית.
  • הארגון הקים, בשיתוף עם האוניברסיטה העברית, את המרכז האקדמי לעבודה סוציאלית תעסוקתית באוניברסיטה העברית, שנפתח בשנת 2018. בין הדמויות הבולטות במועצה הציבורית המייעצת של המרכז סיגל שלח, מימי אייזנשטדט, ג’וני גל וניצה (קלינר) קסיר.[1]
  • ארגון בעצמי שותף בהובלת הפורום הישראלי לגיוון בתעסוקה, פורום שהוא קואליציה תלת-מגזרית של ארגונים אשר חברו יחדיו כדי לקדם יישום של תעסוקה מגוונת בסביבה העסקית בישראל. בין חברי הדירקטוריון נמצאים דני גל מנכ"ל קו משווה, מיכל דן הראל, מנכ"לית מנפאואר, ניצה (קלינר) קסיר בכירה בבנק ישראל וסיגל קנוטופסקי, מנכ"לית עולים ביחד. משנת 2018 ארגון בעצמי אף מעניק בית לפעילות הפורום.[2]

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2015 נבחרה התוכנית "מרווחה לעבודה" של "בעצמי" כאחת משלוש הזוכות לשנת 2015 בפרס חזני לחדשנות בשירותי רווחה. בין הנימוקים לבחירתה הזכירה הוועדה בראשות ניצה קסיר מבנק ישראל (ועדה שהורכבה כולה מבכירים נוספים במשק): "פעילותו של צוות העמותה המועמד, מדגימה מקצועיות לעילא וחדשנות, מתוך תפיסה מקיפה של קידום תעסוקתי ושל הקשר שלו למערכת המשפחתית של הפרט הזקוק לקידום זה. מקצועיות וחדשנות זו ראויות לפרס".[3]

ארגון בעצמי נבחר עם נט"ל, בכנס האפקטיביות, כעמותה האפקטיבית ביותר לשנת 2017.[4]

הוועד המנהל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראש הוועד המנהל של הארגון עומד גיורא עופר, מנכ"ל קבוצת דיסקונט לשעבר, ולאחר מכן, יו"ר קרן להב. סגן היו"ר הוא צבי טרופ, יו"ר דירקטוריון רפא"ל לשעבר, ולצידם פועלים בכירות ובכירים מתחומי הרווחה, ניהול מלכ"רים, ניהול כספים, אקדמיה, עבודה סוציאלית-תעסוקתית ותחומים נוספים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]