ג'וינט (עישון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ג'וינט
מרכיבי הג'וינט לפני גלגולו לסיגריה

בסלנג, ג'וינטאנגלית: Joint) או צינגלה פירושו סיגרית קנאביס המגולגלת ביד. לעיתים הג'וינט מכיל תערובת של טבק ומריחואנה.

גלגול הג'וינט נעשה באופן ידני לגמרי או באמצעות מכשיר לגלגול סיגריות. בדרך כלל הנייר המשמש לגלגול הסיגריה הוא נייר אורז. להכנת הג'וינט משתמשים במריחואנה נקייה או בחשיש מפורר. לאחר שפורר, מעורבב החשיש עם טבק או עם תחליפים אחרים. הסיגריה מכילה פילטר ומעשנים אותה כסיגריה רגילה.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורה של המילה "ג'וינט" בצרפתית, שבה המילה joint (צורת העבר של הפועל joindre) היא תואר שפירושו "מחובר" (בדומה ל-joined באנגלית). הפועל הצרפתי בתורו נגזר מן המילה הלטינית junctus.

בשנת 1821 הפכה המילה 'ג'וינט' למונח אנגלי-אירי לאגף, או חדר צדדי ה"נספח" ("joined") לחדר מרכזי. ב-1877 הפכה 'ג'וינט' למילת סלנג אמריקני המתארת מבנה או מקום "חשוד", כאשר הכוונה בדרך הכלל הייתה למאורת אופיום (Opium den). בשנת 1935 התייחסה המילה 'ג'וינט' למזרק תת-עורי המשמש להזרקת הרואין וסמים אחרים; התפתחות זו הושפעה אולי מהמשמעות המשנית הנלווית למילה 'ג'וינט', כפעולה הנעשית "במשותף". השימוש הראשון במילה לתיאור סיגריית מריחואנה מתוארך לשנת 1938.

בעברית ישנם כינויים נוספים לג'וינט, כגון 'פייסל', 'טילון', 'ספליף', 'קטנה', וכן המילה 'שאכטה' (שאיפה אחת) שמשמעותה התרחבה גם לתיאור ג'וינט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.