גוסטב הורן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גוסטב הורן

הרוזן גוסטב הורןשבדית: Count Gustav Horn; ‏22 באוקטובר 1592 - 10 במאי 1657) היה רוזן שבדי ששימש כמפקד צבא שבדיה במהלך מלחמת שלושים השנים. נפל בשבי במהלך קרב נורדלינגן (1634).

הורן נולד למשפחת אצולה בשבדיה ולמד באוניברסיטאות שונות בגרמניה ובהולנד. התגייס לצבא והפך לאחד מחביבי המלך גוסטבוס אדולפוס. פיקד על הצבא השבדי במלחמות עם רוסיה ופולין ועם פתיחת מלחמת שלושים השנים מונה למפקד הצבא.

פלש לגרמניה יחד עם המלך ונטל חלק חשוב בקרב ברייטנפלד (1631) אולם אז נפרדו שני המצביאים וכעבור זמן מה מת המלך בקרב ליצן למרות שהקרב הסתיים בניצחון שבדי משכנע למדי. והקנצלר אקסל אוקנסטירנה היה כעת השליט המעשי של המדינה הוראתו לגנרלים הייתה חד משמעית להמשיך להלחם.

כעת נטלו הצבאות הקיסריים את היוזמה ופלשו בשנית לסקסוניה הם כבשו את העיירה רגנסבורג והטילו מצור על נורדלינגן, בעיר חנו כוחות שבדיים תחת פיקודו של הורן וכוחות סקסוניים תחת פיקודו של ברנאר דה סקס - וויימאר. הכוחות הקתוליים היו גרמנים תחת פיקודו של פרדיננד השלישי וספרדים תחת פיקודו של פרדיננד מאוסטריה, תת-קרדינל ספרד, השבדים הבינו שעליהם להתקיף את הקתולים בטרם יתקיפו הם אולם ההתקפה נחלה כישלון חרוץ והורן נפל בשבי. מספר שנים הוא נמק בכלא הגרמני בזמן שיוהאן באנר מילא את מקומו ב-1642 הוא הוחלף תמורת שלושה גנרלים קיסריים (אחד מהם היה יוהאן פון וורת). לאחר שחרורו המשיך ללחום בצבא שבדיה ופיקד על הצבא השבדי לצד לנארט תורסטנסון במהלך מלחמת תורסטנסון נגד דנמרק.