גנוטלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית.

גנוטלה (Gnutella) היא רשת שיתוף קבצים באינטרנט. נכון לדצמבר 2005, היא הייתה הרשת השלישית בגודלה באינטרנט, אחרי הרשתות eDonkey2000 (eDonkey2000) ו-FastTrack (קאזה). בכל רגע נתון מחוברים לרשת כמיליון משתמשים, ולעיתים כפליים מכך. השם "גנוטלה" הוא הלחם של גנו (מערכת הפעלה) עם נוטלה (ממרח שוקולד).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנת הלקוח הראשונה לפרוטוקול זה נכתבה בשנת 2000 על ידי ג'סטין פרנקל וטום פפר, שני מתכנתים מחברת Nullsoft. ב-14 במרץ 2000 פורסמה התוכנה באתר הבית של החברה, שנרכשה על ידי AOL, זמן קצר קודם לכן. ההודעה על פרסום התוכנה הגיעה לאתר Slashdot, ואלפי משתמשים הורידו אותה עוד באותו יום. למחרת, הוסרה התוכנה משרתי החברה, לאחר שחברת האם, AOL, הביעה דאגה לגבי חוקיות השימוש בתוכנה. AOL גם מנעה מעובדי חברת Nullsoft להמשיך ולפתח את התוכנה. הפרוטוקול שעליו הייתה התוכנה מבוססת פוענח על ידי משתמשים שהורידו את התוכנה, ותוכנות קוד פתוח המבוססות על אותו הפרוטוקול נכתבו ופורסמו באינטרנט. המספר הרב של תוכנות לקוח הקיימות עבור הפרוטוקול נובע מהפיתוח שנעשה במקביל על ידי משתמשים במקומות שונים בעולם לאחר פענוח הפרוטוקול.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גנוטלה בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא מחשבים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.